"Neymar" Matt i Tom Oldfield

Brazylijczycy kochają piłkę nożną, a ich reprezentacja już od wielu lat należy do światowej czołówki. Takie postacie jak Pele, Ronaldo czy Neymar Jr. Kojarzą nawet osoby, które tym sportem interesują się wyłącznie przy okazji większych wydarzeń. Gracze ci zasłużyli na swoją sławę talentem, ale też ciężką pracą. Przeczytać o tym mogą już młodzi pasjonaci footballu w serii książek o najsłynniejszych piłkarzach świata autorstwa braci Matta i Toma Oldfieldów. Nie mogło w niej zabraknąć Neymara Jr. Zwanego brazylijskim złotym dzieckiem.

Mówi się o nim, że posiada „ginga, czyli „swojego brazylijskiego ducha i polot”1. Co to dokładnie znaczy? „Utalentowani Brazylijczycy poruszali się w specyficzny, choć naturalny sposób, który łączył doskonałe wyczucie równowagi ze zwinnością i rytmem.”2 Neymar Jr. ma naturalny talent i pasję. Już od najmłodszych lat było widać, że kocha piłkę, że gra sprawia mu przyjemność i że jest w tym dobry. Jego biografia spisana przez braci Oldfield akcentuje, że to nie wystarczy. Żeby zostać mistrzem trzeba trenować. Zawsze jest coś do poprawienia, a każdy przeciwnik wymaga innej taktyki. Nie zawsze też wszystko wychodzi, ale z porażek też można się wiele nauczyć. Nie powinny nas one dołować, a być „motywacyjnym kopem”.

Dodam, że „Neymar” Matta i Toma Oldfieldów to właściwe powieść biograficzna. Czyli tak naprawdę czytamy historię chłopca, który zawędrował od podwórkowego kopania piłki na największe boiska świata. Historię radosną pełną pasji i dobrej energii. Pokazującej, że warto rozwijać swoje pasje, że warto ulepszać naturalne predyspozycje. A miłośnicy piłki nożnej odczują radość z gry, jaką czerpie bohater tej książki. Będą razem z nim świętować sukcesy i podnosić się po porażkach.

Nie raz miałam okazje przekonać się, że dzieci zafascynowane sportem potrafią w dyskusji dorównać dorosłym. One chłoną wszystko, co związane jest z ukochaną dyscypliną i nie odpuszczają, aby zrozumieć każdy jej detal. Myślę, że przybliżenie sylwetek najlepszych piłkarzy świata właśnie w takiej przyjemnej formie powieści biograficznej, dużo powie o tym, jak wygląda proces stawania się gwiazdą footballu.

1 Matt Oldfield, Tom Oldfield, „Neymar”, przeł. Marcin Kowalczyk, wyd. Czytalisek, Gliwice 2024, s. 12.

2 Tamże, s. 23.

[Egzemplarz recenzencki]

6 komentarzy:

 1. Na razie nie mam dla kogo kupować takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moi siostrzeńcy są ogromnymi fanami piłki nożnej i tak sobie myślę, że podsunę im tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. It seems very interesting for football lovers!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie dla mnie lektura. Nie jestem miłośniczką piłki nożnej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie kocham i nie widzę sensu w bieganiu dorosłych facetów za kawałkiem skóry czy tam czegoś. :D A już zarobki tych kopaczy przyprawiają o zawrót głowy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger