Skąd lekarz wie, jak leczyć? - Dominik Mukrecki


Wiele osób marzy o tym, aby mieć w rodzinie lekarza. Porada na temat zdrowia, która jest na wyciągnięcie ręki, jest bardzo kuszącą perspektywą. Pytanie tylko, czy każdy może być lekarzem? Jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby nim zostać? Bo Skąd lekarz wie, jak leczyć?


O czym?
Z założenia, nowa seria wydawnictwa Dragon ma przybliżać dzieciom różne zawody. Spodziewałam się kilku słów o tym jak wyglądają studia medyczne i jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby lekarzem zostać. Ten temat został wyczerpany w trzech pierwszych rozdziałach. Oczekiwałam też krótkich opisów różnych specjalizacji, a tego się nie doczekałam.

Ta książka powinna mieć tytuł Jak funkcjonuje nasz organizm? a nie Skąd lekarz wie, jak leczyć? Kolejne rozdziały skupiają się na budowie i sposobie funkcjonowania ciała człowieka. Autor omawia poszczególne układy i opisuje ich działanie.
Abstrahując od mylącego tytułu, muszę przyznać, że jest to bardzo merytoryczna książka. Dominik Mukrecki, nie jest praktykującym lekarzem, po studiach wybrał pracę wykładowcy. Widać u niego pasję do nauczania. Anatomia człowieka to bardzo złożony temat. Autorowi udało się ubrać go w formę odpowiednią dla dzieci. Nie unika specjalistycznych definicji, ale jasno je tłumaczy. Używa trafnych porównań, np. pompowanie krwi przez serce przyrównuje do wyciskania pasty do zębów. Wreszcie, książka jest pełna ciekawostek zarówno z historii medycyny, jak i z kategorii wiedzy bezużytecznej. (Wiecie jaki był największy kamień nerkowy? Nie? A ja już wiem.)

Książka napisana jest w formie pytań i odpowiedzi. Poruszono 30 zagadnień, a każdemu z nich poświęcono dwie strony A4. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niewiele, ale uwierzcie mi wystarczająco. Poza tekstem, znajdziemy również kolorowe ilustracje, co nadaje publikacji niezwykle przyjazny wygląd.


Podsumowanie
Treść książki Skąd lekarz wie jak leczyć? okazała się inna niż się spodziewałam, ale skłamałabym, gdym napisała, że nie warto po nią sięgać. Wręcz przeciwnie, warto i to bardzo. Dziecko dowie się co nieco o funkcjonowaniu ciała człowieka i, kto wie, być może zakiełkuje w nim zainteresowanie medycyną, a w przyszłości podejmie ten prestiżowy zawód.
26 komentarzy:

 1. Czytałam już na jednym blogu o tej książce, serii. Tytuły czasem bywają mylne, ale ważniejsza jest jej treść, którą w tym przypadku jest mądra i wartościowa.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki takim serio d,ziecko w łatwy i przystępny dla siebie sposób dowiaduję się ważnych i ciekawych rzeczy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na naprawdę pouczającą książkę ;) uściski

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że tytuł tej publikacji jest tak mylący.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się przyjemna ale szkoda, że trochę wprowadza w błąd - książki nie powinny mylić czytelników

  OdpowiedzUsuń
 6. Wprowadza w błąd, ale nie zniechęca. Więc chyba ostatecznie nie wypadła tak źle. Ja na szczęście mam w rodzinie lekarza ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca i atrakcyjnie wydana książka. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna warta zapamiętania pozycja dla maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z Tobą - warto po nią sięgnąć, mamy i polecamy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomimo mylącego tytułu uważam, że jest wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Estupendo post! Muchas gracias por tus bonitas palabras en mi blog , espero verte pronto por allí! Feliz año! 🎉🎊💓

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa książka. Pewnie gdybym miała dziecko, to byśmy przeczytali 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaję się być mądrą i wartościową książką :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Faj a pozycja. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa książka dla młodszych czytelników. Sama też chętnie bym do niej zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 16. Może zajrzę i do tej książki, ale jetem w tej dobrej sytuacji, że mam w rodzinie prawie lekarza i mam kogo pytać. Moja córka jest już na 5 roku medycyny, więc potrafi odpowiedni n wiele nurtujących mnie pytań 😊
  Pozdrawiam serdecznie Alina

  OdpowiedzUsuń
 17. o! książka dobra dla przyszłego lekarza :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa i zdaje się bardzo wartościowa książka. :)
  Chociaż absolutnie nie zamierzam zachęcać swojego dziecka do medycyny, to znajomość ludzkiego organizmu i tego jak on funkcjonuje jest z całą pewnością bardzo ważna. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdybym tylko wiedziała, że znajomy dziecek interesuje się takimi tematami, z pewnością kupiłabym mu tę książkę na kolejne święta. I przy okazji sama wcześniej ją przejrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno świetny pomysł na serię edukacyjną dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 21. Aby zostać takim lekarzem z powołania to nie wystarczy skończyć jednego kursu. Trzeba wciąż pogłębiać swoją wiedzę merytoryczną i praktyczną. Taki zawód to właściwie ciągła nauka, dlatego warto też korzystać z uczestnictwa w konferencjach i kongresach https://podyplomie.pl/kongresy . Po prostu same studia to nie wszystko.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger