"Góry Czech" Krzysztof Magnowski, Krzysztof Bzowski ["Mountainbook"]

Czechy może nie słyną z jakiś specjalnie okazałych szczytów, czy skomplikowanych tras wspinaczkowych. Nie zapominajmy jednak, że to kraj wyżynno-górzysty, a do tego może pochwalić się ciekawymi obiektami do oglądania np. fantazyjnymi skałkami czy słynnymi skalnymi miastami – odwiedziłam Ardspach i byłam zachwycona – lub sprytnym wykorzystaniem rzeźby ternu, dla wkomponowania tam potrzebnej człowiekowi infrastruktury.

Na pewno zapytacie się o konkrety? Gdzie dokładnie pojechać i co zobaczyć? Jak to zaplanować? Nie będę robiła tu szczegółowego przeglądu czeskich atrakcji turystycznych, za to odeślę was do kogoś, kto się tym zajął. Dwóch historyków i przewodników – Krzysztof Magnowski i Krzysztof Bzowski – przygotowali przewodnik z serii „Mountainbook” (wydany przez wydawnictwo Bezdroża) pt. „Góry Czech".

Kompozycja przewodnika jest sensowna i intuicyjna. Najpierw informacje praktyczne (dojazd, potrzebne dokumenty, baza noclegowa i gastronomiczna itp.) oraz krajoznawcze i trzy słowa z historii turystyki górskiej Czechach. Potem przedstawienie konkretnych regionów z propozycjami wycieczek.

Muszę przyznać, że napisano ten przewodnik z pomyślunkiem. Jeżeli chodzi o zawarte w nim informacje jest ich nie za dużo, nie za mało czyli akurat. Autorzy przyznają się, że nie wyczerpali tematów, jednak od tego typu publikacji nie musimy tego wymagać. To ma być kompendium najważniejszych wiadomości np. jak korzystać z autostrad, ale znajdziemy tu też te praktyczno-żartobliwe czyli pułapki języka czeskiego (słowem „szukać” można napytać sobie biedy).

Co do zaprezentowania wycieczek, tez nie mogę się przyczepić. Autorzy postarali się oszacować trudność trasy i czas potrzebny na jej przebycie. Dodali mapki oraz profile z zaznaczonymi wysokościami na jakie wchodzimy. Najważniejsze (lub najciekawsze) obiekty zostały wytłuszczone i zadbano, żeby napisać o nich kilka słów. To wszystko ozdobione zdjęciami, które zachęcają do zwiedzania. Można śmiało inspirować się gotowymi propozycjami lub na ich podstawie zaplanować własną wyprawę.

Przewodnik „Góry Czech” może okazać się bardzo przydatny dla chętnych odwiedzić naszych sąsiadów. Materiały w nim zawarte są świeże – autorzy deklarują, że były zbierane latem 2020 roku, także pozostaje nam sprawdzić aktualne przepisy związane z pandemią, dostępność wybranych miejsc, zarezerwować nocleg i możemy ruszać. Znam wielu miłośników tego państwa, którzy chętnie robią sobie nawet weekendowe wypady, więc korzystajcie.

11 komentarzy:

 1. Moje kochane góry:) Będę miała ten przewodnik na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawie. Byłem jedynie dawno temu na Słowacji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie przewodniki, ale z Czech jeszcze nie miałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie wycieczki bez wychodzenia z domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Publikacja, którą chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tam i jestem zachwycona czeską organizacją szlaków i ich urokami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że bardzo przydatna publikacja. No i duży plus, że aktualna :) Zdecydowanie za mało jest takich przewodników.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla zainteresowanych podróżą do Czech w sam raz. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobra propozycja dla podróżników. Osobiście jeszcze o Czechach nie myślałam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger