Krzyżówki angielskie. Poziom A1 - A2 - Małgorzata Szewczak

Z okładki publikacji, którą chciałam was dziś pokazać, zerka na nas William Shakespeare. Nie będziemy jednak czytać jego utworów, ani analizować niuansów jego biografii. Słynny dramatopisarz zachęca nas do nauki jego rodzimego języka, czyli angielskiego. Przygotujcie długopisy i przewietrzcie głowy, bo będziemy rozwiązywać Krzyżówki angielskie.Autorka

Małgorzata Szewczak ukończyła filologię angielską i, co jest dużo ważniejsze, pracuje jako nauczyciel tego języka. Dzięki temu może w praktyce przetestować, jakie metody są najbardziej efektywne. Proponuje nam niemęczący patent na naukę słówek- crosswords.


Poziom A1 – A2 oznacza, że są to łamigłówki dla początkujących.

W sprzedaży znajdziecie również krzyżówki na poziomie B1-B2. Zamówiłam obie wersje, poziom A na rozgrzewkę i B, który bardziej odpowiada moim umiejętnościom językowym.


Dziś skupimy się na tej prostszej publikacji. Czas zobaczyć co jest w środku.

A tam: krzyżówki, krzyżówki i jeszcze więcej krzyżówek – dokładnie 65. Podzielono je na 4 części. W pierwszych 3 mamy podane słowo po polsku, które trzeba przetłumaczyć na angielski. Oczywiście z oznaczonych literek tworzymy hasło. Szczególnie w pierwszej części rozwiązania są bardzo angażujące, bo słowo, które uzyskujemy po rozwiązaniu krzyżówki wstawiamy do pytania, na które musimy odpowiedzieć, mamy więc drobne elementy gramatyki. Inne rodzaje haseł to różne ciekawostki na temat Wysp Brytyjskich np. jak nazywa się metro w Londynie, również powiedzenia, związki frazeologiczne, a nawet dowcipy.Łamigłówki z części czwartej są już trochę trudniejsze, bo pytania są po angielsku. Część osób może się ich obawiać, ale ja uważam, że kiedy uczymy się języka obcego, to powinniśmy przestawić myślenie na ten język. Nie tłumaczymy słów, a tworzymy sobie własne definicje. Wtedy dużo łatwiej zastosować dany wyraz w praktyce, albo opisać przedmiot, kiedy zapomnimy jak nazywa się on w obcym języku.

Jeżeli ktoś będzie miał problem z odgadnięciem, któregoś hasła może wspomóc się załączonym słowniczkiem. Podane są również odpowiedzi do wszystkich krzyżówek, więc zawsze można sprawdzić, czy dobrze je rozwiązaliśmy.
Okładka jest przewspaniała.

Od razu przykuła mój wzrok, kiedy przeglądałam ofertę wydawnictwa Septem, dlatego odrobinę mnie rozczarowało, że w książce brak jakichkolwiek ilustracji czy ozdobników. Ok, jest to publikacja dla dorosłych, więc nie ma takiego wymogu, ale może byłoby weselej, może byłby to ukłon w stronę wzrokowców. Szczególnie w sekcji, gdzie są żarty i powiedzonka, można by dodać klika fajnych grafik, które wspomogą proces uczenia się angielskiego.

Niemniej nie mogę narzekać. Sugerowana cena to 14,90 zł i myślę, że książka jest warta tych pieniędzy, a jak ktoś dorwie ją na promocji to już w ogóle baja.


Podsumowanie

Rozwiązywanie krzyżówek to popularny sposób zabijania czasu. Fachowcy wspominają, że rozwija ono umysł i poprawia pamięć. Dlaczego nie wykorzystać tego sposobu do nauki języków obcych? Publikacja Krzyżówki angielskie może być używana zarówno przez lektorów i nauczycieli, jako pomoc na zajęciach, jaki i uczniów. Po co siedzieć nad kartką i monotonie wkuwać słówka , jeżeli można znaleźć przyjemniejszy sposób. Nauka i zabawa idą w parze.

17 komentarzy:

 1. Korzystałem swego czasu z fiszek, bodajże w 2014 roku . A ww. pomoc naukowa jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna sprawa, żeby nauczyć się lepiej języka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój angielski jest średni i właśnie szukam jakiegoś fajnego sposobu na naukę, ale nie nudnego wkuwania. A okładka jest piękna! Strasznie mnie zachęciłaś do kupna tej książki, no kurde! :D

  Pozdrawiam,
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 4. Świeny sposób na to aby ćwiczyć język ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe, dla anglistów z całą pewnością przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł z tą krzyżówką. Przy okazji sprawdza się swoja wiedzę z zakresu języka.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Super. 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobry pomysł na podszkolenie języka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam krzyżówki, a takie połączenie zabawy z nauką jest wyśmienitym posunięciem. Aż mam ochotę iść do sklepu po to cudo. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasem lubię rozwiązać krzyżówki ale angielsķich jeszcze nigdy nie próbowałam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Totalnie się zgadzam, że okładka jest genialna! Od razu przykuwa oko :) Jeśli chodzi o łamigłówki tego typu, to nigdy nie słyszałam o podobnej formie nauki języka, a przyznam szczerze, ciekawie to wygląda i chyba sama się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa forma wspomagająca w nauce języka obcego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię rozwiązywać krzyżówki, a skoro przemawiają do mnie wszelkie formy nauki, które łączą przyjemne z pożytecznym, to taka publikacja jest w sam raz dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie się bardzo podoba chociaż nie lubię krzyżówek w takiej pewnie bym się odnalazła

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam takie zabawy językowe, więc z chęcią bym skorzystała. Ćwiczeń w języku obcym nigdy za wiele!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger