"Miłość i nienawiść" Monika Rebizant-Siwiło

Powieścią Moniki Rebizant-Siwiło zawładnęły dwa bardzo silne uczucia – miłość i nienawiść. Jeżeli dotyczą one wiedźmy to możemy przypuszczać, że niszczycielska siła, jaką wygenerują rozleje się kolejne pokolenia. A bohaterki tej książki można nazwać właśnie wiedźmami.

„Miłość i nienawiść” to powieść obyczajowa wzbogacona o wątki historyczne i odrobinę magii oraz legend. Jest to wielowątkowa, rozbudowana książka, którą śmiało można nazwać sagą rodzinną. Historia jest opowiadana w kilu płaszczyznach czasowych, dzięki czemu poznajemy ważne postacie oraz widźmy, jakie skutki niosą ich decyzje. Musicie być przygotowani do poznania wielu bohaterów, z których na pierwszy plan wyłaniają się silne kobiety.

Podziwiam autorkę za sposób napisania książki. Jest to jedna z tych publikacji, które pachną – lasem, błotem, zwierzętami. Ja jestem z tych osób, które nie przepadają za długimi opisami a'la Orzeszkowa i, co za tym idzie, książki po które sięgam nie zawsze mają wyraźnie odmalowane tło. Nie wiem, jak Monika Rebizant-Siwiło to zrobiła, ale operuje tak plastycznym językiem, że bez zbędnego rozpisywania się potrafi omotać czytelników feerią doznań.

Jest to piękna powieść, po którą należy sięgać rozważnie. Dlaczego? Wymaga ona od czytelnika bezgranicznego oddania. Jak już wspomniałam postaci jest dużo, wątków jest dużo, autorka skacze po linii czasu. Początki czytania tej powieści mogą być oporne. U mnie trafiła na zły czas. Zbyt dużo innych spraw zaprzątało moją głowę. Jestem jednak pewna, że kiedy sytuacja się unormuje to do niej wrócę. Ciężko rozstać się z pisarkę, która może poszczycić się tak pięknym stylem.

A książkę „Miłość i nienawiść”, która otwiera cykl o kobietach z Uroczyska, polecam uwadze miłośników rozbudowanych obyczajówek okraszonych elementami nadprzyrodzonymi. Myślę, że będą usatysfakcjonowani.

8 komentarzy:

 1. Będę więc usatysfakcjonowany Joasiu. Takie obyczajówki - właśnie lubię. Nieco mi się przypomniała "Szeptucha" , którą mam na czytniku. Pozdrawiam serdecznie, robię nieco przerwy w blogowaniu do końca października ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowało mnie użycie elementów nadprzyrodzonych w tej powieści. Zobaczę, może też kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. no nie wiem... jakoś ten tytuł już sam w sobie mnie odstrasza ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, książka robi wrażenie :)
  Podoba mi się, może się skuszę? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam i nie do końca spełniła moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadprzyrodzone elementy fabuły mnie zniechęcają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dwa skrajne uczucie mogą całkowicie zawładnąć sercem. Myślę, że książka może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem pewna czy to książka odpowiednia dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger