Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier - Elisa Puricelli Guerra


Czy kojarzycie Królową Kier? Czarny charakter z Alicji w Krainie Czarów. Postrach świata wymyślonego przez Lewis'a Carroll'a. Cała Kraina Czarów drżała, aby nie padły słowa ściąć im głowy. Czy Królowa Kier była zawsze taka bezduszna i okrutna? Zapraszam was do zapoznania się z literacką wariacją na temat tej postaci, napisaną przez Elisę Puricelli Guerra.Fabuła

Trzynastoletnia Przyszła Królowa czuje się więźniem w pałacu. Wszyscy jej mówią, jak ma się zachowywać, ubierać, co przystoi, a co nie damie. Cały czas jest obserwowana, oceniana, krytykowana. Niedługo ma objąć tron, ale jest to ostatnia rzecz o jakiej marzy. Próbuje znaleźć sposób, aby odmienić swoje przeznaczenie. W ręce Przyszłej Królowej wpada książka, o Czasie. Dziewczynka ma plan. Odnajdzie Czas i przekona go, żeby się zatrzymał. Dzięki temu nigdy nie obejmie tronu.

Przygoda i...

Poza elementem przygody książka niesie wiele wartości. Przyszła Królowa, opuszczając złotą klatkę, będzie musiała poznać i zrozumieć życie poza pałacem, które dla niej jest kompletną egzotyką. Pozna siłę przyjaźni i współpracy. Wiele nauczy się od swoich przyszłych poddanych.
Dla mnie jednak najważniejsze jest przesłanie, które niesie rodzicom. Ucieczka z Krainy Czarów to piękna orędowniczka rodzicielstwa bliskości (które nie powinno być mylone z bezstresowym wychowaniem). Głowna bohaterka jest, może przerysowanym, ale dlatego tym bardziej wyraźnym, przykładem, do czego prowadzi niezaspokojona potrzeba miłości. Dlatego tych, którzy zdecydują się obdarować swoje dzieci tą książką, wyjątkowo zachęcam do wspólnego czytania. Gwarantuję, że da obu stronom do myślenia.

Kot się uśmiechnął. - Twój preceptor ma rację, szczypiorku. - Uśmiech Kota powiększył się a jego puchate ciałko zaczęło znikać. Po chwili zostały tylko zęby ułożone w kształt półksiężyca. - Czasem w książkach piszą same bzdury. -Zęby błysnęły. - Zapamiętaj jedną rzecz cukiereczku. Dobrze ją zapamiętaj, bo jest ważna: masz wybór. Zawsze masz wybór. Każdy jest wolny, wszystko zależy od ciebie, wszystko jest w twoich rękach...1

Ile Carroll'a w Ucieczce z Krainy Czarów?

Muszę przyznać, że autorce udało się zachować klimat znany z Alicji w Krainie Czarów. To słodkie szaleństwo i upatrywanie sensu w nonsensie. Skomplikowane rytuały i sztywna etykieta na dworze (pamiętacie rozgrywki w Krokieta?), przedziwne stworzenia (np. znani z pierwowzoru Kot z Chesire lub Dziaberłak), fantastyczne imiona (Różanna, Ogórecznik, Słodkogorzka) oraz dynamiczne tło, to wszystko wprowadza nas w niepowtarzalny klimat Krainy Czarów.

Podsumowanie

Jestem wielką fanką Alicji w Krainie Czarów i takich szalonych światów w ogóle. Uwielbiam w nich brak zasad i nieprzewidywalność. Zjedzenie malutkiej jagódki, może być zaczątkiem zwariowanego ciągu wydarzeń.

Ucieczkę z Krainy Czarów mogą śmiało czytać zarówno fani Alicji... jak i ci, którzy nie znają książki Lewis'a Carroll'a. Miłośnicy pierwowzoru będą mogli powrócić do tej wspaniałej Krainy, a każdy, bez wyjątku, odbędzie przygodę. Jeżeli zdecydujecie się w nią wyruszyć musicie pamiętać, że w Krainie Czarów nie wszystko jest takie jakie się wydaje.

1 Elisa Puricelli Guerra, Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier, przeł. Monika Motkowicz, wyd. Akapit Press, Łódź 2018, s. 65.

19 komentarzy:

 1. Marzę o tym aby przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka mega! I środek widzę również świetny. Zapisuję tytuł

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że klimat został zachowany. To dla mnie najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna okładka, serio, śliczna. :) Alicję uwielbiam i chętnie sięgam po książki z tego zaczarowanego świata.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie wrócę do zaczarowanego świata Alicji. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawią mnie takie wariacje na temat znanych historii, a szczególnie takich baśniowych (czy to chodzi o zupełnie inną wersję danej opowieści czy próby dopowiedzenia brakujących rozdziałów o wydarzeniach "przed" lub "po"). :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również chętnie wracam do zaczarowanych światów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. It is a beautiful reading!

  Have a wonderful weekend!

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie w moim typie książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam jedynie 'Alicję w Krainie Czarów', ale nie poczułam jej fenomenu. Po tę propozycję raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze się nad nią zastanowię. Nie jestem do końca przekonana.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurczę, a ja ani jako dziecko, ani jako dorosła osoba nie byłam nigdy szczególną fanką "Alicji w Krainie Czarów". Jakoś nigdy nie rozumiałam tej bajki i nie przepadałam za nią. W ciekawy sposób wróciła do mnie po latach na studiach polonistycznych, ale jakoś się nie przekonałam, choć to klasyka klasyki... A już w ogóle mi się "odechciało", jak poczytałam sobie o pedofilskich skłonnościach autora. Ale na tę pozycję może bym się skusiła? Generalnie lubię książki stanowiące stanowiące pewne reinterpretacje innych dzieł. Zobaczymy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. dzieci potrzebują teraz dobrej książki, aby wesprzeć swoją dobrą inteligencję

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio jest duża moda na usprawiedliwianie negatywnych bohaterów. Chyba dosłownie o każdym czarnym charakterze napisano książkę lub nakręcono film. A jeśli nie to pewnie jeszcze to zrobią :D. Z jednej strony takie bazowanie na czyjejś twórczości, usprawiedliwianie trudną historią złego postępowania co nie do końca jest dobre. Z drugiej strony fajnie się czyta/ogląda takie rzeczy. Pozwala to wrócić do ulubionych światów i spojrzeć na nie z innej perspektywy.
  Alicję uwielbiam i wiele dzieł zainspirowanych nią więc chętnie i tę książkę przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jako dziecko nigdy nie przeczytałam całej Alicji, wydawała mi się za "szalona" :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawa książka, koniecznie muszę po nią sięgnąć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jakiś nigdy nie byłam fanka „Alicji w krainie czarów” wiec myśle ze to nie do końca propozycja dla mnie. Ale okładka książki bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 18. niedawno właśnie słuchałam audiobooka "Alicja w kranie czarów" i nadal jestem na bieżąco z wydarzeniami w książce Carroll'a ;) dlatego ta książka też mnie ciekawi ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja również jestem ogromną fanką (choć tego słowa nie lubię) Alicji - bardzo mnie zaciekawiłaś

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger