"Wszystko o sowach" Radosław Włodarczyk, Maciej Kamiński

Wielkie oczy, puszyste upierzenie – każdy potrafi bezbłędnie ją rozpoznać. Sowa uchodzi za symbol mądrości. Czy naprawdę wyróżnia się inteligencją na tle innych zwierząt? O smutnym człowieku można powiedzieć, że jest osowiały. Czy sowy jakoś wyraźnie okazują gorsze samopoczucie? Czy sowy są wyjątkowe? Radosław Włodarczyk i Maciej Kamiński postarają się opowiedzieć nam „Wszystko o sowach”.

Czego dowiemy z tej publikacji? M.in.: Jak sowa jest zbudowana i dlaczego tak?; Poznamy różne gatunki sów; Gdzie mieszkają, jak polują i jak długo żyją; Czym jest wypluwka?; Dlaczego sowa widzi w ciemności?; Czy sowy są czułymi rodzicami?; Jak wygląda cykl życia tego ptaka?; A także poznamy gros ciekawostek na ich temat – nie tylko z dziedziny biologii.

Kiedy zobaczyłam książkę „Wszystko o sowach” pomyślałam sobie: „Kurczaczki, ptak tak znany, tak charakterystyczny, a niewiele się o nim mówi.” Okazuje się, że to liczna i zróżnicowana rodzinka. Dzięki tej publikacji będziemy mogli poznać jej zwyczaje, a nawet wstydliwe sekreciki – bo nawet takie ona ma. A to wszystko przedstawione w sympatyczny sposób. „Wszystko o sowach” czyta się jak zbiór ciekawostek. Autorzy nie przynudzają. Zwięźle mówią nam, jak to z tymi sowami jest. Czytanie umilają ilustracje Blanki Olasik, z których emanuje słodycz. Cóż, sowy okazały się wyjątkowo wdzięcznymi modelami i modelkami.

„Wszystko o sowach” ma nieco mniejszy format niż wcześniejsze publikacje z serii. Podoba mi się ta zmiana, bo dzięki niej książka jest dużo bardziej poręczna. Jedyne co bym zmieniła to czcionka. Mianowicie, mogłaby być większa. Da się czytać – nie trzeba wyciągać lupy, aby poznać sowie sekrety – jednak mamy poznawać ptaki, nie mrówki.

Psy, koty, zwierzęta gospodarskie, egzotyczne, owady – o nich można znaleźć wiele popularnonaukowych publikacji dla czytelników w rożnym wieku. A sowy? Pułki w księgarniach jakoś nie uginają się od ich wizerunku. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto postawił to zmienić.

16 komentarzy:

 1. Sama jestem tej książki ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też jestem ciekaw tej książki - poza tym przypomniało mi się dzieciństwo, gdy na tle Księżyca można było zobaczyć przelatującą sowę. Mistyczny widok, pozdrawiam serdecznie :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę koleżance, która ma małe dzieci. To coś w sam raz dla nich. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczka, można się w niej wiele dowiedzieć o mądrych sowach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami nawet ja, starszy czytelnik, lubię zaglądać do takich pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się super. Mnie sowy zawsze podobały się z wyglądu ;) ale podobno też jestem do nich podobna, bo równie późno chodzę spać. Chętnie kiedyś poznam tę książkę 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa seria, a książka o sowach to bardzo fajny prezent dla każdego malucha.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książeczka, cudne ilustracje🦉😊
  Zapisuję tytuł dla Wnusia💖📖😊
  Dziękuję, pozdrawiam serdecznie😘

  OdpowiedzUsuń
 9. Sowy są niezwykle interesującymi stworzeniami, dobrze, że można znaleźć na ich temat książkę, w dodatku z takimi ładnymi obrazkami:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niby znana, a wciąż warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sowy są sympatyczne, warto co nieco o nich wiedzieć. O nich jest mało książkowych publikacji, ale o papugach jeszcze mniej. Mam żako od 16 lat i moim głównym źródłem wiedzy pozostaje internet.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger