"100 pierwszych słów" Małgorzata Korbiel ["W domu", "Na spacerze"]

Opowiadać młodemu człowiekowi o świecie rozpoczynamy od najbliższego otocznia. Oglądamy pokoje i co się w nich znajduje oraz podwórko. Wspólnie obserwujemy krajobraz za oknem tłumacząc, że „pada deszcz”, „idzie piesek” itp., a bobas z zainteresowaniem wyciąga paluszek i wskazuje kolejne elementy. Eksplorowaniu świata wspomogą i uatrakcyjnią książki z serii „100 pierwszych słów” autorstwa Małgorzaty Korbiel - „W domu” i „Na spacerze”.

Kolejne karty to kolejne ilustracje, a na nich scenki związane z tematem. Do tego krótki wierszyk nawiązujący do obrazka z wyszczególnionymi rzeczami, które łatwo znajdziemy na rysunku, bo są one również podpisane. Zatrzymam się na chwilę przy wierszyku. Czytanie z maluchem zazwyczaj wygląda tak, że więcej opowiadamy, wymyślamy niż faktycznie czytamy. Taki roczniak, czy dwulatek raczej pyta się o kolejne elementy, które to mu się najbardziej spodobały, niż słucha bajki. Dla rodzica może to być monotonne. Czasami też dorosły nie ma siły na wymyślanie. Sięga po książkę, aby wyciszyć dziecko i zależy mu na spokojnej aktywności. Małgorzata Korbiel daje nam gotowy pomysł na uatrakcyjnienie czytania, a wytłuszczone słowa są podpowiedzią, jak uczynić je aktywnym.

Nieco obawiałam się gabarytów książek, bo to rozmiar A4, jednak niepotrzebnie. Mój dwulatek, który należy do bardzo drobnych dzieci spokojnie sobie z tymi publikacjami poradził. Z zapałem przewracał kartonowe strony analizując kolejne ilustracje.

Spójrzmy jeszcze na zawartość poszczególnych tytułów. „W domu” zaczynamy oglądać właściwe „Przed domem”. Spojrzymy na podwórko, ogródek i przybywającego gościa. Jeżeli mieszkacie w bloku nie trapcie się. I to otoczenie zostało odwzorowane. Na kolejnej stronie znajdziecie podobną scenkę, ale „Przed blokiem”. Wchodzimy do domu. „W kuchni” jest przygotowywane pyszne jedzenie. Sprawdzimy nawet, co mieszkańcy trzymają „W lodówce”. Nie zapomnijcie zostawić butów „W przedpokoju”. Kolejne strony to pokój dziecięcy. Najpierw spojrzymy na niego z szerokiej perspektywy, potem sprawdzimy jakie znajdują się w nim zabawki oraz co znajdziemy w szafie (czyli słowa związane z ubraniami). Ważnym pomieszczeniem jest łazienka, gdzie dbamy o higienę. Na końcu czeka nas relaks „W salonie”.

Nasiedzieliśmy się w domu. Wychodzimy na spacer. W tej książce znajdziemy rożne miejsca, gdzie można pójść. Zaczniemy od obserwacji ulicznego harmidru, żeby dotrzeć do miejsca, które większość dzieci uwielbia, czyli na plac zabaw. Dziecko często towarzyszy rodzicom w zakupach, więc z bohaterami książki odwiedzimy targ. Bardzo przyjemną opcją na spędzenie czasu z rodziną jest piknik, do czego jesteśmy zachęcani. Jednym z kierunków urlopowych jest morze i w tej książce również zebrano słowa z nim związane. Dalej czekają nas odwiedziny „Na łące”, „W mieście” (gdzie jest wiele różnego typu sklepów), „W zoo” (tu zebrano nazwy kilku egzotycznych zwierząt) i „W parku”. Natomiast ostatnie strony to zimowy spacer po lesie.

Książki „W domu” i „Na spacerze” z serii „100 pierwszych słów”. To świetne publikacje pozwalające dziecku utrwalić sobie rzeczy, które codziennie ogląda i ich nazwy. Wiele scenek rodzajowych pozwala nam rozmawiać na rożne tematy, a szczegółowe rysunki świetnie sprawdzą się przy pokazywaniu, jak i wyszukiwaniu elementów. Krótki wierszyk jest świetną pomocą. Kiedy nie macie siły na wymyślanie opowieści zawsze możecie się nim posiłkować.

[Egzemplarz recenzencki]

27 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka spodobałaby się mojemu siostrzeńcowi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne książeczki :D Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Łączymy przyjemne z pożytecznym, super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie wydane, dla dzieci w sam raz

  OdpowiedzUsuń
 5. Lindo libro para niños. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy za dużo takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 7. O jejku, jak to uroczo wygląda! Super, że powstają takie książki :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Połączenie przyjemnego z pożytecznym- świetne książeczki :)
  Pozdrawiam
  https://nouw.com/1993ewas

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna seria i jakże pięknie wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajne i urocze książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla młodszych fajna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe super ze są takie książki

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tego typu książki dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 14. Urocze książki :) mam w rodzinie dzieci w wieku akurat na takie wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie książki, gdy się z nimi pracuje, bardzo rozwijają słownictwo maluchów.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ładne i ciekawe książeczki dla dzieci. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przyjemne książeczki:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajne i wzbogacające nie tylko słownictwo, ale też wyobraźnię i wiedzę o świecie dziecka. Moja córka uwielbiała takie książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Taka lekturka to napewno pomoc dla rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Śliczne książeczki a taki duży format moze być dla malucha nawet na plus :)

  OdpowiedzUsuń
 21. This is a very interesting activity for to read the children and learn more.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo fajna do utrwalenia nazw :D

  OdpowiedzUsuń
 23. A gdzie Ty się podziewasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Padł mi komputer 😒 jak tylko będę miała nowy wracam. Już niedługo 😉

   Usuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger