Aremil Iluzjonistów: Uwikłani - Alicja Makowska


W recenzji książki Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże (dostępna pod linkiem), napisałam, że miałam wrażenie, że zaczęłam czytać historie iluzjonistów od środka. Świat wykreowany przez Alicję Makowska, spodobał mi się na tyle, że postanowiłam sprawdzić co oferują mi kolejne części. Powieść Uwikłani opisuje wydarzenia przed tymi ze  Wschodnich rubieży, czyli właśnie to, co tak bardzo chciałam poznać.Fabuła

Trójka młodych iluzjonistów, Elen, Luv i Yaxiel, czeka na egzamin na iluzjonistę klasy pierwszej. Są podekscytowani i snują plany na przyszłość. Podczas egzaminu dochodzi do tragicznych wypadków. Najimaru Oroshi wkrada się na teren poligonu, aby złożyć Luv propozycję nie do odrzucenia. Mężczyzna chce stworzyć grupę najwybitniejszych iluzjonistów pod swoim przywództwem. W jaki sposób przekona dziewczynę, żeby porzuciła wszystko i do niego dołączyła?

Gdyby umarła, nie czułaby już wyrzutów sumienia. Nie czułaby bólu, ani nie dręczyłyby ją żadne myśli.

To właśnie Luv jest postacią centralna. Spodobała mi się już podczas czytania pierwszej części Aremilu Iluzjonistów. Zdolna, inteligentna, ambitna. Bardzo silny charakter, który nie boi się postawić na swoim. Bliskie jej osoby nie potrafiły zrozumieć, co spowodowało, że przystąpiła do rebeliantów pod wodza Oroshiego. Alicja Makowska uchyliła rąbka tajemnicy. Dowiadujemy się jaka ofertę nie do odrzucenia otrzymała dziewczyna, jak to odebrała, jak rozegrała sytuację, w którą została wplątana.

Powieść możemy podzielić na dwie części, egzamin i wydarzenia w Aremil Cov.

Formuła testu dla młodych iluzjonistów luźno skojarzyła mi się z Igrzyskami śmierci. Co prawda do tego sprawdzianu uczestnicy podchodzą dobrowolnie, ale kilka elementów jest podobnych. Wydarzenie odbywa się na zamkniętym poligonie, a jedyna zasadą jest postarać się przeżyć. Uczestnicy mogą działać samodzielnie lub zawierać sojusze, ale nigdy nie mogą mieć pewności, że partner ich nie zdradzi. Nawet walcząc w grupie, gra się o zwycięstwo jednostki. Ponad to egzamin jest wielkim wydarzeniem w Atermii i towarzyszy mu wielki festyn.

Kiedy poznajemy wyniki egzaminu, razem z Luv stajemy przed wielkim dylematem. Oferta Oroshiego może przekreślić jej wszystkie plany. Odciąć od kraju, rodziny, przyjaciół. Dziewczyna nie widzi w niej korzyści dla siebie, ale mężczyzna stawia sprawę w taki sposób, że nie daje jej wyboru. Musi poświęcić siebie, żeby ratować bliskich.

W całej historii Atermii iluzjoniści zawsze byli bohaterami. Bycie iluzjonistą równało się z byciem najwyższym patriotą. Samo sowo nacechowane było dodatnio, wywoływało same pozytywne skojarzenia. Iluzjonista był tym, który chroni; tym który walczy w imieniu słabszych i bezbronnych.

Magia

Powieść Uwikłani jest dużo bardziej przesiąknięta magia niż jej poprzedniczka. Możemy poznać inne rodzaje i sposoby zastosowania iluzji. Poczuć jakimi potężnymi postaciami są iluzjoniści. Zobaczyć jakie nieograniczone możliwości daje ich talent.

Na scenę wkracza tajemnicza Wyrocznia. Bohaterka lokalnych legend. Postać potężna i bezwzględna. Opowieści mówią o rytuale, dzięki któremu można pozyskać cząstkę jej talentu. Luv będzie miała okazję przekonać się, ile prawdy jest w opowiadanych jej do snu legendach.


Seria Aremil Iluzjonistów

Jak już wspominałam historia jest prequelem Wschodnich rubieży. Muszę przyznać, że byłam bardzo sceptycznie nastawiona do takiej kolejności przedstawienia wydarzeń. Lubię kiedy wszystko jest poukładane i opisane od A do Z. Alicja Makowska przekonała mnie jednak do swojej koncepcji opisania losów iluzjonistów. Te dwie książki wspaniale ze sobą współgrają i dopełniają się nawzajem. Po przeczytaniu pierwszej części czułam, że jest tu jakaś luka do wypełnienia, to teraz historia jest kompletna.

Co do kolejności czytania, to sugerowałabym najpierw sięgnąć po Wschodnie rubieże. Autorka wytłumaczyła w nich zasady kierujące wykreowanym przez nią światem i zasady kierujące iluzją. W Uwikłanych nie powtarza tych informacji, a raczej dokłada nowe.
Drugim powodem jest sama historia przedstawiona we Wschodnich rubieżach. Przypomnę wam, że tam Elen z Yaxielem ruszają na misję, aby odnaleźć Luv i Oroshiego. Zbierają informacje i je analizują, aby dowiedzieć się co stało się w przeszłości. Znając te wydarzenia odbierzecie sobie przyjemność z czytania pierwszej części.

Podsumowując

Prequel Uwikłani dużo bardziej przypadł mi do gustu niż pierwsza cześć serii Aremil Iluzjonistów. Nie wiem czy wpływ na to miała wiedza, która już posiadam o świecie Iluzjonistów, czy temat bardziej mi się spodobał (mniej walki i taktyki, więcej magii i emocji), czy może autorka udoskonaliła swój warsztat. Fakt jest taki, że ta książka to był miód na moje serce. Seria okazała się bardzo dobrze zaplanowana. Alicja Makowska nie bez przyczyny zdecydowała się zaprezentować historię w ten sposób. Wykreowała świat, który stwarza możliwości napisania jeszcze wielu opowieści i mam nadzieje, że zostaną one napisane.

Na koniec chciałam was poinformować, że blog Dobra córka zła organizuje book tour z Aremilem. Zapisy do 16 września. Więcej informacji TUTAJ. Zachęcam was do brania udziału.

30 komentarzy:

 1. Świetna recenzja, ale to zupełnie nie moje klimaty czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Pod poprzednią częscią napisałam, że na pewno przeczytam jak znajdę czas - ksiązka wciąż czeka, ale będzie czytana. Jeśli się spodoba (a po Twoich recenzjach nie mam co do tego wątpliwości) to wrócę i spiszę tytuł kolejnego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że będziesz zadowolona. Właśnie poczułam trochę presję.

   Usuń
 3. Nie wiem czy kiedyś po nią sięgnę. Czas pokaże ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być fajnie w trakcie lektury:), chyba się zastanowię nad tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę chciała kiedyś przeczytać tę książkę, acz wpierw sięgnęłabym - tak jak radzisz - po "Wschodnie rubieże". :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w tej tematyce niestety nie gustuję, ale recenzja super. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja 💙 Bardzo dziękuję za odsyłanie do mnie, mam nadzieję, że dzięki temu więcej osób pozna ten niezwykły świat Iluzjonistów, który ja tak pokochałam 💙

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiła mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. precioso ! Gracias por tu visita , espero tu opinión en mi última selección de vestidos , espero que te gusten ! 👗👗👗 Feliz día ! ♡♡♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Oh what a nice post! I love everything :)


  Saw your blog and thought if you would like to follow each other? Follow me and I'll follow back asap. Let me know what you think. I'd love to hear something from you! :)
  www.cielofernando.com
  FACEBOOK | INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
 11. Iluzjoniści - trudno aby to nie przyciągnęło :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi intrugująco. Jeśli wrócę kiedyś do beletrystyki, to być może od Iluzjonistów zacznę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, że Tobie się podobało. Niestety to zupełnie nie moja bajka

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Mogłabym przeczytać,teraz robię sobie czas na to by więcej czytać :)pozdawiam i Obsewuję

  OdpowiedzUsuń
 15. Interesting post dear! thanks for sharing, xx

  OdpowiedzUsuń
 16. Nawet brzmi intrygująco- zwłaszcza,że nawiązałaś do Igrzysk śmierci, które abrdzo mi się podobały :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy raz widze tą książkę, ale niestety nie moje klimaty. Myślę, że mojej przyjaciółce by sie podobała.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawa powieść już mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Amazing post

  check my latest

  http://www.alyinwanderland.com/2019/08/adorable-items-from-hey-house-cart.html

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie jestem przekonana, czy książka przypadnie mi do gustu, ale sądzę, że warto się przekonać ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Opis i streszczenie jest ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 22. Hi dear!
  Great post. :)
  If you want to follow each other write me on mz blog.
  https://belyfashionadress.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger