Życie i przygody Świętego Mikołaja - L. Frank Baum


Jednym z symboli świąt jest Mikołaj. Może być różnie nazywany, w zależności od rejonu Polski, ale zawsze jest to dobry dziadunio przynoszący dzieciom prezenty. Znajdziemy dużo krótszych i dłuższych opowieści na jego temat. Życie i przygody Świętego Mikołaja to jedna z takich propozycji. Zwróciłam na nią uwagę ze względu na autora. L. Frank Baum jest znany z napisania Czarnoksiężnika z Oz, książki, która wpisała się do kanonu literatury dziecięcej i książki, którą całym sercem wielbię.Fabuła

Bohatera tej historii poznajemy, gdy jako niemowlę zostaje porzucony na skraju lasu. Adoptuje go nimfa i od tej pory chłopiec wychowuje się wśród magicznych stworzeń. Przychodzi taki dzień, że Mikołaj wraca do świata ludzi. Tam rozpoczyna się jego powołanie,czyli niesienie radości dzieciom. Przy okazji rodzą się piękne bożonarodzeniowe tradycje.

Życie i przygody Świętego Mikołaja określiłabym jako baśniową biografię.

Scena po scenie obserwujemy dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały i starość Świętego Mikołaja. Dowiadujemy się co ukształtowało jego charakter i co wpłynęło na decyzję o wyborze drogi życiowej. Autor opisał m.in. jak to się stało, że zaczął wytwarzać zabawki dla dzieci i je rozdawać, z jakimi przeciwnościami musiał się zmierzyć, kto mu pomagał. Przy okazji poznamy odpowiedzi na pytania: dlaczego Mikołaj wchodzi przez komin, dlaczego to renifery ciągną jego sanie, skąd wzięła się tradycja ubierania choinki, jak Mikołaj to robi, że w jedną noc udaje mu się odwiedzić wszystkie dzieci na świecie itp.


Klimat

L. Frank Baum napisał tę książkę w 1902 roku. Udało mu się stworzyć uniwersalną opowieść, która pomaga poczuć świąteczny klimat. Jej piękno polega na tym, że nie jest przesiąknięta wszechobecną komercją. Nie wiem jak u was, ale w mojej głowie media wykreowały bazę Świętego Mikołaja, jako wielką fabrykę pełną zapracowanych elfów. Ta wizja wpisuje się w świąteczny pośpiech. Opowieść snuta przez Bauma, wręcz przeciwnie, jest pełna spokoju. Przenosi nas do świata pełnego magicznych stworzeń, które w znacznej większości są szlachetne i sobie pomagają. Pokazuje, że bezinteresowny gest może dać innej osobie dużo radości, że niosąc dobro stajemy się wielcy.

Podsumowanie

Życie i przygody Świętego Mikołaja ma w sobie wszystko, czego oczekują po świątecznej książce, czyli magię, radość i dobro. Oczami wyobraźni widzę, jak po wigilijnej kolacji rodzina siada i w blasku choinkowych lampek czyta fragmenty tej książki. Po szaleństwie zakupów i gorączkowym smażeniu karpie, w końcu są razem. Mogą odpocząć i chłonąć magiczną atmosferę. Pozwolę sobie zaryzykować, że stwierdzenie, że mocniej zaciśnie to rodzinne więzy niż tradycyjne oglądanie Kevin sam w domu.


Książka w ofercie wydawnictwa Zysk i s-ka. KLIK

30 komentarzy:

 1. Jeśli zawiera wszystko to, co posiadać powinna świąteczna książka to warto do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam czytałam... wkrótce opowiem o niej na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Az cieżko uwierzyć ze ta książka ma tyle lat ! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, sam autor zwraca uwagę na tę pozycję :) Mnie fabuła zainteresowała i wydaje mi się, że to wręcz idealny tytuł, aby dodać uroku temu okresowi przedświątecznemu. Tym bardziej, że jak napisałaś, jest to jedna z uniwersalnych książek. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że dzieci miałyby frajdę. Sama jestem ogromnie ciekawa. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że to Baum.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie się zapowiada, z przyjemnością bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Idealna książka na teraz. Skoro jest w niej przekaz i płynie z niej dobro, musi być warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książeczki z przekazem, zawsze chętnie promuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mam sentyment do "Czarnoksiężnika z Oz". Dlatego więc chciałabym kiedyś sięgnąć po ową opowieść o Mikołaju. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka, która się nie starzeje mimo upływu czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiednia lektura na grudzień :)

  OdpowiedzUsuń
 12. I like to read all about santa claus

  OdpowiedzUsuń
 13. This is very interesting! Thanks for sharing the information)
  Have a great new week
  http://www.recklessdiary.ru

  OdpowiedzUsuń
 14. polecę koleżance co lubi takie klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Widziałam kiedyś podobny film :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja właśnie taka jestem letnia w stosunku do tej książki... ale nie piszę, że jest zła, tylko mnie nie oczarowała - zwyczajnie, jest dla mnie przeciętna i czytałam o wiele lepsze pozycje o Świętym Mikołaju.

  OdpowiedzUsuń
 17. No masz, to już trzecia recenzja tej książki, na jaką się dzis natykam :D Powtórzę to, co przy poprzednich dwóch: ja o Mikołaju czytać raczej nie będę, a dzieciaka żadnego w rodzinie nie mam, żeby mu sprezentować, więc podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 18. świąteczna książka na świąteczny czas :D uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Great post.
  Thank you for sharing! :)
  New post  -  www.minniearts.com  

  OdpowiedzUsuń
 20. Skoro zawiera wszystko co powinna to musi to być fajna książka świąteczna. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Fajnie na wieczór do poczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Las fotos son preciosas! Espero verte pronto por mi blog! Feliz día! 🎄🎄🎄

  OdpowiedzUsuń
 23. Sama nie wiem. Jednak ta książeczkę świąteczna wyskoczyła tak znienacka, że pod pewnym względem mnie interesuje.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 24. "Życie i przygody Świętego Mikołaja" to przepiękna pod każdym względem pozycja. Zachwyca sposobem wydania, wciąga w uroczy, baśniowy klimat oraz przypomina o tym, co naprawdę ważne podczas Świąt. To doskonały tytuł dla młodszych czytelników, ale powinni do niego zajrzeć również dorośli. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger