"Z dala od zgiełku" Thomas Hardy

„Z dala od zgiełku” Thomasa Hardy'ego mogłoby mieć podtytuł „Opowieść o kobiecie niezależnej”. Taka jest niewątpliwie bohaterka książki, Betsaba Everdene. Znajdziemy w niej niewiele cech bohaterek klasycznych powieści romantycznych. Betsaba potrafi złapać życie, za przysłowiowe rogi. Stara się sama zarządzać rodzinną farmą, a poszukiwanie męża nie przysłania jej oczu, a – to należy podkreślić – akcja książki ma miejsce w XIX wieku. Niemniej pojawiają się kandydaci do ręki kobiety i jest ich aż trzech. Czy piękna Betsaba posłucha głosu serca, czy rozumu? Czy wygra namiętność, a może chłodne wyrachowanie? Jedna kobieta, trzech mężczyzn i trzy obliczana miłości.

Początki czytania powieści „Z dala od zgiełku” były koszmarne. Styl Thomasa Hardy'ego może nie jest wybitnie archaiczny, ale autor pisze dość „rozwlekle”. Obszerne opisy sprawiają, że mamy wrażenie, że historia jest przedstawiana „na okrętkę”, a akcja się nie zawiązuje. I faktycznie trwało to trochę zanim „zaskoczyło”. A jak już „zaskoczyło” to pokochałam tę powieść miłością szaleńczą.

Opisana historia jest pozornie sztampowa, ale nie dajcie się temu zwieść. Thomas Hardy stworzył fantastyczną bohaterkę. Kobietę wyjątkowo silną, której siła emanuje na otoczenie. Czy będzie gotowa z tej władzy zrezygnować. Narrator w powieści stwierdza: „Kobieta silna wyrzekająca się lekkomyślnie swej siły gorsza jest od kobiety słabej, która nigdy tej siły nie posiadała.”1 I to jest prawda. Silną kobietę ciężko ujarzmić. Ona nie wyrzeknie się tak łatwo mocy, której jest świadoma. Nie ugnie się konwenansom. Jeżeli nawet podda się chwili słabości, podniesie się i wyciągnie wnioski z tego co się wydarzyło. Dzięki temu będzie mądrzejsza i jeszcze silniejsza.

Gdzieś w tych obszernych opisach Thomas Hardy zawarł fantastyczną historię romantyczną i nieromantyczną. Romantyczną, bo w końcu o miłości, jednak autor podkreśla nie tylko jej wymiar duchowy, ale też jej wpływ na naszą codzienność. Akcentuje to, jak wygląda życie bohaterów i ich relacje z otoczeniem, w konsekwencji podjętych decyzji. Dodaje do tego lekko awanturniczego ducha, co niewątpliwie dodaje powieści „rumieńców”.

Bardzo lubię tzw. klasykę literatury, ale Thomas Hardy był dla mnie zawsze wyzwaniem. Pod względem stylu czyta się książki jego autorstwa gorzej niż np. Jane Austen lub Charlesa Dickensa. Jest w nich coś co wystawia cierpliwość współczesnego czytelnika na próbę. Ale warto. Thomas Hardy ma dar kreowania niezwykle wyrazistych postaci. Ja bardzo chciałam poznać ich losy i nie zważałam na niedogodności, a tak właściwie to kompletnie o nich zapomniałam.

1 Thomas Hardy, „Z dala od zgiełku”. Przeł. Różna Czekańska-Heymanowa, wyd. Replika, Poznań 2023, s. 212.


[Egzemplarz recenzencki]

9 komentarzy:

 1. Również kiedyś chętnie zapoznam się bliżej z tą pozycją, ale póki co przerabiam utwory współczesnych autorów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę powieść od dawna chciałam przeczytać, ale jakoś nie było okazji. Ciekawa jestem, czy i moją cierpliwość autor wystawiłby na próbę. Niektóre „starocie” dobrze mi się czyta, inne gorzej. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię klasyczne powieści, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i bardzo mi się podobała, choć była troszkę specyficzna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie ♡
  Recenzja mnie porwała, a książka zainteresowała. Nie wiem czy lubię taką specyficzną literaturę, ale myślę, że warto spróbować poznać historię bliżej :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Chętnie przeczytam jeżeli wpadnie mi kiedyś w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że mogłabym spróbować. Będę wiedziała, że warto przebrnąć przez rozwlekłe opisy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i oglądałam obydwie ekranizacje. Na mnie też ta powieść zrobiła wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger