"Dlaczego mnie zabiłaś?" Andrzej Marek Grabowski

Marcela – bohaterka powieści „Dlaczego mnie zabiłaś?” - będzie brała aktywny udział w rozwikłaniu nietypowej sprawy. Mianowicie będzie rozwiązywać zagadkę własnej śmierci. Pewnie zakrzykniecie: „Ale jak to?”. Czy doszło do jakiegoś nieporozumienia? Czy bohaterka żyje czy nie żyje? Pozwoliłam sobie zerknąć na niektóre opinie o powieści autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego i cześć recenzentów zdradza, jak to jest możliwe. Jeżeli jesteście ciekawi zajrzyjcie na stronę książki na pierwszym lepszym portalu czytelniczym. Ja, w swojej opinii, tego nie zdradzę, ale zostawię wam pewne wskazówki. Być może „zanęcę” do przeczytania powieści, a nie tylko jej recenzji.

Andrzej Marek Grabowski wybrał ciekawy i mało popularny motyw – przynajmniej jeżeli chodzi o kryminały. Miałam okazję czytać kilka książek, gdzie pisarze podobnie potraktowali głównego bohatera, gdzie przyjęli podobną perspektywę, ale miały one raczej charakter obyczajowo-sentymentalny. Natomiast „Dlaczego mnie zabiłaś?” to pełnokrwista i „pełnośmieszna” komedia kryminalna, w której autor pozwala bohaterce z dystansem i z należnym zagubieniem potraktować sytuację w jakiej się znalazła.

Jak to przy komediach kryminalnych bywa musimy ocenić sprawę i humor, albo – patrząc na to szerzej – język powieści. Intryga, a raczej sposób jej rozwiązywania, została dość oryginalnie zaprojektowana. Co do języka to trzeba przyznać, że Andrzej Marek Grabowski ma bardzo bogate słownictwo i ładnie formułuje myśli. Humor, jakim okrasił powieść, jest niewymuszony, inteligentny i nadaje fabule, a przy tym zbrodni lekkości. Jest to rodzaj humoru, który ja bym określiła „z dystansem”. Czasami bohaterom jest ciężko, ale potrafią – przy pomocy ich twórcy – rozładować ten ciężar. Przyczepię się natomiast do „gadulstwa”. Mam wrażenie, ze w niektórych momentach pisarz nie potrafił się zatrzymać. Są tu dialogi czy opisy, które – w moim odczuciu – powinny zostać skrócone, co wpłynęłoby pozytywnie na tempo akcji. Chyba najbardziej widoczne jest to na początku, kiedy czytelnik chce dowiedzieć się, co będzie przedmiotem intrygi, ale Andrzej Marek Grabowski ma czas i „pitoli” o „życiu, trwaniu, przemijaniu”. Moją cierpliwość wystawił na próbę. Gdyby to nie była powieść, którą zobowiązałam się zrecenzować, na pewno zrezygnowałabym z czytania.

Mam wrażenie, że czytelnicy lubią komedie kryminale, ale trochę boją się, czy nie będą żenujące. Czasami wydaje się im, że to nieco nieelegancko śmiać się ze zbrodni. Sięgając po „Dlaczego mnie zabiłaś?” nie musicie się tego obawiać. Andrzej Marek Grabowski miał oryginalny pomysł i opracował go z klasą, a do tego brawurowo. W tym wszystkim prosty acz błyskotliwy humor dodaje lekkości i staje się największym atutem powieści. Ja bym ją nieco skróciła, ale generalnie zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.


[Egzemplarz recenzencki]

15 komentarzy:

 1. Cóż, czytywałem w przeszłości komedie kryminalne, m.in. "Wampira z M - 3 " Pilipiuka, pozdrawiam Asiu, akurat dziś byłem na cmentarzu ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie mogę przekonać się do tego gatunku czytelniczego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa i intrygująca zapowiedź.
  Nie mój gatunek, ale chętnie poznam tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy pierwszych zdaniach, zakręciło mi się w głowie 😁
  Lubię komedie kryminalne, choć do tej pory w wersji papierowej, na taki gatunek nie trafiłam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuję tytuł, bo jestem fanką komedii kryminalnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Typowa książka stwarzająca pozory dobrej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niekoniecznie dla mnie, zamotałabym się bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za ostrzeżenie nie będę czytała opinii o książce, bo być może sięgnę po nią i nie chcę sobie psuć zabawy, a motyw jest intrygujący :). Coraz bardziej kusza mnie właśnie komedie kryminalne, możliwe, że ta przypadnie mi do gustu. A gadulstwo (przynajmniej w książkach ;p) zniosę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze byłam ciekawa komedii kryminalnej, udało mi się przeczytać jedną w wakacje i byłam mile zaskoczona, więc nie mówię temu gatunkowi nie. Natomiast nie wiem, czy akurat tą książkę przeczytam, mam sporo innych w kolejce, chyba na najbliższy rok 😆

  OdpowiedzUsuń
 10. Być może kiedyś przeczytam. Wbrew pozorom nie tak łatwo stworzyć dobrą komedię kryminalną...

  OdpowiedzUsuń
 11. Już sam tytuł brzmi intrygująco.Chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawe... może się skuszę?

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi całkiem ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Faktycznie, tytuł intrygujący. Też jestem ciekawa, jak to jest możliwe, by rozwikłać zagadkę własnej śmierci.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger