"Szlaki turystyczne Polski" Beata i Paweł Pomykalscy

Wiosna i lato to pełnia sezonu urlopowego. Planujemy wyjazdy, wycieczki. Zastanawiamy się, co chcielibyśmy zobaczyć. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju przewodniki. Beta i Paweł Pomykalscy przygotowali świetną publikację pt. „Szlaki turystyczne Polski”. Jak tytuł wskazuje znajdziemy w niej gotowe trasy. Wraz z autorami zapraszam na wyprawę wśród dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Książka została (mądrze) podzielona na „Szlaki piesze”, „Szlaki rowerowe”, „Szlaki wodne”, „Szlaki kolejowe”, „Szlaki tematyczne”. W kolejnych sekcjach autorzy nie silą się na fikuśne nazwy. I dobrze. Zerkamy na spis treści i szukamy regionu Polski bądź tematu, jaki nas interesuje. Przeskakujemy na wskazane strony, a tam znajdujemy szczegółowe informacje np. długość, oznaczenia, czas potrzebny na przejście, a także opis kolejnych punktów i tego co możemy zobaczyć. Często też autorzy proponują pomniejsze wycieczki w ramach danego szlaku, albo wskazują, gdzie warto odbić, żeby zobaczyć coś ciekawego.

To co przygotowali Beata i Paweł Pomykalscy jest wystarczające, żeby zapoznać się z terenem i zaplanować trasę. Jedyne co bym poprawił to mapki prezentujące szlak. W moim odczuciu są zbyt schematyczne. Mamy co prawda kody QR, które można zeskanować i przenieść trasę na telefon, jednak ja chciałabym od razu po zerknięciu w przewodnik zorientować się w przestrzeni. W książce wymienia się dużo niewielkich miejscowości, które nie są powszechnie znane, a i znajomość nazw poszczególnych regionów jest różna. Bardziej szczegółowa mapka uprościłaby czytelnikowi-podróżnikowi planowanie wojaży.

Beata i Paweł Pomykalscy po raz kolejny pokazują, jaki nasz kraj jej różnorodny, jak wiele atrakcji turystycznych oferuje. Cudowne górskie szlaki, szumiące morze, zabytkowe obiekty, trasy rowerowe i spływy, wygodne zwiedzanie kraju z fotela pociągu, albo wyczerpujące pedałowanie na drezynie, podziwianie ikon, lub lepienie garnków. Jestem pewna, że każdy z was znajdzie atrakcję dla siebie. Do zobaczenia na szlaku.


[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Mam tę książkę. Ciekawy przewodnik. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny przewodnik. Pochodzę z kotliny kłodzkiej, a tam szlaki są naprawdę piękne :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna lektura przed wakacjami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda dobrze. Może się przydać przed wycieczką po kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla mnie. Uwielbiam planować wyjazdy, wycieczki. I przeglądać takie publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na nadchodzące pory roku dobra lektura :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger