Sztuka morderstwa - Michael White


Sztuka przybiera różne formy. Od pięknych, które zapierają nam dech w piersiach, po odrażające lub dziwne. Pomału przestają dziwić nas dzieła typu kupa w słoiku. Wywołują śmiech lub niesmak, ale na dłuższą metę są to ekspozycje niegroźne. Jak daleko ma prawo posunąć się artysta w wyrażaniu siebie? Czy tortury lub morderstwo mogą być usprawiedliwieniem dla sztuki?


Fabuła

Londyn. Sprzątaczka znajduje trupa w galerii sztuki. Morderstwo jest nietypowe bo przypomina raczej ekspozycję, a nie tradycyjne miejsce zbrodni. Śledczy szybko kojarzą to co widzą z obrazem jednego z surrealistów Rene Magritte'a. Dlaczego ktoś zadał sobie tyle trudu w skomponowanie morderstwa? Czy chodzi o zemstę, czy o jakieś wyższe cele? Śladami mordercy rusza inspektor z iście arturiańskim nazwiskiem, Jack Pendragon.

Motyw tzw. artysty zbrodni jest widowiskowy i chętnie wykorzystywany przez autorów kryminałów. Jak uporał się z nim Michael White?

Powiedziałbym, że przyzwoicie. Książkę czyta się szybko. Śledztwo sprawnie posuwa się do przodu, a i morderca dba o to, żeby akcja nie straciła tempa. Zbrodnie są świetnie opisane. Kiedy sprawdzałam w Internecie obrazy, do których nawiązano, to były dokładnie takie jak je sobie wyobrażałam podczas czytania. Przyznam, że podkręcało to makabryczność tych scen.

Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych, ale autor przeplata ją historią z przeszłości, a dokładnie 2 połowy XIX w. Historią godną legendy Kuby Rozpruwacza. 

Uwielbiam, kiedy zbrodnia kryje jakiś sekret z przeszłości, ale też zwracam uwagę, czy wszystko jest płynnie powiązane. Jeżeli chodzi o Sztukę morderstwa mam pewien dylemat. Czułam się tak jakbym czytała dwie różne książki i nie chodzi mi tu o to jak te historie się wiążą, bo wiadomo, że w kryminałach wszystko okazuje się na koniec, ale o to jak są napisane. Nie czułam tego, że oba wątki mogą mieć wspólny mianownik. Czytając jeden z nich zapominałam o drugim, a kiedy kończył się rozdział, czułam dezorientację widząc inne miejsce i bohaterów. Być może to kwestia narracji, bo linia współczesna prowadzona jest trzecioosobowo, a ta z przeszłości pierwszoosobowo (w formie listów), albo faktycznie sposób, w jaki autor je połączył jest zbyt słaby.

A teraz pytanie do was. Ilu z was kojarzy kim był Rene Magritte i zna jego obrazy?

Ja nie znałam i nie uważam tego za powód do wstydu. Nie posądzam nikogo o niewiedzę, ale przypuszczam, że większość z nas ma podstawową wiedzę z zakresu malarstwa. Jak się okazało londyńscy śledczy z książki Michaela White'a są niezłymi ekspertami w tej dziedzinie. Bez wahania, bez narad, bez poszukiwań w jakichkolwiek źródłach, krótko mówiąc w mgnieniu oka, domyślają się co to za obraz (tytuł, autor, a nawet ciekawostki z życia malarzy).

Podsumowanie

Sztuka morderstwa to książka aż albo po prostu ok. Michael White miał dobry pomysł i poprawnie go zrealizował. Powstał z tego taki urlopowy kryminał. Może niczym się nie wyróżnia, ale dobrze się go czyta.

12 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że to całkiem przyjemna książka, zainteresowała mnie fabuła 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę pamiętała o tej książce na przyszłość. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z zakresu malarstwa jestem kompletnym laikiem. Ale lubię takie urlopowe kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kiedyś inną powieść tego autora, ale już dawno. Pamiętam jednak, że sprawdziła się w ramach rozrywki i mnie wciągnęła. Tak więc "Sztuka morderstwa" również mogłaby być dla mnie interesującą lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł zapisuję. Mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja z przerażeniem patrzę na niektóre "wybryki" współczesnej sztuki. Bo słowo "dzieła" jakoś mi względem nich nie potrafią przejść przez gardło. I "kupa w słoiku" przez Ciebie Asiu przytoczona, to wobec wielu z nich jeszcze "pikuś". :)

  Co do Twojego wrażenia, że czytasz dwie różne książki... Też tak miewam bardzo często, kiedy czytam powieści z dwutorowo prowadzoną narracją, czy dwiema płaszczyznami czasowymi właśnie. Często wtedy mam wrażenie, że jedna część została poprowadzona lepiej, a druga zaniedbana... Dlatego nie bardzo lubię tego typu książki.

  Margitte'a kojarzę, ale jedynie z nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tez nie wiem kim był Rene Magritte :D książka wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że warto mieć jeden dobry kryminał na swojej półce, a ten taki właśnie się wydaje :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie pozycja w moich klimatach, jeśli Tobie przypadła do gustu z serca polecam Ci powieść Klara i półmrok- Somozy- jestem pewna ,że si nie zawiedziesz.

  Oczywiśćie,że wiem kim był Rene Magritte - uwielbiam jego obraz Kochankowie ( chyba najbardziej znanay) i powielany przez wiele osób na różne sposoby :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. podoba mi się taki pomysł na książkę:D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger