"Skąd jest Pola?" Magdalena Zarębska

Pola wraz z mamą przeprowadzają się z ogromnej Warszawy do niewielkiego Brzegu. Przybycie tej dwójki wzbudza w miasteczku nie lada sensację. Ciemnoskóra, egzotycznie wyglądająca Pola i jej mama, barwna artystka. Czy mieszkańcy je polubią? Czy w Brzegu poczują się jak w domu?


O czym?

„Skąd jest Pola?” opowiada o emocjach jakie towarzyszą zmianie miejsca zamieszkania. Na początku Pola jest zła na mamę, że ta przyjęła ofertę pracy od muzeum w Brzegu. Zamyka się w swoim pokoju z mocnym postanowieniem nieprzywiązywania się do tego miejsca i nadzieją na szybki powrót do Warszawy. Kiedy nadchodzi pierwszy dzień szkoły dziewczynka musi wyjść ze swojej kryjówki. Pomimo że Pola nie planowała się z nikim zaprzyjaźniać, jeden kolega z klasy i jego energiczny pies wzbudzają jej sympatię.

Drugi temat, jaki przemyca Magdalena Zarębska w „Skąd jest Pola?”, to tolerancja. Tata głównej bohaterki ma senegalskie korzenie. Jak możemy się domyślać, dziewczynka wyróżnia się wyglądem wśród innych dzieci. U niektórych wywołuje ona ciekawość, u innych niechęć. Jedni podziwiają jej oryginalną fryzurę, inni się z niej naśmiewają. Autorka książki – przy pomocy opisanych postaw rodziców i nauczycieli oraz różnych epizodów – tłumaczy, że to naturalne, iż ludzie różnią się między sobą. W „Skąd jest Pola?” ma miejsce taka scenka, kiedy goście oglądają wystawę obrazów. Artyści, którzy je stworzyli, są różnych narodowości. W trakcie zwiedzania jedna z Pań mówi: To w sumie niesamowite! Mimo że pochodzą z innych krajów, potrafimy zrozumieć ich uczucia.*




Dla kogo?

Myślę, że książka może być odpowiednia dla dzieci w okolicach dziewiątego roku życia. Publikacja ma około 140 stron. Zadbano jednak o większą czcionkę i ilustrację, więc de facto czyta się szybko. Napisana jest zrozumiałym językiem, a kiedy pojawia się trudniejsze słowo, np. wernisaż – znajduje się ktoś, kto potrafi wytłumaczyć, co ono oznacza.

Podsumowanie

Chyba mam szczęście do książek dla młodych czytelników. Trafiam na kolejną pozycję, która jest mądrze napisana i w nienachalny sposób promuje dobre wartości. Mam nadzieję, że dobrze zniesie przeprowadzkę z półki księgarni do biblioteczek waszych dzieci i szybko się w nich zadomowi.

* Magdalena Zarębska, Skąd jest Pola?, wyd. Skrzat, Kraków 2020, s. 88.

14 komentarzy:

 1. Podoba mi się w książkach dla dzieci duża czcionka, która ułatwia im czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna pozycja Joanno. Teraz to są właśnie książeczki dla najmłodszych. Idealna na prezent - i bardzo ucząca jak widzę. Pozdrawiam :) U mnie pada śnieg :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I like this kind of books, with message, for kids

  OdpowiedzUsuń
 4. Same wartościowe pozycje dla młodych czytelników. Ważne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa publikacja z wartym uwagi przekazem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że mojej córce by się spodobało, ponieważ też ma na imię Pola :) Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 7. Pożyteczna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo wartościowa książeczka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że są takie wydawnictwa dla milusińskich :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że jest mądrze napisana. Spodobały mi się ilustracje.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 11. Super, że mądrze napisana ❤

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wydaje się ciekawa i mądra. Lubię jak książki dla dzieci poruszają ważne w życiu tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oooo książka na te czasy... :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że powstają tak mądrze napisane i w dodatku pięknie wydane książki dla młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger