Wszystko o ... krowach - Łukasz Łebek, Adam Święcki


Krowa – muszę przyznać, że mam mały sentyment do tego zwierzęcia. Jako dziecko większość lata spędzałam u dziadków na wsi. Co wieczór odbywał się cały rytuał sprowadzania krów z pola i dojenia. Dla małego mieszczucha było to niezwykłe przeżycie, a smak świeżego mleka z pianką pamiętam do dziś.O czym?

Wszystko o krowach to kompendium wiedzy dla małego czytelnika. Tytuły rozdziałów wskażą najlepiej jakie poruszono zagadnienia: Wszystko o krowach (skąd wzięły się krowy i dlaczego towarzyszą człowiekowi), Oto krowa! (przedstawienie gatunku), Droga od trawy do krowiego placka (czyli o żywieniu), Gdzie mieszka krowa?, Krowa – dar dla ludzkości (jak człowiek korzysta z jej darów), Krowa w kulturze.

Tekst

Wachlarz tematów jest szeroki, a ich przedstawienie bardzo przyjemne. Tekst napisany w prosty, zrozumiały sposób, a do tego bardzo zabawny. Łukasz Łebek kupił mnie od pierwszych słów, kiedy to napisał, że krowy są ważne bo nie byłoby bez nich sernika.1 Przyznacie, że świat bez sernika nie miałby sensu ;) Podoba mi się również, że tłumacząc opisywane zagadnienia autor wykorzystuje proste skojarzenia np. porównuje krowę do łaciatego karateki, aby wyjaśnić w jaki sposób może ona obronić się przed intruzem.2


Ilustracje

W zapamiętaniu nowych informacji pomagają również rysunki. Każdy fragment tekstu jest przemyślanie zilustrowany Wróćmy do przykładu o karatece. Nad tym fragmentem jest narysowana krowa w kimono. Jako wzrokowiec muszę głęboko ukłonić się autorowi rysunków. Idealnie współgrają z tekstem. Dzięki temu publikacja jest wizualnie atrakcyjna, ale też podwójnie wartościowa. Pobudza różne zmyły przez co nauka jest szybsza i przyjemniejsza.Podsumowanie

Jakiś czas temu pisałam o książce Wszystko o psach. Mój entuzjazm wobec tej serii nie słabnie. Ładnie wydana, mądra, napisana zrozumiale. Nawet gdybym chciała znaleźć nie potrafię wskazać negatywnych cech. Wszystko o... to idealne książeczki dla dzieci ciekawych świata. Mam nadzieję, że wydawnictwo nie spocznie na laurach i powstaną publikacje o kolejnych zwierzętach. Ja mogę zdradzić, że planujemy powiększyć naszą biblioteczkę o część o kotach i koniach.


Książka wydana przez Wydawnictwo Dragon. KLIK

1 Ł. Łebek, A. Święcicki, Wszystko... o krowach, Wydawnictwo Dragon,Bielsko- Biała 2019, s. 6.
2 Tamże, s.17.


16 komentarzy:

 1. Dobrze wiedzieć, że taka seria jest dostępna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję przeglądać książeczki z tej serii, są świetne. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna książeczka :) jak dobrze, że mój młody ma jeszcze okazję zobaczyć krowę na żywo. bo to już nie takie oczywiste w dzisiejszych czasach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, komu by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I can see there is a lot fun to read this book.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ksiazki szalenie ciekawe. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na bardzo fajną książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe ilustracje jak i sama książka dla dzieci.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Seria faktycznie zapowiada się ciekawie- na pewno jest atrakcyjna dla nieco starszych dzieci, które dodatkowo moga się dzięki niej czegoś nauczyć :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przyjemna seria :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się ta seria, zdecydowanie do kupienia!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej z tej serii ciekawi mnie tom o kotach (sama mam kocurka w domu, więc wiadomo dlaczego :) ), aczkolwiek cykl jest tak pięknie wydany, że chętnie sięgnęłabym po każdą część. I to pomimo tego, że nie jestem z docelowej grupy czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I w Przedszkolu by się taka książeczka nam przydała. Zwłaszcza, gdy świętujemy Dzień Mleka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Swietna seria książek. Bardzo fajne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. W czasach gdy większość dzieci twierdzi iż "mleko bierze się z półki w sklepie"... lektura bezcenna.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger