Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże - Alicja Makowska


Bohaterowie książki, o której chcę wam dziś opowiedzieć, wykazują się niezwykłymi umiejętnościami. Potrafią kreować iluzję. Nie myślcie sobie, że są to jacyś obwoźni czarodzieje, popisujący się pierwszym lepszym abrakadabra. To elitarna, utalentowana kasta, ciesząca się powszechnym szacunkiem. Grupa potrafiąca płynnie przechodzić pomiędzy prawdą a złudzeniem.
(…) Każdy człowiek miał swoje własne Aremil. Jakieś niedokończone rzeczy, które ciągną się za nim przez całe życie. Przykre wspomnienia powracające w najmniej odpowiednich momentach. Także decyzje, których nie można sobie wybaczyć do końca życia. (...)1

Fabuła

W książce Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże wędrujemy po nieznanej krainie. Krwawy tyran, Najimaru Oroshi, podbija kolejne krainy i zyskuje nowych zwolenników. Dwoje Iluzjonistów, Ellen i Yaxiel, wyruszają na misję, aby go powstrzymać. Poza odgórnymi rozkazami towarzyszą im również osobiste pobudki. Chcą odszukać swoją przyjaciółkę Luv i dowiedzieć się dlaczego przystąpiła do szeregów Oroshiego, oraz uratować z jego rąk Nadine, dawną nauczycielkę Yaxiela. Jak potoczy się ich misja?

Książka przenosi nas w świat wielkiej polityki i spektakularnych pojedynków, w świat dyplomacji i taktyki, ale też w świat barwnych bohaterów o przenikliwych umysłach. A wszystko utrzymane jest w magicznej atmosferze.

Poznajmy Iluzjonistów

Pierwsze ok 50 stron książki to poznawanie świata wykreowanego przez autorkę. Wiele pojęć i zjawisk jest nowych np. zasady kreowania iluzji. Czytelnik może czuć się lekko zagubiony, ale na pomoc przychodzi mu słowniczek na końcu książki, oraz sama autorka. Pani Alicja wprowadziła kilka ciekawych zabiegów, aby wyjaśnić nam, o co tak naprawdę chodzi. Mi, na przykład, bardzo podobał się opis lekcji początkujących iluzjonistów. Nie lubię skakać między rozdziałami, a dodatkami do tekstu. Wolę, gdy autor w płynny sposób wplata potrzebne pojęcia w fabułę.

Bohaterowie

To dzięki nim zapałam sympatią do książki Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże. Iluzjoniści to wyjątkowa grupa. Trzeba wykazać się wielkim talentem żeby dołączyć do ich szeregów. To ludzie inteligentni i honorowi. Nie są to sztucznie wybielone postacie. Wręcz przeciwnie, są bardzo zadziorne i charakterne, a jednak trzymają się kodeksu postępowania i te zasady im pasują, a wręcz dodają im smaczku.

Tematyka książki może wydawać się męska, walka, taktyka, pojedynki, ale autorka wprowadziła do książki kilka silnych kobiecych postaci. Są to zarówno iluzjonistki i wojowniczki, ale też mentorki i przywódczynie. Takie wymieszanie damskich i męskich cech, czyni książkę uniwersalną. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że technika prowadzenia wojny to nie do końca moja tematyka, ale jak na scenę wkracza dzielna babka wymachująca mieczem, a do tego potrafiąca czarować to muszę tę książkę przeczytać.


Iluzja jako sposób prowadzenia walki

W powieści znajdziemy spektakularne pojedynki. Połączenie magii i walki wręcz jest bardzo ciekawe. Iluzjonista musi wykazać się zarówno koncentracją, aby utrzymać kreowane przez siebie obrazy, sprytem i inteligencją, aby manipulować odczuciami oraz sprawnością fizyczną i znajomością oręża.
Wyobraź sobie, drogi czytelniku, że mierzysz się z przeciwnikiem i nagle nadciąga burza piaskowa, ziemia zamienia się w rzekę kwasu albo wyrastają pnącze, które oplatają twoją broń. Co jest prawdą i może wyrządzić krzywdę, a co fałszem, który ma tylko wystraszyć?

(…) Wiedza zawarta w papierze była ulotna. Kolegium kładło nacisk na to, by przyszli iluzjoniści przyswoili sobie lekcję, pozwalając, by ich mięśnie, odruchu i umysł były materiałem pisarskim.2

Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże to pierwsza cześć serii.

Poza nią ukazały się jeszcze dwie książki Opowieści i Uwikłani. Pierwsza z nich to dodatek przybliżający nam historie innych postacie, druga to prequel Wschodnich rubieży, skupia się na zwerbowaniu Luv przez Oroshiego.
Sugerowana kolejność czytania trochę mnie zastanawia. W opisywanej książce, autorka często odwołuje się do wydarzeń przed (opisanych w Uwikłanych). Czytając miałam wrażenie, że poznaję kolejną z części przygód Iluzjonistów. Niby nie przeszkadzało mi to w śledzeniu fabuły, ale miałam dziwne uczucie, jakbym czytała serię od środka.

Podsumowanie

Pani Alicja Makowska, niczym ta książkowa iluzjonistka, wykreowała dla nas własny świat i społeczność. Bardzo skrupulatnie podeszła do zadania i w ciekawy sposób nam go opisała. Mnie osobiście kupiła barwnymi postaciami, ale fani pojedynków i magii znajdą również coś dla siebie.

1A. Makowska, Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże, Wydawnictwo Nova Res, Gdynia 2015, s. 415.
2Tamże., s. 47.

24 komentarze:

 1. It's hard for me to read books about politics.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że to była udana książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem, chyba nie dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że Ci się podobało! Bardzo lubię tę serię i mam nadzieję, że i kolejne tomy Ci się spodobają ;) wprowadzenie achronologii w tej serii jest bardzo ciekawe. Mam nadzieję, że więcej osób się na nią skusi, tym bardziej, że teraz organizuję Book Tour z pierwszym tomem :)
  Pozdrawiam serdecznie! 💙

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz widzę tę książkę :)
  Chętnie przeczytam w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba nie mój klimat ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po opisie fabuły sama z siebie nie sięgnęłabym po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. O tej autorce nie słyszałem, choć brzmi dość ciekawie. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. To chyba coś dla mnie. Zaintrygowała mnie ta powieść, a miks magii i walk zapowiada się bardzo apetycznie. Będę mieć tę autorkę na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie jestem fanką takich klimatów
  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Oryginalny pomysł. Jestem na tak. W wakacje na pewno już nigdzie tej ksiązki nie wepchnę, ale myślę, że na jesień zapoznam się ze światem iluzjonistów nieco bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oryginalny pomysł i wykonanie. O Iluzjonistach jeszcze nie słyszałam. Martwi mnie tylko to czytanie książki jakoby od środka ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chciałam nikogo tyn wystraszyc. Nie ma to wpływu na akcje. Wszystkie potrzebne informacje są sprytnie wplecione. Tylko calay czas towarzyszyła mi potrzeba poznania wcześniejszych wydarzeń.

   Mam nadzieję, że szybko uporam się z kolejnymi tomami i napisze wam więcej o kolejności czytania.

   Usuń
 13. Zaintrygowałaś mnie fabułą książki. Może być ciekawa. Zapisuję na liście 🙂
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 14. Zastanowię się nad tą pozycją. Wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fabuła nie jest dla mnie, ale zainteresowały mnie barwne postacie to one napędzają książki i filmy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger