Czarodziej z Januszowa, czyli jak samogonem obalić dyktaturę - Tomek Proper


Po przeczytaniu książki Czarodziej z Januszowa od razu przyszło mi do głowy słowo satyra. Gatunek ten wydawał mi się strasznie oderwany od literatury współczesnej. Raz, dwa, trzy włączyłam sobie słownik języka polskiego, sprawdzam i wszystko się zgadza.

satyra1. «utwór literacki ośmieszający i piętnujący wady ludzkie, obyczaje, stosunki społeczne itp.»2. «ośmieszanie lub piętnowanie czegoś»1

Tylko co/kogo Tomek Proper wziął na celownik?Fabuła

Dorotka i jej przyjaciel Autodrwal w wyniku wybuchu aparatury do pędzenia samogonu lądują w Januszowie. W mieście panuje dyktatura Ojca Czarodzieja i Mściwego Karła. Dorotka i Auto spotykają na swojej drodze Stracha na wróble, wynalazcę Leona i jego sprytną córeczkę Mikę. Zaczynają walkę z systemem, a Januszowo wkracza na drogę obalenia dyktatury.

- Moim miastem rządzi czarodziej, dziesięcioletnia córka będąca przywódcą ruchu oporu przyprowadziła mi do domu robota i słomianego golema, mój pies pierdzi gazem musztardowym, a ty się małp uczepiłeś?2

Początek książki to bardzo widoczna inspiracja Czarnoksiężnikiem z Oz. Dorotka, Drwal, Strach na wróble, dziwna podróż do nieznanej krainy. Myślałam, że tej drogi autor będzie się trzymał, ale później powieść ta przybiera szalony i nieobliczalny charakter. Czytelnik jest zaskakiwany w każdym rozdziale. Bohaterzy są nieprzewidywalni aż miło. Widać, że autora poniosła wyobraźnia, ale poniosła w bardzo dobrym kierunku.

Czarodziej z Januszowa to satyra polityczna.

Zawiera wyraźne aluzje do polskiej sceny politycznej. Od kiedy urodziła się M. jestem bardzo do tyłu z wydarzeniami na świecie, chyba że to nowe trendy w artykułach dla dzieci. Zazwyczaj informacje z kraju i ze świata przebijają się do mnie jako nagłówki z mediów społecznościowych. Pomimo że, z polityką jestem do tyłu, nie było sposobu, żebym nie zrozumiała pewnych nawiązań.

Na elitach Januszowa autor nie pozostawia suchej nitki. Osoby u szczytu władzy przedstawione są jako krótkowzroczne, zakompleksione, niezbyt rozgarnięte typy. Zło i głupota przedstawione są w groteskowy sposób. Satyrę cechuje przerysowanie i stosowanie karykatury. Tomek Proper wykorzystał te narzędzia do granic możliwości i osiągnął interesujący efekt.

Ludzie, którzy rządzą waszym miastem, robią wszystko, byście nie mieli wielkich marzeń. Bo wasze marzenia, jeśli tylko będą dotyczyć czegoś więcej niż chleba i dachu nad głową, będą dla nich zagrożeniem.3

Humor

Powieść zdobyła moje serce poczuciem humoru. Czytając Czarodzieja z Januszowa śmiałam się głośno. Głowni bohaterowie to nieposkromieni wariaci. Nie liczą się ze słowami, a jak trzeba to i w mordę dadzą, ale dla przyjaciół są w stanie dużo zrobić. Są bardzo bezpośredni. Książka jest pełna ciętych ripost i zabawnych odzywek.

Podsumowanie

Tomek Proper zaskoczył mnie swoją wyobraźnią. Książka jest cudownie nieprzewidywalna, tak jak postacie w niej umieszczone. Jest to powieść przy której trudno zachować powagę. A uprzedzając wszystkie komentarze typu polityka to nie moja bajka, odpowiadam, moja też nie i pewnie nie wszystkie nawiązania dostrzegłam, ale nie przeszkadzało mi to w śledzeniu i zrozumieniu treści. Czytając Czarodzieja z Januszowa przede wszystkim dobrze się bawiłam i za ten element rozrywkowy serdecznie autorowi dziękuję.Książka dostępna w Empiku, gdzie również zbiera całkiem pozytywne opinie. KLIK

2T. Proper, Czarodziej z Januszowa, 2018.
3Tamże.

32 komentarze:

 1. Polityka to rzeczywiście nie moja bajka, ale mam nadzieję, że ta książka odczaruje moje negatywne do niej podejście. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj to nie dla mnie, lubię nieco mądrzejsze książki wprawiające w humor jak np. "Moje żarty" Joanny Kulmowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapamiętam sobie tytul o zobacze czy przypadnie mi do gustu

   Usuń
 3. Dobra satyra jest bardzo ciekawym gatunkiem ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Polityka mnie nie interesuje ale myślę, że ta pozycja mogłaby mnie rozbawić. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj stwierdzenie, że kogoś nie interesuje polityka, jest zbytnią beztroską. Polityka interesuje się nami. A książkę chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mówię nie, ale na ten moment nie planuje czytać tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, komu polecić tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I am not sure I like politic, but this book seems put it in a nice satire. Great book to read.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie humorystyczne podejscie do pewnych kwestii - zapowiada się naprawdę ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam olbrzymią przyjemność przeczytać przygody Czarodzieja z Januszowa. Dla mnie to ten rodzaj humoru, który chwyta za rękę i ciągnie na parkiet, gdzie bez skrępowania mogę się bawić - słowem, skojarzeniem, obrazem i slangiem. Niektóre fragmenty czytałam rodzinie na głos, zaśmiewając się do łez. Kapitalna pozycja!!! Polecam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Choć unikam książek z wątkami politycznymi, to akurat ten tytuł zaciekawił mnie przez swoje nawiązanie do "Czarnoksiężnika z Oz". Lubię bowiem sięgać po wszelkie wariacje na temat bajkowych opowieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Musi być ciekawa, choć takie książki to nie moja działka ;) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Satyry juz dawno nie czytałam. Skoro jest odpowiednia nawet dla osób dla których „polityka to nie ich bajka” to moze sie skuszę. Dodatkowy plus za nieprzewidywalność :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tu post se ve maravilloso! Feliz día! ♡♡♡

  OdpowiedzUsuń
 16. Takiej książki jeszcze nie czytałam, chętnie bym się przekonała czy to moja "bajka" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zawsze lubiłam czarny humor i sarkazm. I coś czuję, że z taką książką mogłabym się polubić :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Polityki mam dość na codzień. A może mi zaproponujesz jakiś najnowszy kryminał, który Ci się ostatnio spodobal. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kryminałów, ktore czytalam w tym roku "Pchła" Anny Potyra to zdecydowanie moj numer 1

   Usuń
 19. Satyra ciekawie podana jest świetna lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Głośny śmiech w trakcie czytania to zdecydowanie pozytywna rekomendacja książki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Na ten moment nie mam ochoty sięgać po tą książkę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 22. Wow! Mega ciekawe! Zaciekawilas mnie bardzo tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 23. Z polityki zawsze jest fajnie się ponabijać a tu jeszcze nawiązanie do Czarnoksiężnika z krainy Oz <3, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger