"Wszystko o bakteriach i wirusach" Robert Lasek, Magdalena Szuplewska

Mam wrażenie, że od kiedy wybuchła pandemia bakterie i wirusy to wrogowie publiczni numer 1. Pojawiły się nowe środki mające zabijać 99% bakterii, które mają być orężem w walce. Czy naprawdę należy się ich bać? Z odpowiedzią śpieszą Robert Lasek i Magdalena Szuplewska – dwójka biologów, a wspiera ich rysownik Adam Święcki. Razem z nimi wkroczymy w świat mikrobiologii i przyjrzymy się tym maleńkim istotkom.

Już na początku książki widać, że bakterie i wirusy to zupełnie „inna bajka” i nie do końca poprawnie razem się je zestawia. Dlatego autorzy najpierw omawiają świat bakterii, a potem wirusów. Budowa, odżywianie, rozmnażanie, które są groźne dla człowieka, a które żyją z nami w symbiozie – tak ogólnie mogę wskazać tematy, jakie prezentuje publikacja. Nie zabrakło również słówka o antybiotykach i szczepionkach. Książkę czyta się bardzo dobrze, pomimo że mikrobiologia to nie takie proste zagadnienie, a bakterie mają trudne do wypowiedzenia „imiona”. Może być świetnym dopełnieniem do lekcji biologii, albo po prostu źródłem wiedzy dla ciekawskich.

Adam Święcki, czyli ilustrator, wykonał fantastyczną robotę. Dawno nie spotkałam się, żeby rysunki tak idealnie korespondowały z tekstem. One nie tylko zdobią, ale w zabawny sposób prezentują treść. Chyba do końca życia nie zapomnę obrazka, gdzie enzymy przynoszą malutkie kawałki marchewki wygłodniałej bakterii. Patrzymy i od razu wiemy, o co chodzi w tym procesie.

To nie pierwsza z książek z serii „Wszystko o … „ od wydawnictwa Dragon, ale zauważyłam pewną zmianę. Mianowicie wydawca trochę zmniejszył format – to już nie jest A4 – i to mi się podoba, bo nie jestem fanką wielgachnych publikacji dla dzieci. Tylko za tym poszło również zmniejszenie czcionki [wyd. 2022]. Nie są to jakieś mini kropeczki i w sumie czyta się ok, ale jak otworzyłam książkę to rozmiar literek wydal mi się jakiś inny. Szczerze powiem, że można by zostawić większą czcionkę. W wielu miejscach jest wystarczająco wolnej przestrzeni, a w innych można by nieco zmniejszyć ilustrację. Kompozycja by nie ucierpiała, a oczy czytelnika miałby łatwiej.

„Wszystko o...” to bardzo dobra popularno-naukowa seria dla dzieci. Z tego co się orientuję, do tej pory podejmowane w niej były same „zwierzątkowe” zagadnienia. Fajnie, że trochę rozwinięto skrzydła – niby też biologia, ale jednak w ujęciu mikro to coś całkiem innego. Do tego dochodzi bardzo aktualny temat bakterii i wirusów. To będzie wydawniczy strzał w dziesiątkę.

12 komentarzy:

 1. Super, że takie książki powstają ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo, bardzo ważna pozycja - takich książek powinno być jak najwięcej i to łatwo dostępnych. Ilustracje są prześliczne, ale szkoda tej mniejszej czcionki...
  To jednak nie zmienia faktu, że właśnie podpowiedziałaś mi co kupić na prezent pewnej młodszej czytelniczce - dzięki!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na tak ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książeczka - a ilustracje jak widzę - pierwsza klasa :-) . Pozdrawiam Joasiu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajna edukacyjna książeczka, chętnie kupię dla synka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna propozycja dla ciut starszych dzieci :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa propozycja. Z pewnością wiele dzieci byłoby zachwyconych taką lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie specjalnie mnie zainteresowała. Jednak z pewnością znajdzie zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna publikacja dla dzieci. A może i dorośli czegoś się nauczą ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna seria dla maluchów, pomaga im się rozwijać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O popieram. Sama bym przeczytała. Ale jeśli będziemy dawać takie pozycje do czytania dzieciom, to może wyrośnie nam nowe inteligentne pokolenie i przestaniemy się wreszcie użerać z antyszczepionkowcami...

  OdpowiedzUsuń
 12. Słysząc o przepisywaniu antybiotyków na teleporadzie, mam wrażenie że nawet lekarze nie widzą różnicy pomiędzy bakteriami a wirusami xD Fajna seria, warto podrzucać takie książki dzieciom 😊

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger