"Gołymi rękami" Bart Moeyaert

Zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie, że jesteście dzieckiem, które narozrabiało. Może zniszczyliście ulubiony sweter mamy, a może zjedliście brzoskwinie do niedzielnego ciasta. Co czujecie? Strach przed karą, wstyd, mocne pragnienie cofnąć czas?

Po tym krótkim eksperymencie możemy zasiąść do lektury książki „Gołymi rękami”. Opowieści o chłopcu, którego dziecięcy wybryk okazał się bardzo poważny w skutkach.
Fabuła

Ward i Bernie są nierozłączni. Podczas jednego ze wspólnych spacerów chłopcy zawędrowali do zagrody Betjemana - wybuchowego lokalnego odludka posiadającego sztuczną rękę. Ward wyjmuje z zagrody jego starą kaczkę i - podczas zabawy - nieopatrzenie pozbawia ją życia. To wydarzenie zapoczątkuje ciąg kolejnych, którym przewodzić będą strach i nienawiść.


Narrator

Nie bez powodu na początku tej recenzji poprosiłam, żebyście spróbowali wcielić się w rolę dziecka, które nabroiło. Jestem ciekawa jakie sytuacje przyszły wam do głowy? Cokolwiek by to nie nie było przypuszczam, że konsekwencje tego czynu nie są tak poważne, jak tego co zrobił Ward. Kaczka Betjemana była stara, ale to nie upoważniało chłopców do wykorzystania jej jako zabawki i, w konsekwencji, doprowadzenia do jej śmieci.

Narratorem w „Gołymi rękami” jest Ward. Bart Moeyaert wspaniale wykorzystał narrację pierwszoosobową, aby ukazać jakie emocje targają chłopcem. Autorowi udaje się umieścić czytelnika w ciele bohatera, dzięki czemu czujemy, strach, smutek, zagubienie, ale też ogromny ładunek nienawiści. Fabuła może wydawać się chaotyczna, a niektóre obrazy przerysowane, ale to pomaga wczuć się w sytuację Warda. Chociażby to jak chłopcy postrzegają Betjemana. Plastikowa ręka czyni go w ich oczach potworem, odmieńcem, kimś innym i niebezpiecznym.


Dla kogo?

Wydawca oznaczył tę publikację jako 12+. Wydaje mi się to rozsądne. Taki czytelnik może identyfikować się z bohaterami, a przy tym może wykazać się pewną dojrzałością potrzebną do zrozumienia tej książki. Bo musicie wiedzieć, że jest ona bardzo trudna w odbiorze. Nie ma nic wspólnego z popularnymi przygodówkami dla nastolatków. Tu nie chodzi o akcję, a o emocje. Aby je zrozumieć musimy się wyciszyć i skupić i pozwolić tej historii przeniknąć nasze zmysły.

Uważam, że „Gołymi rękami” powinni przeczytać także opiekunowie, po to żeby zastanowić się co czują ich dzieci. Być może część powie, że Bart Moeyaert napisał opowieść ekstremalną, przerysowaną, ale to tym bardziej świadczy o jej wartości. Problemy dzieci mogą wydawać się dorosłym drobne, a nawet nieważne. Na przykładnie Warda doskonale widać do jakich złych myśli może prowadzić deficyt uwagi, miłości i bliskości.


Podsumowanie

Sięgając po „Gołymi rękami” musicie być w pełni świadomi, że nie jest to powieść przygodowa. Bart Moeyaert umiejętnie żongluje obrazami, aby pokazać wachlarz emocji. Czy śmierć kaczki była ich eskalacją? Nie, ona uświadomiła chłopcom ich obecność. Mogłaby sprowokować bohaterów do ich analizy, tylko czy otrzymają odpowiednie narzędzia, aby to zrobić, czy pozostaną zdani na łaskę i niełaskę targającej nimi złości.


"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

21 komentarzy:

 1. Ciekawa ta książka musiała Joasiu być. A tak na marginesie - tu gdzie mieszkam, jest mnóstwo kaczek dzikich. I za miastem - też :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka! Na pewno warta przeczytania i przedyskutowania...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaproponuję lekturę tej książki mojej nastoletniej siostrzenicy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba tym razem spasuję. Na razie, po "Zodiakach" mam ochotę na kolejne fantasy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że tym razem to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. To musi być ciekawa, poruszająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie była to bardzo zimna książka - w pozytywny sposób - taka chłodna, chłodna emocjonalnie. Nieoczywista jak dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę się boję tej książki. Chyba byłaby dla mnie zbyt ciężka, dlatego sama nie planuję po nią sięgać. :(

  OdpowiedzUsuń
 9. to może być dobre dla mnie:D

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo zainteresowała mnie treść. Dzieci bardzo przeżywają nawet najmniejsze przewinienia. Zabójstwo żywego stworzenia niewątpliwie jeszcze bardziej gryzie sumienie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że warto przeczytać tę książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Możliwe, że jakbym miała w domu dziecko w wieku wczesnonastoletnim to ta książka pewnie poszłaby w ruch.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi bardzo oryginalnie. Czuję się mocno zaintrygowana. Co do sytuacji z dzieciństwa ja zawsze była zbyt grzeczna. Od razu mówię, że na dobre mi to nie wyszło :P ale też potrafiłam się wstydzić praktycznie wszystkiego.
  Znam jednak osobę, która w dzieciństwie, nie zabiła ale skrzywdziła zwierzątko i po wielu latach nadal ciąży jej to na sumieniu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się ciekawie. Coś zupełnie innego. Sama chętnie przeczytam, a jeżeli mi się spodoba, polecę też tą książkę mojej córci :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę mieć ją na uwadze przy wyborze kolejnych lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czuję się mocno zaintrygowana! Oryginalnie, trzeba przyznać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawa książka, chyba jeszcze podobnej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam jeszcze tej pozycji ❤️
  Buziaki ❤️

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś mnie nie ciągnie do tej ksiażki, ale z pewnością znajdzie wielu fanów :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger