"Smoki" Tamara MacFarlane

Smoki to wspaniałe stworzenia. Swoim wyglądem, siłą i nadprzyrodzonymi mocami mogą budzić strach. Musimy jednak pamiętać, że poza groźnymi bestiami znane są też stworzenia dzielne i pomocne ludziom. Świat smoków jest niejednolity – mają one różne umiejętności, wybrały różne miejsca do życia itd. Tamara MacFarlane przygotowała kompendium wiedzy o tych fantastycznych istotach.
Zawartość

W tej publikacji poznamy smoki z różnych stron świata. Autorka opisuje poszczególne stwory zwracając szczególną uwagę na to, w jakim kraju, regionie wierzyło, bądź wierzy się w nie (przoduje tu Azja), jak wyglądają, w jakim środowisku żyją (woda, powietrze itd.), jakie są ich cechy charakterystyczne i moce. W książce nie zabrakło też opowieści inspirowanych legendami o tych stworzeniach np. afrykańskim micie o stworzeniu świata. Opisano też tzw. smocze skarby, czyli jaja i kamienie. Nie zapomniano o prawdziwych smokach, czyli istniejących zwierzętach i roślinach mających smocze cechy. Na końcu znajdziemy część rozrywkową, czyli nauczymy się rysować smoka i, wybierając odpowiednie cechy, stworzymy własnego gada.


Konstrukcja

„Smoki” to naprawdę dobrze przygotowane kompendium dla dzieci. Publikacja jest przejrzysta. Składa się z 4 głównych części - „Smoki azjatyckie”, „Smoki europejskie”, „Smoki świata” (czyli pozostałe kontynenty”, „Smocze odkrycia” (czyli ciekawostki). Opisy poszczególnych stworzeń przygotowane są według jednego schematu – krótkie akapity odnoszące się do najważniejszych cech smoków – i on się w tym przypadku sprawdza. Zwięźle przedstawia to co najważniejsze na ich temat. Jeżeli z którymś smokiem związana jest jakaś legenda, autorka stara się ją przybliżać.

Wydawca ma ode mnie duży plus za dodanie nie tylko słowniczka, ale również indeksu na końcu książki. Nie jest to obszerna publikacja i zajmuje on zaledwie dwie strony, ale dzięki niemu młody czytelnik uczy się jak poruszać się po książkach naukowych i popularnonaukowych.
Ilustracje

Wiedza wiedzą, ale gdyby nie Alessandra Fusi i jej rysunki to ta publikacja nie byłaby tak wyjątkowa. Jest to jedna z ładniej zilustrowanych książek dla dzieci jakie widziałam. Wielkie, doniosłe stworzenia wijące się między akapitami robią na czytelniku niesamowite wrażenie. Z każdej strony czuć moc, którą one emanują. Szczerze powiem, że kilka razy ją obejrzałam z zachwytem, zanim sobie przypomniałam, że książki są do czytania.


Podsumowanie

„Smoki” to piękna i ciekawa publikacja. Zwięźle, ale merytorycznie opisuje świat wielkich, mitologicznych bestii. Miałam napisać, że dla pasjonatów, ale stwierdzam, że może zarówno uzupełnić wiedzę o smokach i jak i rozbudzić chęć poznania tych stworów.

22 komentarze:

 1. Idealna też - do biblioterapii. Jako były bibliotekarz - powtarzam się - ale - teraz wydają piękne książeczki dla Naszych Milusińskich. Pozdrawiam Joasiu po jedenastominutowych zakupach - z maseczką w tle . (Chleb i ziemniaki) . A tak a ' propos - pomyślę nad tą książeczką dla mojego Chrześniaka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa i pięknie wydana książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka miała podobną książkę i bardzo ją lubiła czytać. Teraz ma 13 lat i mile wspomina nasze wspólne czytanie🌞

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam coś podobnego innego autora ale ta książka też jest piękna *.*. Kocham smoki, mam bzika na ich punkcie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że tak się wtrącam, ale jak czytałam recenzję tej książki, to właśnie pomyślałam, że pewnie Tobie by się spodobała taka publikacja. ;)

   Usuń
 5. Piękna publikacja. Coś dla mojego młodszego brata. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje dziecko jeszcze nie interesuje sie takimi. Jestem pewna, że i na smoki przyjdzie czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Też ją mamy i wkrótce parę słów napiszemy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja ostatnio nie miałam okazji sięgnąć po książkę:(
  Buziaki:*

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie wydana publikacja, chętnie bym do niej zajrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie wydana! Sama chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Atrakcyjnie wydana publikacja. Sądzę, że mogłaby spodobać się również dorosłym miłośnikom smoków. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. dla małych czytelników super sprawa:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Książeczka prezentuje się naprawdę ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo u Ciebie książek dla dzieci. O smokach też czytałam swoim synom:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne ilustracje :) Temat smoków na pewno zainteresowałby mojego syna.

  OdpowiedzUsuń
 16. Faktycznie zapowiada się ciekawie i te ilustracje przepiękne

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze nie miałam okazji czytać o smokach. Książka wydaje się interesująca nie tylko dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger