Wszystko o pszczołach - Jack Guichard


Pszczoły to bardzo ważne owady. Bez nich nie byłby pysznego miodu, a bez miodu nie byłoby Kubusia Puchatka. A tak serio, wiemy, że pszczoły przenoszą pyłek z kwiatka na kwiatek. Dlatego przyroda może rozkwitnąć. Dzięki książeczce Wszystko o pszczołach, od wydawnictwa Dragon, przyjrzymy się bliżej tym małym stworzeniom.


Czego dowiemy się z tej publikacji?

 • W jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty i dlaczego maja włochate nóżki,
 • Co to jest kit, propolis czy mleczko pszczele,
 • W jaki sposób pszczoły się nawzajem rozpoznają i porozumiewają (m. in. dlaczego pszczoły tańczą),
 • Jak to się dzieje, że z pyłku powstaje miodek,
 • Skąd biorą się małe pszczółki,
 • Jakimi zawodami para się pszczoła w swoim życiu i czy wszystkie pszczoły pracują,
 • Kim jest truteń i jaką rolę pełni królowa pszczół.

Krótko, swoimi słowami, przedstawiłam chyba wszystkie najważniejsze zagadnienia poruszone w książce. Świat owadów może wydawać się bardzo odległy. Funkcjonują i wyglądają inaczej niż ssaki. Żeby je zrozumieć trzeba spojrzeć na świat w skali mikro i zapomnieć o zasadach, które kształtują naszą fizjonomię i instynkty. Właśnie dlatego, że to całkiem inny świat warto go poznać. Chociażby żeby wiedzieć dlaczego ten owad nas ukąsił. Że nie było to dlatego, bo miał taki kaprys.


Jest to już nasza trzecia książeczka z serii Wszystko o.... Publikacje polubiła i mama i córka.

Mama za merytoryczność. Z małym dzieckiem uczymy się świata na nowo. Kiedy wychodzimy na spacer M. na wszystko patrzy niezwykle zafascynowana. Przechodząca mrówka może wywołać wielkie ŁAŁ. Pomału zadaje coraz więcej pytań. Takie publikacje pomagają nam na nie odpowiedzieć. Podsuwają pomysły, jak tłumaczyć dziecku pewne zjawiska, a przy okazji poszerzamy nasza wiedzę.

Córeczka pokochała tę serię za piękne ilustracje. Są kolorowe i wesołe. W zabawny sposób dopełniają treść. Podobno większość populacji to wzrokowcy, więc oglądając obrazki zapamiętają więcej niż czytając.

Podsumowanie

Pszczółka jest taka maleńka i niepozorna, ale bardzo pracowita. Nasze dzieci wydają się takie małe, ale te kochane istotki są rządne wiedzy. Książka Wszystko o pszczołach (i inne publikacje z tego cyklu) to moja propozycja jak tę wiedzę w przyjazny sposób podać. Moja córka, mimo że jeszcze nie wszystko rozumie, przegląda je chętnie. Mam nadzieję, że coś jej w główce zostaje.

W serii ukazały się również książki o psach, kotach, koniach, krowach i niedźwiedziach. TUTAJ znajdziecie więcej informacji o tej serii.


21 komentarzy:

 1. Książeczka bardzo ważna i wartościowa. Zapiszę sobie jej tytuł i za jakiś czas, na pewno zapoznam z nią moich siostrzeńców. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne te książki są, mamy kilka z serii. Bardzo dużo można się z nich dowiedzieć. Ja sama czytając często byłam zaskoczona nowymi informacjami :) Do tego mają śliczne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne wydanie, książeczka naprawdę przyjemna na oka. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka, z pewnością znajdzie wielu czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super publikacja. Przekazuje wartościową wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Publikacja adresowana jest, jak widzę do dzieci, ale sama bardzo chętnie bym ją przeczytała. Myślę, że niejeden dorosły poszerzy dzięki niej swoją wiedzę, bo przecież na co dzień mało wiemy o pszczołach raczej...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda to wszystko zachęcająco - tzn. cała seria (o koniach bardzo by mnie interesowała, bo owe posiadam) - pszczoły uwielbiam, a jeszcze bardziej miodek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto zwracać uwagę nawet najmłodszym, bo czym skorupka... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ślicznie wydana i wartościowa pod kątem treści książeczka. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. I just loved this post, dear! Thanks for sharing xx

  Have a lovely day.

  OdpowiedzUsuń
 11. Może okazać się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Great book to learn many kinds of bees!

  OdpowiedzUsuń
 13. Przydałaby mi się ta książeczka na zajęcia w przedszkolu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pszczoły szczególnie teraz są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hope you're doing well!
  Have a super day!

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna grafika :) Miła dla oka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Boże nienawidzę pszczół. Ja wiem, że one są bardzo ważne i w ogóle, ale jak tylko o nich słyszę to mam ciarki. Od książek o nich trzymam się więc z daleka :D

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo wartościowa książka. Nie zawsze mamy pełną wiedzę na takie tematy i ciężko to potem wyjaśnić dzieciom. A pszczoły są dla nas bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo wartościowa książka dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger