Szalone kury Pana Dropsa - Ala Hanna Murgrabia

Naszą domową biblioteczką zawładnęła kolejna grupa zwariowanego drobiu. Do tej pory królowały tam nasze polskie Pingwiny z Madagaskaru, czyli Brygada Brawurowych Kur, ale właśnie przydreptały Szalone kury Pana Dropsa. Czy te gromadki się zaprzyjaźnią?Fabuła

Szalone kury Pana Dropsa to pięć rozdziałów, w których Gertruda, Pola, Klementyna i Emma muszą stawić czoła podwórkowym problemom. Poznajemy je, kiedy zastanawiają się, jak pozbyć się psa, którego przygarnął ich właściciel. Czworonóg zalazł im za pióra, bo - jak to pies - goni kury po podwórku. Jak okazuje się w kolejnym rozdziale Znajda, tak ma na imię ów psiak, nie był największym zmartwieniem kur, gdyż Pana Dropsa odwiedzają wnuki. Kokoszkom pozostaje brać łapy za pas.

Jakie inne wyzwania staną przed rezolutnymi kurkami? Trzeba będzie odchować znalezionego pisklaka, stanąć dziób w pyszczek przed kurnikowym duchem i dowiedzieć się, kim jest przyniesione przez Pana Dropsa Dziwadło.
Podwórkowe przygody

Ala Hanna Murgrabia musiała spędzić długie godziny na wsi obserwując spacerujące kurki i rozmyślając, co roi im się w główkach. Oczywiście przypisała im wiele ludzkich cech: mogą ze sobą rozmawiać, planują różne akcje, współpracują, wykazują się empatią. Jednak ich przygody są bardzo kurze. Łatwo możemy sobie wyobrazić, że jakieś stado kur wkurzyło się na podwórkowego psa i pogoniło mu kota. Taka jest ta książka. Są to opowieści prosto z podwórka i prosto z kurnika.


Morał

Historyjki spisane na potrzeby tej publikacji łączy morał, że nie można oceniać innych pochopnie. Książkowe kurki to panikary. Niepokoją je zmiany. Walczą o to, żeby wrócić do starego stanu rzeczy i móc spokojnie szukać w ziemi robaków. Czy istoty, które wkroczyły w ich kurnikowe życie zmieniły je na lepsze czy gorsze? Czy warto było otworzyć się na nowe?
Wydanie

Szalone kury Pana Dropsa to książka w formacie A4. Treść skrywa się za piękną, twardą okładką. W środku znajdziemy wiele ilustracji, choć są one dość skromne. Kiedy otrzymaliśmy książkę, moja córka była przekonana, że to kolorowanka i ruszyła na nią ochoczo z kredkami. Faktycznie, na pierwszy rzut oka może się tak skojarzyć.


Podsumowanie

Co oferuje nam Ala Hanna Murgrabia w Szalonych Kurach Pana Dropsa? Dostajemy pięć swojskich historyjek, których bohaterkami są rezolutne kurki. Muszą one rozwiązać kurze problemy, a przy okazji zawierają kilka nowych znajomości.

Jest to książka napisana mądrze, ale na luzie. Wydanie mogłoby być nieco bardziej efektowne, ale patrzę na nie przez pryzmat mniejszego czytelnika, który lubi oglądać obrazki. Być może rodzice starszych dzieci stwierdzą, że tak jest okej.


18 komentarzy:

 1. Świetna dla najmłodszych, jak i do biblioterapii. Świetny wpis Joanno :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super książka, ale przyznam Ci rację, że książka zyskałaby jeśli miałby więcej ilustracji, bo nawet starsze dzieci je lubią w książkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwariowany drób, podoba mi się. Ciekawa książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Morał jest świetnym przesłaniem nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  https://girlsinmadworld.blogspot.com/2020/12/blogmas-2020-top-5-swiatecznych-filmow.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa i fajna propozycja książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda fajnie. No i fajny ma tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiła mnie ta książka, więc zapytam o nią kiedyś w lokalnych bibliotekach. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale ekstra te obrazki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Te ilustracje skojarzyły mi się z pewną animacją.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 10. Musze przyznać, że ciekawy dobór głównych bohaterek :D Ja zatrzymałam się na kurach w kreskówce Krowa i kurczak :D
  Fajnie, że niektórzy wybierają nietypowe rozwiązania ubrane do tego w ciekawą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo fajna propozycja dla małych :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podoba mi się pomysł, ilustracje i taka powiedzmy wiejska atmosfera.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ooo coś fajnego dla młodszych :))
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio dużo obserwuję książek dla dzieci i czekam tylko aż moja córka będzie większa, wtedy zaszczepię w niej miłość do książek :) Ta wydaje się naprawdę interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa propozycja czytelnicza dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger