"Rysogra" Herve Tullet

Pomyślmy o jakimś kreatywnym zajęciu dla dziecka. Pewnie wielu z was powie: „rysowanie”. Jasna sprawa. Jednak przy rysowaniu właśnie pięknie widać, jak łatwo ulegamy schematom. Niebo musi być na górze, a kwiatki na dole. Człowiek ma dwie ręce, a kot cztery łapy. „Rysogra” to gra, w której bez skrępowania możemy zaszaleć. Kolejne podpowiedzi sprawią, że stworzymy niebanalne własne dzieło sztuki.

W zestawie znajdziemy dwa rodzaje kart. Te w kropki mówią nam, co mamy narysować, a te w paski jak. Do tego sześć szablonów i kostka do losowania kolorów oraz ilości. Najistotniejsze w zabawie są wspomniane karty. Wybieramy po jednaj z każdego rodzaju i rysujemy. Wylosuję kilka propozycji żebyście wiedzieli, o co chodzi. Na moim rysunku będą „Kwiatki z prawej”, „auto podwójnie”, „zygzaki dziwnie” i „gwiazdy drżącą ręką”. Zadania nie można wykonać źle. Interpretujecie je tak, jak wyobraźnia wam podpowiada.

Zasady gry można odrobinę modyfikować w zależności od preferencji. To wy decydujecie, jak długo trwa zabawa. Możecie umówić się na ilość elementów, albo po prostu powiedzieć : „stop, moje dzieło jest gotowe”. Decydujecie taż ile rysunków powstanie – jeden wspólny, a może każdy woli pracować nad własnym.

„Rysogra” to wspólna aktywność bez rywalizacji. W niej nikt nikogo nie ocenia, nie ma wygranych i przegranych. Dajcie ponieść się fantazji, przełamcie wpojone schematy, starajcie się podejść oryginalnie do zadania, a będzie fajnie. Dodam jeszcze, że – przy okazji – dziecko nauczy się nowych słów np. co to znaczy podwójnie, symetrycznie, albo gdzie jest lewo, a gdzie prawo (a czasami i dorośli mają z tym problem).

5 komentarzy:

 1. Przedstawia się imponująco :-) . Poważnie. Szkoda, że za moich czasów dziecięcych i w nieco późniejszej edukacji takich rzeczy nie było ;-) . Pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny i pożyteczny sposób spędzenia wspólnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaproponuję znajomym. Fajna gra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł na nieco inne, kreatywne podejście do rysowania:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna rzecz, nie widziałam tego nigdzie...
  jotka

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger