I sprawisz, że wrócę do prochu - Ambrose Parry


Kiedy czytam pewne książki doceniam, że urodziłam się w XX wieku - taką właśnie myślą zakończyłam lekturę I sprawisz, że wrócę do prochu autorstwa Ambrose Parry. Akcja książki dzieje się w połowie XIX wieku w Szkocji, a poruszany temat to anestezjologia. Ciarki przechodzą jak czyta się opisy niektórych operacji. Być może za sto lat nasze metody będą wydawały się absurdalne lub groźne, ale przyznać trzeba, że już uczyniliśmy milowy krok w uśmierzaniu bólu.

Żadnej przyzwoitej powieści nie powinno się rozpoczynać od trupa ladacznicy i za to należą się przeprosiny, gdyż nie jest to obraz, który życzyłoby sobie oglądać jakiekolwiek szacowne gremium.1Fabuła

W Edynburgu giną młode kobiety. Ich śmierć wzbudza zainteresowanie Willa Ravena, młodego studenta medycyny. Ciała zmarłych są nienaturalnie powykręcane, jakby przeżywały niewyobrażalne męki. Czy w mieście grasuje truciciel?
Równolegle do wątku kryminalnego opisana jest asystentura Willa u doktora Simpsona. Jest to szanowany położnik, który jest zafascynowany anestezjologia. Propaguje stosowanie eteru i nie ustaje w poszukiwaniach najlepszych sposobów na uśmierzenie bólu swoich pacjentów.

Moje wrażenia

Nie wiem dlaczego, ale kiedy zobaczyłam książkę I sprawisz, że wrócę do prochu i przeczytałam jej opis przyszedł mi do głowy Kuba Rozpruwacz. Mroczne zaułki Edynburga pełne podejrzanych typów i martwe kurtyzany. W kontraście do tego świata, pokazany jest dom doktora Simpsona. Obiady z przyjaciółmi, dyskusje na tematy medyczne oraz wielka pasja i determinacja w poszukiwaniu sposobów na ulżenie w cierpieniu.

Chcąc ocalić swoją duszę, podjął misję, żeby zostać lekarzem: uzdrawiać, ocalać i łagodzić.2

Dwa wątki, medyczny i kryminalny, zderzają się na stronach książki. I to właśnie ten pierwszy, czyli historia anestezjologii, jest mocną stroną książki. Doktor Simpson zajmuje się głównie położnictwem, więc na przykładach trudnych przypadków porodów, do których jest wzywany, prezentowane są pozytywne i negatywne skutki stosowania eteru. Przypadki te są wyjściem do dyskusji między innymi lekarzami m.in. czy ta metoda jest bezpieczna. Jest również polemika z kościołem, czy stosowanie znieczulenia nie jest grzechem. Z perspektywy czasu pewne argumenty wydają się absurdalne, ale jestem skłonna uwierzyć, że mogły być wyciągane.

Wątek kryminalny określiłabym jako w porządku. Ambrose Parry miał pomysł na bardzo ciekawą historię. Plaga martwych kobiet, którymi z pozoru nikt się nie interesuje, bo to tylko kurtyzany i pokojówki i tajemnicza trucizna, która sieje spustoszenie w edynburskim półświatku. Brzmi super, ale dla mnie zaproponowane rozwiązanie było zbyt proste. Bardzo szybko znalazłam zabójcę oraz motyw. Irytowały mnie rozmowy bohaterów na temat sprawy. Nie widzieli oni najprostszych rozwiązań, które były podane na tacy. Muszę przyznać, że do końca liczyłam na ciekawsze rozwiązanie.

Sara Fisher...

to pokojówka pracująca w państwa Simpsonów. Dzięki jej postaci Ambrose Parry wprowadza jeszcze jeden wątek do powieści, a mianowicie edukacja kobiet. Dziewczyna jest bardzo ambitna i ma wielki pęd do wiedzy. Cóż skoro jest tylko kobietą i do tego nisko urodzoną. Ze wszystkich stron słyszy, że nie powinna być krnąbrna, robić to czego się od niej wymaga i być wdzięczna, że nie musi zarabiać na ulicy. Sara wykazuje się niezwykłą odwagą, w tym nieprzychylnym kobietom świecie, i walczy o swoje marzenia. Bardzo lubię takie bohaterki i cieszę się, że autor wprowadził ją do swojej powieści.

Podsumowanie

Anestezjologia zdominowała powieść I sprawisz, że wrócę do prochu. Ambrose Parry w fascynujący i przystępny sposób prezentuje historię tej dziedziny. Sięgając po książkę miałam nadzieję na ciekawy wątek kryminalny w klimacie Kuby Rozpruwacza. Dostałam za to mały skrawek dziejów medycyny, który mam wielką ochotę powiększyć. Może rozwiązanie sprawy zabójstw, nie było dla mnie satysfakcjonujące, ale inne elementy powieści zrekompensowały mi to. Takie przyjemne rozczarowania mogą mnie częściej spotykać.

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i s-ka. KLIK

1A. Parry, I sprawisz, że wrócę do prochu, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2019, s. 7.
2Tamże., s. 438.

30 komentarzy:

 1. Zaciekawiła mnie ta książką, zarówno temat anestezjologii jak i sama historia osnuta dziewiętnastowieczną mgłą Edynburga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Ja też cieszę się, że żyję w naszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie chyba za ciężka tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To już druga bardzo zachęcająca recenzja tej książki, jaką czytam w tym tygodniu. Zdecydowanie muszę dorwać tę książkę - zwłaszcza, że czas i miejsce akcji należą do moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. You have a wonderful blog! The topics you write about are very close to me. Thank you for sharing your thoughts!

  I follow you through GFC! If you want, go to my blog :)

  MY NEW POST ♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale zapowiada się ciekawie. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja raczej nie odnalazła bym się w tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Oh very interesting book darling
  Thanks for share
  xx

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że wątek kryminalny nie wykorzystał swojego całego potencjału. Niemniej i tak zainteresowała mnie ta pozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Interesujący wycinek historii :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiłaś mnie tą tematyką. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Coś dla mnie! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. I love to read the historical medicines :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam dostać tę książkę do recenzji, ale nie doszła niestety. Lubię czytać książki, w których jest też trochę historii, a historii medycy to już w ogóle. Zachwyciła mnie Runa ze szpitalami psychiatrycznymi, Zimowy żołnierz z poczatkiem chirurgii, powojennych traum i chętnie sięgnęłabym teraz po anestezjologię ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. O, nie słyszałam o tej książce, a bardzo mnie zainteresowała. Medycyna, kryminał, dawne czasy... Czytałabym.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama nie wiem, z jednej strony mnie ciekawi, z drugiej mam obawy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że książka może mi się spodobać, bo lubię takie klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem zainteresowana nią💞

  OdpowiedzUsuń
 20. Muy bonito , genial post ! 💚💚💚 Espero tu opinión en mi última entrada! Buenos días!!

  OdpowiedzUsuń
 21. Great post.Thank you for sharing! :)
  New post - www.minniearts.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaciekawił mnie ten tytuł. Z wielką przyjemnością po niego sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Coś jak dla mnie! Poszukam w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ojeju, coś w sam raz dla mnie! 😊 Ależ się cieszę, że przedstawiłaś tę książkę
  Pozdrawiam serdecznie
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam dokładnie te same odczucia. Czekałam na kryminał dostałam świetna powieść obyczajową. Bardzo dobra wymiana ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger