Księżycowy medalion - Peter Bunzl


Iluzjonista musi wykazać się sprawnością fizyczną i inteligencją, aby oszukać publiczność, oraz cierpliwością, żeby opanować magiczne triki. Kiedy ta wyjątkowo uzdolniona osoba wchodzi na drogę przestępstwa, jest to bardzo trudny przypadek dla organów ścigania. Jak złapać kogoś, kto z taką łatwością się wymyka?Fabuła

Z więzienia ucieka przestępca doskonały, mistrz spektakularnych ucieczek Jack Door. Wyrusza w drogę do Brackenbridge w poszukiwaniu Księżycowego Medalionu. Opętany żądzą posiadania nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć to czego pragnie.

Po ostatniej przygodzie Lily, Robert i Malkin chcieliby odpocząć w posiadłości Brackenbridge, jednak los krzyżuje ich drogi z Jackiem Doorem. Dzieleni nastolatkowie będą starali się powstrzymać złoczyńce.

W drugiej części cyklu Peter Bunzl skupia się na Robercie i jego rodzinie. Dowiadujemy się co nieco o jego mamie, która nie była do tej pory znana czytelnikom. Okazuje się, że przez wiele lat Robert był chroniony przez ojca, aby nie został wplątany w rozgrywkę groźnych ludzi. Zbieg okoliczność sprawia, że chłopiec spotyka tych, na których powinien uważać.
Historia Roberta jest bardzo wzruszająca. Smutna, ale na szczęście, autor osłodził ją miłością i przyjaźnią. Możemy uronić łezkę, aby za chwilę odetchnąć, że chłopiec spotkał dobrych, kochających go ludzi.Peter Bunzl zachwycił mnie koncepcją wykreowanego świata.

Anglia, schyłek XIX wieku. Bohaterowie jedzą śniadanie, dyskutują o Edisonie i zastanawiają się czy prąd elektryczny to potrzebny wynalazek, a usługują im inteligentne roboty. Paranoja? Nie, to genialne wprowadzenie elementów fantastycznych. Przypomnę, że ojciec Lily jest zdolnym wynalazcą. Skonstruował maszyny, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Myślą, okazują uczucia itp. Jedyna ich wada, że co jakiś czas muszą zostać nakręcone, podobnie jak mechanizm zegara. Autor genialnie ubarwił możliwości technologicznie tamtych czasów, dzięki czemu jego Anglia jest niezwykła.

Wydawnictwo Akapit Press wie jak należy wydawać książki.

Kiedy obejrzymy sobie Księżycowy medalion dostrzeżemy szczegóły, które nadają szyku i cieszą oko.
Po pierwsze mapka. To jest coś, co zawsze jest mile widziane, kiedy bohaterowie sporo wędrują. Pomaga zorientować się w przestrzeni, dzięki czemu łatwiej śledzić akcję.
Po drugie, drobne zdobienia przy numerach rozdziału i klucze zamiast tradycyjnych podziałek tekstu. Ten kto na to wpadł zasługuje na premię. Jeszcze zanim zaczniemy czytać, możemy chłonąć klimat książki. Poza tym, jest to po prostu piękne, nadaje publikacji charakteru i sprawia, że jest ona rozpoznawalna.


Podsumowanie

Peter Bunzl napisał godny polecenia cykl dla młodzieży. Jest to dynamiczna, przepełniona przyjaźnią przygodówka z detektywistyczną intrygą oraz szczyptą fantastyki. Jej bohaterowie to dwójka sprytnych trzynastolatków, którzy potrafią wydostać się z każdych tarapatów. W pierwszej części pierwsze skrzypce grała Lily, a w drugiej Robert. Dzięki temu można śmiało powiedzieć, że jest to książka i dla dziewczyn i dla chłopaków.

Recenzję pierwszej części cyklu znajdziecie tutaj: Nakręceni - Peter Bunzl

17 komentarzy:

 1. To nie do końca moje klimaty czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko bo rzadko, ale czasami zdarza mi się sięgnąć po literaturę młodzieżową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze wiedzieć, że jest taki cykl dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie faktycznie wydaje się bardzo fajne - dopracowane w każdym szczególe. Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka śliczna ^^ na pewno zwrocilabym na nią uwagę a jak będę mieć okazję to może i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po książki młodzieżowe sięgam juz raczej bardzo sporadycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak jak pisałam przy okazji I tomu, kuszą mnie steampunkowe elementy tego cyklu, aczkolwiek pierwiastki detektywistyczne to dla mnie także rzecz nie do pogardzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam pierwszego tomu, więc nawet nie przymierzam się do tego.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęciłaś mnie! Muszę koniecznie przeczytać tą serię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa! A ja wlasnie dzis otrzymam wielką pakę z antykwariatu, znow mi urośnie stosik do czytania☺

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie bym do niej zajrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że są takie dobre propozycje dla młodych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ależ pięknie wydana książka! Jestem oczarowana. Wpisuję ją na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger