#klasycznysierpien Wolne Lektury - darmowe e-booki i audiobooki

Czytelnicy często narzekają na ceny książek. A gdybym wam powiedziała, że znam miejsce, gdzie książki są za darmo i jest to legalne źródło? I nie mam na myśli miejsca, gdzie swoje teksty udostępniają początkujący pisarze, ale miejsca gdzie znajdziecie Balzaca, Czechowa czy Zapolską, albo, ostatnio przeze mnie wspominane, Niebezpieczne związki. Zapraszam do do internetowej biblioteki o nazwie Wolne Lektury.


Źródło: https://wolnelektury.pl/
Źródło: https://wolnelektury.pl/

Co to?

Wolne Lektury to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską i Biblioteką Elbląska pod patronatem Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Kultury oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dzięki pracy tej fundacji powstał portal udostępniający utwory, które trafiły do domeny publicznej (wygasły prawa majątkowe) lub których właściciele udostępnili je na zasadzie wolnej licencji.


Jak to działa?

W cyfrowej bibliotece jest dostępnych, na dzień dzisiejszy, 5608 darmowych utworów. Możemy je wyszukiwać według autorów, gatunków i rodzajów literackich, epok, ale również motywów, także baza może być pomocna przy pisaniu różnego rodzaju prac.


Czytać można je przy pomocy dedykowanej aplikacji, albo najzwyczajniej ściągnąć na swój komputer. Pliki dostępne są w formatach HTML,TXT,PDF,EPUB,MOBI,FB2. Ja wgrywam sobie książki w MOBI na mojego Kindla. Dokument na czytniku spisuje się doskonale. Nie zauważyłam, żadnych błędów, zgubionych literek, również wszystkie odnośniki i przypisy są czytelne i tak opracowane, że czytanie jest komfortowe.


W serwisie znajdą coś dla siebie zwolennicy audiobooków. Dostępne formaty to MP3, Ogg Vorbis i DAISY. Utwory są czytane m.in. przez Danutę Stenkę, Jan Peszka czy Andrzeja Chyrę.


Załączam wam screen przykładowej oferty. Na stronie zamieszczono informacje o książce. W łatwy sposób możemy znaleźć format, który nas interesuje.

Podsumowanie

Zachęcam was do zerknięcia na stronę https://wolnelektury.pl/. Znajdziecie tam książki z kanonu lektur, więc zawsze jest jakaś alternatywa, kiedy nie będzie egzemplarza w bibliotece, ale też wiele propozycji z klasyki literatury. Ja ściągałam stamtąd utwory Szekspira, Dumasa, felietony Boya-Żeleńskiego i wiele innych. E-booki za darmo, legalnie i rewelacyjnie opracowane.


[Informacje o portalu, logo i screeny pochodzą ze strony https://wolnelektury.pl/ dostęp: 3.08.2020 r.]

19 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa inicjatywa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałam wcześniej tej strony ale dobrze wiedzieć o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze pisząc, nie mam pojęcia, w jaki sposób mam Ci dziękować, ale stronę na pewno wykorzystam w najbliższym czasie! Nie mogę ostatnio wydawać milionów na książki, więc wolne lektury są w tej chwili zbawienne. Ściskam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tę stronę i choć sama preferuję klasyczne, drukowane wydania, to bardzo cieszę się z istnienia owej witryny, pozwalającej zapoznać się z wieloma klasykami bez żadnych opłat. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze wiedzieć. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz o tej stronie powiedziała nam (mojej klasie) nauczycielka polskiego w liceum, bo zabrakło egzemplarzy lektur. Lata mijają a ta strona dalej ratuje mi życie 😉.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz o tej stronie powiedziała nam (mojej klasie) nauczycielka polskiego w liceum, bo zabrakło egzemplarzy lektur. Lata mijają a ta strona dalej ratuje mi życie 😉.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. W wolnych lekturach polecam Janusza Korczaka.

  OdpowiedzUsuń
 9. O proszę, jest szansa na nadrobienie klasycznych zaległości:D Super że o tym piszesz!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo interesująca strona, jak będę miała czas to będę musiała na nie zerknąć 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Coraz bardziej lubię ten serwis. Jeszcze kilka lat temu były tam właściwie prawie same lektury szkolne. Ale widzę się, że rozwijają i coraz więcej można znaleźć też tytułów spoza kanonu lektur. Fajny serwis.

  OdpowiedzUsuń
 12. znam i uważam, że to świetne jest !

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo interesująca koncepcja. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam kanon literatury klasycznej więc chętnie zerkne na tą stronę. Dziękuje. Bardzo lubię dramaty Szekspira i Dickensa. Lubię również Bułhakowa, Zole, Hugo i Tołstoja, zaś z naszych Sienkiewicza, Orzeszkową, Dąbrowską. Ostatnio coraz mocniej lubuję się w poezji Orkana i Kasprowicza o górach. Pozdrawiam serdecznie Asiu

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajna sprawa, tyle że nie lubię czytać na komputerze. Muszę czuć papier pod palcami :) Ale jak w bibliotece nie byłoby książki na której by mi zależało to mogłabym się przemóc :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger