"Niezwykłe drzewa" Nicola Davies

Drzewa „spotyka się (…) na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Są w stanie przetrwać prawie wszędzie z wyjątkiem najgorętszych obszarów pustynnych, najzimniejszych terenów okołobiegunowych i szczytów najwyższych gór.”1 Skoro mogą żyć w tak różnych klimatach, możemy sobie tylko wyobrażać, jakie sposoby adaptacji wypracowały. Ale jednak drzewo to drzewo i pewne, łatwe do rozpoznania, cechy charakterystyczne ma. Poznajmy je trochę lepiej dzięki publikacji Nicoli Davies pt. „Niezwykłe drzewa”.

Być może kojarzycie inną książkę tej autorki „Magia latania”. Formuła jest podobna, czyli jest to zbiór krótkich informacji, natomiast zakres tematów jest – co zrozumiałe – inny. Przyjrzyjmy się im bliżej. Autorka zaczyna od przedstawienia, czym są drzewa, gdzie i od kiedy można je znaleźć. Poświęca dużo uwagi ich poszczególnym elementom jak pień, gałęzie, liście, korzenie, kora, kwiaty, szyszki. W kolejnej części mówi i o tzw. mieszkańcach drzew, czyli roślinach i zwierzętach, które żyją w ich kronach, na gałęziach, bądź pod korą. Dalej poznamy różne rodzaje lasów np. tajgę, las tropikalny, las mglisty. Nie będę ukrywać, że to moja ulubiona część. Na koniec trochę ekotreści, czyli dlaczego (i jak) warto dbać i lasy. Co ważne, każda partia zaznaczona jest oddzielnym kolorem, więc poruszanie się po publikacji jest bardzo łatwe.

Jak już wspomniałam Nicola Davies przedstawia ciekawostki o drzewach w formie krótkich, kilku zdaniowych akapitów. Każda z „chmurek” poprzedzona jest nagłówkiem, który pomaga znaleźć potrzebne informacje, ale też zaciekawia. Przykładowo, przeglądamy książkę, a tam hasło „Niedźwiedzie w okularach”. No trzeba przeczytać, o co tu chodzi. Mnie akurat zaintrygował temat „Płaszcze ognioodporne”. Od razu przystąpiłam do czytania o Mamutowcu olbrzymim, którego kora jest trudna do spalenia.

Myślę, że ta publikacja wyróżnia się tematem. Różnorakich książek o zwierzętach znajdziemy mnóstwo, natomiast flora jest nieco zaniedbywana. Jak się okazuje niesłusznie. Nic nierobiące drzewo też ma super moce, a dzięki Nicoli Davies będziecie mieli okazje je poznać.

1 Nicol Davies, "Niezwykłe drzewa", przeł. Joanna Jagiełło, wyd. Świetlik, Białystok 2024, s. 6.

[Egzemplarz recenzencki]

7 komentarzy:

 1. Ta książka jest niezwykle piękna, pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Genial libro para niños. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa i piękna księżniczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie ciekawostki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zakochana w drzewach. Po książkę sięgnę na pewno...
  Pozdrawiam majowo

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka - myślę, że sprezentuję ją juniorowi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Drzewa to fascynujący element naszej przyrody, więc poznanie ich bliżej na pewno może być bardzo pouczające dla dzieci i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger