"Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe" Nikoletta Kula, Marcin Winkiel

Czy jesteście łowcami pięknych widoków? Kto ich nie lubi. Są tak urzekające i zazwyczaj zapierają nam dech w piersiach. A jakie miejsca gwarantują najpiękniejsze widoki? Te wysoko położone – szczyty gór, wieże ratuszowe, kościołów, widokowe, latarnie morskie itp. Możemy dzięki nim popatrzeć na otaczający nas świat z „lotu ptaka”, objąć wzrokiem ogromne połacie terenu. Nikoletta Kula i Marcin Winkiel przygotowali przewodnik, w którym znajdziemy właśnie takie punkty. Miejsca w Polsce, które zachwycają widokiem.

Ważna informacja dla czytelnika. Oboje autorzy to przewodnicy górscy, dlatego to właśnie górom poświęcono tu najwięcej miejsca (82 na 104 to punkty widokowe w górach). Widać to zresztą, kiedy spojrzymy na podział książki - „Karpaty”, „Sudety”, „Poza górami” - czy na mapkę, na której zaznaczono omawiane obiekty.

Nie wiem, czy istnieje taki typ turysty „łowca panoram”. Jeżeli za takiego się uważasz, a do tego lubisz wędrować i lubisz naturę, to przewodnik idealny dla ciebie. Z mojego doświadczenia wynika, że różnego rodzaju punkty widokowe są dodatkiem do zaplanowanej wycieczki, często spontanicznym: Mam siłę wspinać się na wieżę, to wchodzę. Planowanie trasy pod kątem panoram jest dla mnie czymś nowym, ale – szczególnie jeżeli chodzi o wędrowanie po górach – to niegłupi pomysł.

Pochylmy się na chwilę nad konstrukcją przewodnika „Polska z widokiem”. Wiemy już, że znajdziemy w nim 104 punkty widokowe, jednak pod jakim kątem zostały opisane. Po pierwsze, krótki paragraf z charakterystyką i najciekawszymi informacjami. Dalej autorzy opisują, co możemy zobaczyć, jak można tam dojechać bądź podejść oraz gros informacji praktycznych typu dostępność, ceny, istotne wskazówki. Świetnym pomysłem było dopisanie, jakie inne miejsca widokowe możemy znaleźć w pobliżu. Dzięki temu Nikoletta Kula i Marcin Winkiel niejako uzupełniają przewodnik dążąc do kompletności. Po bokach dojrzymy również informacje o jakim regionie Polski mowa, jaki to typ miejsca obserwacji (wieża, szczyt górski itp.) oraz kod QR z mapką. Przewodnik – jak na porządną publikację tego typu przystało – został wzbogacony o piękne zdjęcia, które tylko zachęcają nas do zobaczenia tego widoku na własne oczy.

To jak kochani? Wchodzimy? Pewnie czasami, podczas wakacyjnej wędrówki, nie chce się nam pokonać tych kilku schodów, autorzy przewodnika „Polska z widokiem” przekonują, że warto. Warto spojrzeć na nasz kraj z innej perspektywy, a zebrane w książce obiekty nam to umożliwią.


[Egzemplarz recenzencki]

11 komentarzy:

 1. Coś dla mnie. Lubię podobne przewodniki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie przewodniki. W sumie każde. Obok książek kucharskich to moje ulubione książki poradnikowe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, zachęciłaś mnie do kupna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam takich przewodników. Może i ja się na ten skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy przewodnik :) pasuje na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Napisze tak - odpadam. Punkty widokowe nie dla mnie. Zazwyczaj sobie czekam przy schodach. Mam potężny lęk wysokości i nie ma szans bym go pokonała.

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawa propozycja i bardzo ładne fotografie - Polska jest piękna

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger