"Las pachnący pożądaniem" Iza Maciejewska

Bohaterów powieści „Las pachnący pożądaniem” dzieli aż 15 lat. Czy to duża różnica wieku między potencjalnymi kochankami? Zostawiam waszej ocenie. Jednak kiedy Ona ma 18 lat, a On jest po trzydziestce, to taki związek może budzić kontrowersje.


Autorka bardzo mocno rozpoczyna tę książkę. Karolina jest na skraju załamania psychicznego. Rodzice zamiast być dla niej wsparciem, skazują ja na wygnanie. Aby zatuszować sprawę, w którą córka została wplątana wysyłają ją do wsi Traszki, gdzie mieszka jej ciotka. Bliska popełnienia samobójstwa dziewczyna znajduje, w maleńkiej miejscowości powód do życia – niezwykle przystojny powód.

Iza Maciejewska wniosła powiew świeżości na polską scenę powieści romantyczno-erotycznych. Próbuje zerwać z popularnym schematem: zakochanie-sielanka-kłótnia-pogodzenie. Co prawda w „Las pachnący pożądaniem” znajdziemy te wszystkie elementy, jednak trzeba oddać autorce honor, że jest to historia o dużo większym zasięgu. Jej sposób prowadzenia przypomina mi pierwszy sezon serialu obyczajowego. Kolejne epizody budowane są wokół pary głównych bohaterów. Wiemy co i kto jest sercem tej opowieści, ale dowiadujemy się też sporo o towarzyszących im postaciach. A te nie są czarno-białe, ba pisarka tak manipuluje fabułą, że wrogowie stają się przyjaciółmi. Czytelnik nie może narzekać na brak akcji. Iza Maciejewska śmiało zamyka pewne wątki, aby zastąpić je kolejnymi. Nie wiem, czy taki był pierwotny plan, czy powieść była pisana w odcinkach – niemniej efekt końcowy jest ciekawy.

Romanse to nie jest mój numer jeden jeżeli chodzi o książki, jednak pióro tej autorki bardzo polubiłam. Za odchodzenie od sprawdzonych schematów, bezpośredniość oraz za pasje, którą obdarowuje swoje postacie – szczególnie jest ona widoczna w scenach 18+. Iza Maciejewska musi się jednak pilnować, aby nie powielać swoich pomysłów. I nie mam tu na myśli fabuły książki, a drobne rozwiązania, które zauważy tylko stały czytelnik, znający jej poprzednie książki. Mam tu na myśli np. zrzucanie kobiecych humorów na PMS. W serii „P” jedna z bohaterek dość mocno odczuwała działanie hormonów, taki był jej urok, nie oznacza to, że każda z pań tak ma. Inny przykład to wyjątkowo bezpośredni podrywacz. Wracając do „Pociągu” i „Pieprzu”, był tam Filip, który potrafił wyrwać panienkę używając tekstów na granicy dobrego smaku. Nie podobały mi się jego odzywki, ale zaakceptowałam kreację postaci. Była ona prawdziwa. W „Las pachnący pożądaniem” znowu pojawia się taka postać. Czy nie ma innych sposobów na podryw? Może czas na dżentelmena z prawdziwego zdarzenia?

Z przyjemnością patrzy się, kiedy pisarka, którą poznało się przy okazji debiutu rozwija się i zbiera grono fanów. Przyjemnie jest czytać kolejne książki, przy których sympatia do pióra tej autorki nie maleje. Ja mam taką relacje z Izą Maciejewską. Być może dla niektórych osób, jej książki są zbyt śmiałe i bezpośrednie, mi jednak to nie przeszkadza. Po romanse nie sięgam często, bo rzadko mnie one zaskakują, jednak nazwisko „Maciejewska” na okładce stało się dla mnie synonimem oryginalnej powieści o miłości.

16 komentarzy:

 1. Z tą różnicą wieku to różnie bywa. Ja im jestem starsza, tym większą różnicę jestem w stanie dopuścić, ale w wieku 18 lat, to jednak 15 lat to sporo.
  Co by jednak o tym nie mówić, to książka nie dla mnie, choć ostatnio trochę odbiegłam od swoich typowych klimatów ;)

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej Joasiu książka (chyba) nie dla mnie. Ale porusza ważne tematy - zauważyłem. Różnica wieku, załamania nerwowe, w takich oto czasach nam przyszło żyć. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja, ale raczej nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie nieco kontrowersyjne wątki bardzo mi się podobają ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech, załamanie nerwowe to temat, który niestety stał się obecny w codzienności niejednej z nas. Ciekawa fabuła, idealna na wakacyjny czas!
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie spakowałabym tę książkę do mojej wakacyjnej walijski.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za romansami, ale w tym jest coś intrygującego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię "zbyt śmiałe" książki :) Romanse to zdecydowanie nie moja bajka, ale przyznam, że Twoja recenzja sprawiła, że trochę zainteresował mnie ten tytuł. Skoro to coś innego, nieszablonowego... Jeśli będę mieć okazję przeczytać, czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam jeszcze twórczości tej pani, ale powyższy tytuł mnie zaciekawił.

  OdpowiedzUsuń
 10. Twórczość autorki jest mi nieznana, ale myślę, że niedługo to zmienię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. oj niestety tematyka absolutnie nie moja:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Czuję się zachęcona do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Okładka książki też poniekąd pachnie pożądaniem. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Wpisuję książkę na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie bym poznała tę historię.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger