"Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka" Beata i Paweł Pomykalscy

Co robić kiedy nadchodzi weekend, lub po prostu kilka upragnionych wolnych od pracy dni? Leniuchowanie jest fajne, ale może warto wykorzystać ten czas, żeby zrobić coś ciekawego. Zobaczyć kawałek świata na żywo, nie na ekranie telewizora. W taki krótkim czasie nie zorganizujemy wypadu na Malediwy, jednak zawsze można pozwiedzać lokalnie. Beata i Paweł Pomykalscy w publikacji „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” zawarli kilka niezłych podpowiedzi na zagospodarowanie wolnego czasu.

Autorzy książki postanowili pokazać co mają do zaoferowania turystom mniejsze polskie miasta. Wybór był trudny. „O tym zaś, by umieścić którąś z nich [miejscowości] w gronie miast i miasteczek zaprezentowanych w niniejszej publikacji, zdecydowały rozmaite czynniki. Musiały one m.in. posiadać piękne lub unikatowe zabytki, skrywać w sobie jakąś wyjątkową opowieść, kusić klimatem lub pięknym położeniem.”* Nie jest to zbyt precyzyjny klucz. Łatwiej powiedzieć, że państwo Pomykalscy w subiektywny sposób wybrali niespełna 90 miejsc, które uznali za interesujące. My sięgając po książkę decydujemy się polegać na ich guście i wiedzy.

Muszę przyznać, że „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” została wydana w przemyślany sposób. Miasta uporządkowano według województw. Nie bawiono się w jakieś zawoalowane tytuły rozdziałów. Myślę, że jest to bardzo wygodne dla odbiorcy. Może wybrać sobie region, w jakim przebywa, czy też chce się wybrać i sprawdzić, co ten oferuje. Do zwiedzania zachęcają nas przepiękne zdjęcia. Tak właściwie to nie trzeba czytać. Wystarczy przekartkować książkę i zaznaczyć obiekty, które chcielibyśmy zobaczyć na żywo.

Mimo wszystko do przeczytania zachęcam. Autorzy mają „nieprzewodnikowy” styl pisania. Co prawda nie unikną wyliczanek „tu zobaczysz to, to i to”, ale o każdym obiekcie potrafią napisać zachęcające zdanie – zresztą objętość i cel publikacji na dużo więcej nie pozwalają. Miałam jednak wrażenie, że Beata i Paweł Pomykalscy dołożyli wszelkich starań, żeby oddać magię prezentowanych miejsc. Ich opisy są bardzo konkretne, ale mają jakiś baśniowy sznyt.

Napisałam, że rozdziały nie mają wyjątkowych tytułów – to nie do końca prawda. W spisie treści znajdziemy województwa i nazwy miejscowości, jednak kiedy zaczynamy o nich czytać za każdym razem wita nas krótkie zdanie, które charakteryzuje to miejsce. Np. „Kruszwica. W każdej legendzie jest ziarno prawdy”, „Żyrardów. Miasto z cegły i lnu”. Ten element najbardziej mi się podoba. Wprowadza i intryguje. Brawo za pomysł.

Zanim poruszę kolejną kwestię, opowiem wam pewną anegdotę. Kiedyś wybrałam się na wycieczkę objazdową po Pomorzu. Myślałam, że umrę z nudów. Kolejne miejsce i kolejny kościół. W pewnym momencie, ktoś krzyknął, że jak jeszcze pokażą nam kościół to komuś głowę urwie. Na szczęście kolejna na trasie byłą Gdynia, więc prelegent odetchnął z ulgą. Ta wyprawa trochę zniechęciła mnie do podróżowania po kraju i zostawiła z przekonaniem, że „Polska kościołami stoi”. Nie ujmując pięknu niektórych budowli, powiem „ile można”. Beata i Paweł Pomykalscy rozwiali moje obawy. Wybrane przez nich miejscowości zasłynęły przeróżnymi rzeczami. Autorzy zwracają uwagę na zabytki, rękodzieło, lokalne produkty, historie miejsca, wydarzenia kulturalne. Udało im się oddać różnorodność naszego kraju, ale też „ukłonić się” różnym preferencjom odbiorców książki.

Moją opinię podsumuję krótko, jest to bardzo ładnie wydana i inspirująca publikacja. Pokazuje, że Polska jest pełna arcyciekawych miejsc, które warto zobaczyć, poczuć, dotknąć. Podróżowanie po kraju może być nie mniej atrakcyjne niż zagraniczne wojaże.

* Beata i Paweł Pomykalscy, „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka”, wyd. Bezdroża, Gliwice 2022, s. 5.


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem.

9 komentarzy:

 1. Idealna książka jeżeli szukamy inspiracji ciekawych podróży po Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, książka idealna dla mnie! Akurat włóczymy się po Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam! Uwielbiamy wycieczki po Polsce. W tym roku odkrywaliśmy piękno Kaszub i przyznaję, że wróciliśmy zachwyceni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowaniue fajna książka dla tych którzy szukają turystycznych i podróżniczych inspiracji <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wykluczam, że sięgnę :-) . Ostatnio sporo podróżuję z rodziną :-) . Pozdrawiam Joasiu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja akurat ostatnio szukałam takich inspiracji. Pod lupę ostatecznie wzięłam Narodowe Parki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele miejsc czeka na odkrycie szerszej rzeszy turystów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jasne - bym pewnie jeszcze kilka dopisał...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger