Gra - Augusta Docher

Wszystko zaczęło się od zakładu. W poszukiwaniu rozrywki nie liczyli się z niczym i z nikim. Nie zastanawiali się, że zniszczą komuś reputację, obrażą, zranią. Nie przejmowali się uczuciami swoich ofiar. Liczyła się adrenalina i dobra zabawa.Fabuła

Paryż. Sebastian, wyrachowany amant, zakłada się ze swoją przyjaciółką Isabelle. Rzecz rozbija się o seks. Mężczyzna ma zbałamucić dwie kobiety, młodą Cecylię i niedostępną pisarkę Mariannę. W nagrodę Isabelle ofiaruje siebie. Podryw dla sportu i rozrywki zmienia się w skomplikowaną, nieprzewidywalną rozgrywkę, grę pozbawioną zasad i pełną ciosów poniżej pasa.


Powieść Gra to fanfic na motywach klasycznej powieści Niebezpieczne związki Pierre'a Choderlos de Laclos.

Historia, która kilkukrotnie była przenoszona na ekrany, bo, przyznacie że, sam wątek sam prosi się o wykorzystanie. Miłość, seks, pieniądze, zabawa uczuciami. Takie coś dobrze opracowane musi się sprzedać. O ile pierwowzór, ze względu na epistolarną formę (listy), jest trudny w odbiorze, to wszelkie wariacje na jego podstawie są dość udane. I taka też jest powieść Gra.

Augusta Docher postarała się, żeby oddać klimat książki, która już zapisała się historii literatury. Muszę przyznać, że początkowo styl powieści wydał mi się nieco sztuczny, ale nie nieprzystępny. Przypomina mi klasyczne romanse, czy też powieści dla kobiet. Myśli formułowane są górnolotnie, w stylu Panienka Cecylia była strapiona. Ja w tym momencie widzę delikatną pannę w długiej sukni na pięknie obitym fotelu i nagle doznaję szoku, kiedy zaczyna ona przeglądać Facebooka. Skłamałbym jednak, gdybym powiedziała, że taka konwencja była nietrafiona. Biorąc pod uwagę, że Gra to wariacja na temat XVIII – wiecznego romansu, taki styl pisania jest dla mnie zrozumiały. Przypomina o pierwowzorze i nadaje całości fajnego charakteru.Bohaterowie

W przedmowie do książki autorka ostrzega, że aktorzy tego spektaklu to nie są postacie, których polubimy, czy będziemy się z nimi utożsamiać. Faktycznie dostajemy danie złożone z antybohaterów, ale jest to smakowita potrawa. Przyjrzyjmy się bliżej jej składnikom.


Sebastian

Delikatnie mówiąc jest miłośnikiem płci pięknej, lub po prostu podrywaczem. Jest inteligentny i elokwentny. Kiedy rusza na łowy jest niczym aktor podczas improwizacji. Potrafi omamić kobietę.


Isabelle

Jej świat kręci się wokół niej samej. Chce żyć wygodnie, pozostać wiecznie piękna i dobrze się bawić. Miłość, przyjaźń to nie są bliskie jej pojęcia. Nie obawia się gry na dwa fronty, żeby osiągnąć założony cel. Inni ludzie są dla niej tylko marionetkami, które mają tańczyć tak jak im zagra.


Cecylia

Wybaczcie sformułowanie, ale najłatwiej opisać ją określeniem rozpieszczona gówniara. Omamiona romantycznymi obrazami, nie jest świadoma zagrożeń, które mogą na nią czyhać. Bardzo łatwy cel


Marianna

Wrażliwa pisarka. Na pierwszy rzut oka wydaje się szara i nudna, i chyba sama siebie też tak postrzega. Boi się ciepełka w sercu, które wzbudza Sebastian. Nie chce się angażować. Za wszelką cenę chce powrotu do swojego spokojnego życia.


Erotyka

Scen erotycznych jest zaledwie trzy czy cztery, niewiele. Augusta Docher skupiła się na emocjach bohaterów, a nie na cielesnych uciechach. Dobrze, że całkowicie nie pominęła tego aspektu, bo szczypta pikanterii dobrze zrobiła tej powieści.

Momenty 18+ są naprawdę ładnie napisane. Pozbawione wulgarności, co jest wielkim wyczynem, i wręcz poetyckie. Zostawiam wam cytat do oceny. W tak piękny sposób można napisać, aby pan nie zakładał prezerwatywy:


Nie chcę, żeby cokolwiek nas rozdzielało. Wypełnia mnie, daję mu znać, żeby przestał się ruszać. Nie, nic mnie nie boli. Chcę przez chwilę poczuć, że jesteśmy jednością. Przytulam się jeszcze bardziej, choć to niemożliwe. Ta chwila mogłaby trwać w nieskończoność.1


Podsumowanie

Och, jak mi się ta książka podobała. Augusta Docher wspaniale podeszła do tematu. Udało jej się uwspółcześnić klasyczną powieść dla kobiet, nie tracąc atmosfery pierwowzoru. Wykorzystała potencjał historii przedstawionej w Niebezpiecznych związkach, w efekcie czego powstał bardzo smakowity fanfic.

1 Augusta Docher, Gra, wyd. Editio red, Gliwice 2020, s. 164.

17 komentarzy:

 1. Dobra recenzja. Jednak książka nie dla mnie Joasiu. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na uwadze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy sięgnę po książkę. Jeśli tak, to w odległej przyszłości. Wiesz, że jeszcze nie czytałam "Niebezpiecznych związków"? Koniecznie muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jak dotąd tylko jedną książkę autorki i podobała mi się, więc możliwe, że i tej dam szansę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie, że Tobie książka się podobała. Jednak to nie moje klimaty
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. The book cover is attractive :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miło czytać, że ci się ta książka podobała. Ja się trochę waham. Czas pokaże jaką ostatecznie decyzję podejmę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Zobaczymy czy w przypływie chęci po nią sięgnę skoro mówisz że nie jest to tandetne erotyk :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może jednak... ;) ta książka faktycznie wydaje się wybijać na tle innych, babskich czytadeł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz ponoć taka literatura jest na topie. Do mnie zupełnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Strasznie dużo o tej książce ostatnio w sieci, chyba będzie trzeba sięgnąć po lekturę

  OdpowiedzUsuń
 12. Sądzę, że mogłaby mi się spodobać ta książka. Co do okładki, troszeczkę skojarzyła mi się z plakatem pewnego polskiego filmu dla dorosłych. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Intrygująca fabuła, więc może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciesz się że podsunęłas ta książkę. W sam raz na letnie popołudnia. Nie pogardzę na pewno. Intrygująca powieść, na pewno lepsza niż 50 twarzy Greya.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger