#Portal randkowy - Marcin Michał Wysocki

Internet to okno na świat. W kilka chwil możemy skontaktować z człowiekiem oddalonym o wiele kilometrów, albo znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Sieć, coraz częściej, jest narzędziem do nawiązywania nowym znajomości, a nawet szukania drugiej połówki. Tym ostatnim tematem zajął się Marcin Michał Wysocki w swoim zbiorze opowiadań #Portal randkowy.


Szybki rzut oka na zawartość

Zbiór oferuje nam 8 opowiadań, których akcja dzieje się w różnych zakątkach świata (Francja, Wielka Brytania, Czechy, Łotwa, Kraj Basków, Finlandia, Szwecja, Włochy). Poznajemy różnych bohaterów i ich historie. Co ich łączy to to, że wszyscy mieli doświadczenie w szukaniu miłości przez Internet.

Dwie osoby zaczynające od rozłąki, nie mając żadnych wspólnych punktów stycznych poza garścią żartów, wymianą kilku myśli. Nie łączą (ich) wspomnienia, wspólne przeżycia, doświadczenia, gesty, dobre i złe chwile.1 Czy taki początek znajomości ma szansę powodzenia?

Co jeszcze łączy opisane historie? Są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami.


Treść

Znajdziemy tu opowiadania ku przestrodze. Opowieści o ludziach, których internetowa znajomość wpędziła w kłopoty. Przyznać muszę, że te zaskoczyły mnie oryginalnością. Zabrzmi to dziwnie w kontekście tego, że jest w nich cząstka prawdy, ale tak właśnie jest. W teorii wiemy, na co powinniśmy uważać, kiedy decydujemy się zawrzeć znajomość z kimś obcym. Jak pokazuje praktyka zagrożeń nie można przewidzieć.

W zbiorze #Portal randkowy znajdzie się co nieco dla romantycznych typów. Niektórym z bohaterów udaje się znaleźć bratnią duszę właśnie dzięki sieci. Zaryzykowali, odważyli się i pustka w ich sercach została wypełniona.


Napisać, że #Portal randkowy to zbiór opowiadań miłosnych byłoby znacznym uproszczeniem.

Na przykładzie opisanych historii Marcin Michał Wysocki poddaje miłość analizie, a w szczególności poznawanie się za pośrednictwem Internetu. Autor prezentuje emocje (te towarzyszące tworzeniu konta, pierwszym rozmowom, dylematy spotkać się/ nie spotkać) i motywacje bohaterów. Niektórzy wątpią czy miłość przez Internet ma sens, inni patrzą na zjawisko niczym badacz podczas eksperymentu, a jeszcze inni czują pozytywne podekscytowanie. Utkwił mi w głowie bohater jednego z opowiadań, który zgłasza się do agencji kojarzenia par, bo, jak twierdzi, nie ma czasu sam szukać drugiej połówki. Niech zajmą się tym profesjonaliści.


Utwory Marcina Michała Wysockiego cechuje bogaty język. 

Pamiętam, że kiedy moja mama skończyła czytać Baku, Moskwa, Warszawa, powiedziała: jakie ten człowiek ma piękne słownictwo, jak ładnie buduje zdania, ile było w tym elegancji. #Portal randkowy to całkiem inny temat, ale w dalszy ciągu możemy delektować się wspaniałym stylem autora. Pisząc o miłości udało mu się uniknąć banalnych sformułowań. Zastąpił je poetyckim, ale zrozumiałym stylem. Na dowód załączam piękny cytat: Chciałabym, żebyś okazał się tym człowiekiem, którego szukam. Bo tym, na którego tyle lat czekałam już jesteś.2

Wszechstronność autora widzimy również w sposobie wyrazu i w tym jak oddał miejsca akcji. Każde z opowiadań ze zbioru jest inne. Co je różni? Znajdziemy narratorów obojga płci, różne sposoby opowiadania (np. jedno opowiadanie jest w formie epistolarnej), a akcja każdej z historii to inne państwo (przypominam, że jest ich aż 8). Autor bardzo dokładnie narysował te miejsca. Stara się dać nutkę obyczajów, języka, kuchni (tej ostatniej jest wyjątkowo dużo) i udaje mu się to. Przenosi czytelników do tych krajów i pozwala im poczuć ich zapach.


Podsumowanie

Jeżeli internetowa metoda na poznanie kogoś sensownego ma tyle podobieństw do gry na loterii, to szanse są, jak dla mnie, zbyt znikome.3 - mówi bohaterka jednego z opowiadań. Mnie zastanawia, czy miłość w ogóle nie jest loterią. Jaką mamy gwarancję, że ta/ten, którzy są nam przeznaczeni zamieszkają drzwi obok, zapiszą się do tej samej szkoły itp. W miłości rządzi przypadek i czasami trzeba mu dopomóc. Na szczęście przy wyborze kolejnej książki nie musicie zdać się na ślepy los. #Portal randkowy to propozycja, która wyróżnia się na tle innych książek traktujących o miłości. Wyróżnia się różnorodnym i inteligentnym ujęciem tematu. Jest to propozycja, która może zadowolić wymagających czytelników.

1Marcin Michał Wysocki, #Portal randkowy, wyd. Qes Agency, Warszawa 2020, loc. 666- 667, [ebook].

2Tamże, loc. 4296 – 4297.

3Tamże, loc. 436 – 437.


Zobacz też:

Baku, Moskwa, Warszawa - Marcin Michał Wysocki

24 komentarze:

 1. Tytuł zapisuję. Też mam dobry czytnik. Pozdrawiam po porannych zakupach. Dużo zdrowia !

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie :) Sama poznałam miłość przez Internet, więc z chęcią poczytam te historie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie opisane poszukiwania są damsko-męskie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli będę miała okazję poznać tę historię, to na pewno z niej skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest to historia bardzo w moim stylu, na pewno po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  https://girlsinmadworld.blogspot.com/2020/11/spray-aqua-light-pantene.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Racja jest to dosyć wyróżniająca się pozycja. Jestem jej ciekawa :D

  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 8. Może kiedyś na nią się zdecyduję, aktualnie muszę skończyć zbiory opowiadań, które zaczęłam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem do końca pewna, czy dam się porwać tej pozycji. Niemniej nie mówię "nie", zwłaszcza że podejmuje modny i życiowy wszak obecnie temat.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam mnóstwo par, które poznały się przez internet. Może skuszę się na tą książke ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja poznałam swojego męża przez Internet:) mam sentyment więc do tego typu historii:) zwłaszcza ten piękny język autora mnie przekonuje:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dla mnie portale randkowe, ale ten zbiór z chęcią bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem właśnie w trakcie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tego autora, ale zaciekawiłaś mnie tym bogatym językiem autora, więc z pewnością sięgnę po jakieś tytuły jego autorstwa.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uważam, że książki opisujące relacje ludzi w Internecie są bardzo interesujące :) Twój opis również na to wskazuje. Zwłaszcza, ze za mną również takie randkowanie. Kilka mniej i bardziej ciekawych relacji. Dzięki jednej mam swojego ukochanego <3

  OdpowiedzUsuń
 16. To coś nowego, ciekawa jestem tej publikacji. Z pewnością jej poszukam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie przepadam za opowiadaniami, ale tej książce chętnie bym dała szansę. Ciekawa jestem tych historii, zwłaszcza, że sama nie mam doświadczeń z portalami randkowymi, a dwa lubię historie inspirowane prawdziwym życiem. Wśród znajomych mam małżeństwo, które poznało się na portalu randkowym. Niedawno obchodzili 6 rocznicę ślubu i są jednym z bardziej udanych związków, jakie znam. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Miłość, to loteria... w sumie prawda.

  OdpowiedzUsuń
 19. Może kiedyś trafi do moich rąk

  OdpowiedzUsuń
 20. Wydaje się bardzo interesująca :) ale poczekam na black friday

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger