Japonia - Krzysztof Dopierała

Japonia, pięknie zwana Krajem Kwitnącej Wiśni, fascynuje coraz więcej osób. Sama znam kilka, u których zainteresowanie mangą przerodziło się w fascynację Japonią jako krajem i kulturą. Są wśród nich też tacy, którzy mieli okazję być, widzieć, dotknąć. Czy ktoś z was planuje podróż do tego niezwykłego kraju? Chciałabym pokazać wam przewodnik wydany przez wydawnictwo Bezdroża. Być może pomoże wam zaplanować przyszłą wyprawę, rozwieje dręczące wątpliwości albo po prostu przybliży wam ten kraj.Wygląd

Pierwsze co się rzuca w oczy to kolorowe i estetyczne wydanie. Bogactwo zdjęć, mapek, wyróżnione nagłówki, ciekawostki, wskazówki, czy informacje dla turystów. Kolorami i prostymi symbolami oznaczono różne rodzaje podróżowania. Ma to sens bo inaczej wyglądają wczasy z dzieckiem, a inaczej z paczką przyjaciół, co innego spodoba się amatorowi aktywnego wypoczynku, a co innego miłośnikowi zwiedzania. W książce jest 6 sekcji – food, family, active, nature, culture, relax. Bardzo szybko wyszukamy obiekty, które wpiszą się w nasze oczekiwania i zainteresowania.

Pozostając w temacie wyglądu publikacji nie mogę nie wspomnieć o takich detalach jak gumka, która pozwala wszystko spiąć i dodana mapka Tokio. Pierwszy element taki zwykły, ale jakże potrzebny. Zakładamy, że przewodnik będzie towarzyszył nam w podroży., ma nam pomagać i podpowiadać. Nie powinien się nagle rozlecieć.

Mapek jest w książce pod dostatkiem. Miasta, dzielnice, drogi, linie autobusu czy metra- mamy to rozrysowane i podane na tacy. Jak już wspominałam, w bonusie dostajemy dużą, rozkładaną mapę Tokio. Każdy podróżnik indywidualnie sobie oceni, czy jest potrzebna czy nie. Ja uważam, że lepiej mieć niż nie mieć.

Konstrukcja przewodnika jest przewidywalna, ale w tym przypadku to dobrze. W takiej publikacji mamy się szybko odnaleźć, a nie szukać wrażeń.

Na początku informacje o Japonii w ogóle. Ukształtowanie powierzchni, klimat, religia, historia – wszystkiego po trochu, aby przybliżyć ten kraj. Potem autor prezentuje poszczególne regiony. Zaczyna od Tokio, następnie przychodzi czas na Japonię środkową północną i południową, na końcu znajdujemy bardzo pożyteczny rozdział Japonia praktycznie, w której zawarto takie informacje jak wygląda transport publiczny w poszczególnych miastach, gdzie szukać informacji turystycznej, gdzie warto zjeść itp.

W częściach poświęconych poszczególnym regionom Japonii znajdziemy oczywiście opisy atrakcji turystycznych (zabytków, restauracji, lokalnych świat, przysmaków). Poza krótką prezentacją, autor dorzuca informacje praktyczne, które są w widoczny sposób wyszczególnione- wskazówki dojazdu, ceny, czy trzeba się szczególnie przygotować itp. Dla mnie najważniejsze są strony www poszczególnych obiektów, więc bardzo cieszę się, że i one zostały podane. Dzięki temu można szybko sprawdzić m.in. o tym obiekt jest otwarty.
Podsumowanie

Przewodnik turystyczny ma za zadanie pomóc nam zaplanować podróż i przybliżyć miejsce, do którego się wybieramy. Prezentowana publikacja autorstwa Krzysztofa Dopierały spełnia swoje zadanie w 100%. Tak sobie myślę, że jeżeli inne przewodniki z serii travel&style są tak dobrze opracowane to, kiedy już będziemy mogli swobodnie podróżować, warto się nimi wspomagać.

20 komentarzy:

 1. Japonią się jako tako nie interesuję, ale zawsze urzekają mnie zdjęcia przedstawiające kwitnące wiśnie. Wyglądają imponująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry przewodnik to podstawa zwiedzania :)
  Gdy zwiedzamy polskie miasta zazwyczaj zaopatrujemy się w przewodniki na miejscu.
  Gdy cel podróży jest znacznie dalej warto być przygotowanym przed wyjazdem, a taki przewodnik zdecydowanie pomaga :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka jeśli ktoś wybierałby się do Japonii lub jest zafascynowany tym krajem. Uwielbiam podróże i naszła mnie wielka ochota gdzieś pojechać, Japonia to by było marzenie. Niestety póki co pozostaje nam tylko marzyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też marzę o podróży do Japonii. Niegdyś nad moim byłym miejscem pracy, a nawet - *o zgrozo) przelatywał samolot z Tokio do Wielkiej Brytanii bodajże. Był to chyba 2011 rok. A Przewodnik wydaje się być bardzo ciekawy, będę go miał na uwadze. Pozdrawiam po porannym spacerze:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że publikacja spełnia wymagania przewodnika.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie wydany ten przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wybieram się do Japonii, ale skoro ten przewodnik jest dobry, to będę mieć go na uwadze, gdybym zmieniła zdanie co do podróży ;)

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem, czy będzie mi dane odwiedzić kiedyś Japonię, ale chętnie przeczytałabym przewodnik po tym kraju. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz podróże możliwe są jedynie przy pomocy takich przewodników :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja wielbicielką mangi nie jestem, ale sama kultura japońska mnie fascynuje. Marzy mi się podróż zarówno do Japonii jak i Korei Płd. Może kiedyś... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy punkt na mapie, interesujący przewodnik, kusząca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że jest to przewodnik godny uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda, że takich książek nie było jak sama w Japonii byłam kilka lat temu :) teraz, przed kolejną podróżą, będę szukać czegoś z tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla tych, którzy planują wyjazd do Japonii będzie cenną lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajny wydaje się ten przewodnik, na pewno przyda się on wielu osobom:)

  OdpowiedzUsuń
 16. ja się do Japonii póki co nie wybieram ale zapamiętam ową pozycję na przyszłość:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajnie że książka ma te przedziały- łatwiej wyszukać coś dla siebie choć ja i tak bym zrobiła to szybko bo trochę poczytałam się o Japonii- piękny kraj i mega odmienny :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Japonii pewnie nie odwiedzę, tym bardziej w bliższym czasie. Mimo to obejrzałabym taki przewodnik z ciekawości. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger