"Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele" Rachel Polquin

Zabiorę was dziś do bardzo dziwnego muzeum. Oprowadzać nas po nim będą Ząb Mądrości i Znikająca Nerka. Ci przewodnicy mogą już nam coś powiedzieć o charakterze odwiedzanego miejsca. Przyjrzymy się w nim ludzkiemu ciału, ale nie temu jak funkcjonuje, a jego niepotrzebnym elementom, bo i takie mamy. Nasze ciało to swoiste muzeum ewolucji. Oglądając różne kikuty i szkorbuty możemy się wiele dowiedzieć o naszym pochodzeniu i o tym, jak człowiek zmieniał się na przestrzeni lat.


Rachel Poliquin w książce „Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele” w bardzo oryginalny sposób opowiada o ewolucji. Zachwycamy się jaka to natura jest mądra i jak wszelkie organizmy dostosowują się do warunków w jakich przyjdzie im żyć. Niewątpliwie, jednak w przyrodzie nic nie ginie. I na to właśnie zwraca uwagę autorka książki. Pierwszy przykład z brzegu. Weźmy naszego przewodnika, czyli Ząb Mądrości. Pewnie niektórym z nas przysporzył wiele bólu przy wyrastaniu i wyrywaniu. Można na niego psioczyć, ale jest on symbolem tego, jak zmieniało się to co człowiek spożywa, a co za tym idzie wygląd ludzkiej szczęki.

Bardzo podoba mi się takie przewrotne podejście do tematu ewolucji. Niby z przymrużeniem oka, ale merytorycznie. Jednak to „z przymrużeniem oka” jest atrakcyjne dla dzieci. Czkawka, kość ogonowa, pomarszczone palce, włosy na nogach – przy niektórych hasłach młody czytelnik może będzie chichotał. Niech się śmieje w głos. Nauka jest zabawna.

9 komentarzy:

 1. Nauka na wesoło najlepiej wchodzi do głowy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uczy bawiąc. Ciekawa. Lubię takie książki. Pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń
 3. Nauka i zabawa w jednym to świetny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjemnie z pożytecznym. To zawsze świetny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sympatyczne źródło ciekawostek w sam raz dla docelowej grupy czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to jest atrakcyjnie nie tylko dla dzieci, bo sama jestem ciekawa tych podróży po ludzkim ciele.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa publikacja. Super, że jest merytorycznie, ale i „z przymrużeniem oka”. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na to, że ta książka bawi i uczy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger