"Mona Mysia" Marcin Kozioł

Podobno myszy uwielbiają ser. Kiedy Mona Mysia widzi litery SER... na miejskim muzeum bez zastanowienia przekracza jego próg. A w środku... Mała bohaterka doświadczy sztuki na własnym ciele. Stanie się częścią prac znanych artystów, takich jak Monet, Picasso, Rembrandt, Dali, Warhol, Pollock i da Vinci.

„Mona Mysia”, czyli przygoda w muzeum, chciałby się dodać. Marcin Kozioł robi małe czary i bohaterka jego książki wpada w wir przygody. Będzie miała starcie z karaluchem w czerwonych bokserkach, pozna komara salonowego, zadrży o swój ogonek, będzie zastanawiała się, dlaczego po muzeum przechadza się słoń na szczudłach, spróbuje zjeść serową zupę słynnej marki Campbell's itp. Są to wydarzenia niezwykłe, więc nie ma się co dziwić, że Mona Mysia jest trochę przestraszona. Przyznam, że wolałabym, aby autor przedstawił muzeum jako miejsce radosne i przyjazne, jednak ów niepokój intryguje i zachęca do czytania. Zastanawiamy się, jak ta przygoda się skończy.

W tym „zamieszaniu” przewijają się słynni artyści. Marcin Kozioł nie analizuje ich dzieł, a przedstawia cechy charakterystyczne ich twórczości. Powiem wam, że jest to świetna sprawa. Szczególnie kiedy macie dziecko, które lubi rysować. Jeżeli wrócicie do pierwszego akapitu tego tekstu zauważycie, że mamy tu przekrój różnych artystów i stylów. Zerknijmy jak mysz namalowałby Monet, a jak Picasso. Zachęćmy dzieci do wypróbowania różnych technik, do szukania swojej drogi wyrazu, swojej estetyki.

„Mona Mysia” okazała się strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o zainteresowania mojej córki. Mam świadomość, że nie wszystkie dzieci lubią rysować, ale sztuka to nie tylko kredki, pisaki i farby. Być może u was przyjmie się lepienie z gliny, albo robienie zdjęć. Ważne, aby próbować, aby pokazywać dziecku jakie ma możliwości. A Marcin Kozioł pięknie, i w duchu przygody, zaprezentował, jak różne osobowości wpisały się na stałe do historii sztuki.

Drukowana wersja książki dostępna jest w popularnych księgarniach, ale jeżeli wolicie audiobook to znajdziecie go na na platformie Legimi. Czyta Paulina Holtz.

[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Wspaniała książeczka. Rekomendacja córki, zachęca do jej zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna książka. POzdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna książeczka :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Parece un libro muy dulce. Gracias por la reseña.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna książka, pomysłowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla małych artystów! 🎨🖼

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyjątkowa książka, która na pewno oczaruje każdego małego czytelnika. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger