Mavec - E. Raj

Kochał życie, ale podjął złą decyzję i został istotą ciemności. Kochał wolność, ale został związany geas posłuszeństwa przez ekscentrycznego nekromantę. Jak długo wytrzyma ten stan rzeczy? Czy można oszukać swoją naturę, a może można uwolnić się od rzuconego czaru.
Kim jest Mavec?

Jest on członkiem gildii złodziei i to wyjątkowo utalentowanym. Umizgi do nieodpowiedniej kobiety i potyczka z jej panem, kończą się dla niego tragicznie. Gildia zwraca się do Rothgara, mistrza nekromancji, o pomoc. Tym sposobem Mavec dołącza do grona istot nocy. Kiedy jego uzdrowiciel dostrzega złodziejski talent pacjenta, nie pozwala wymknąć się mu ze swoich rąk. Wielbiący wolność Mavec staje się chłopcem na posyłki ekscentrycznego nekromanty.


Minipowieść Mavec jest pomostem pomiędzy pierwszym, a drugim tomem Ucznia Nekromanty (chociaż autorka podkreśla, że druga część będzie tak skonstruowana, że jego znajomość nie jest konieczna).

Bardzo dobrze pamiętam Maveca z Plagi i bardzo cieszę się, że jego historia została opisana. Kiedy pojawił się na scenie w pierwszym tomie Ucznia Nekromanty miałam poczucie, że jego relacja z Norgalem i Rotgarem jest bardziej skomplikowana niż to co zostało nam zaprezentowane i jesteśmy gdzieś w środku jego życiorysu. Fabuła Plagi poszła swoją drogą, a ciekawość, kim jest Mavec, pozostała.


Chaos jest najwyższą formą porządku!1


Elli Raj świetnie udało się zmiksować wydarzenia przed i po pladze w Syllonie. Możemy lepiej poznać tytułowego bohatera, dowiedzieć się skąd wziął się w dworze Rothgara, do jakich celów użył go nekromanta, i... nabrać smaku na drugi tom (chociaż mnie nie trzeba specjalnie zachęcać).


Moja opinia

Można powiedzieć, że jest to moje czwarte spotkanie z twórczością Elli Raj i cyklem Uczeń Nekromanty. Mam za sobą pierwszy tom i dwa bonusowe opowiadania, więc trochę się znamy. Mavec okazał się, jak na razie, najmniej mroczą wizytą na Jolinie (planecie, na której ma miejsce akcja). Powiedziałabym, że powieść ma charakter przygodowy. Bohater dostaje różne zadania, podczas których musi wykazać się kreatywnością. W ich trakcie będziemy mieli okazję, aby zajrzeć w różne zakątki świata wykreowanego przez Ellę Raj i obejrzeć go z innej perspektywy. Najbardziej fascynujące było dla mnie to, że istota, którą stał się Mavec musi walczyć ze swoimi krwawymi instynktami, a jednak okazuje się jedną z bardziej moralnych (jeżeli nie jedyną) w zepsutym Syllonie.

Co się nie zmienia, to wysublimowany styl autorki. Ella Raj to pisarka, która ma ogromy zasób słów i potrafi nimi wspaniale operować. Widać, że tej twórczość jest przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Poza ciekawą fabułą możemy cieszyć się niepowtarzalnym klimatem, ale też rytmem cyklu Uczeń Nekromanty.


Podsumowanie

W przedmowie do powieści autorka wspomina, że kto nie chce czytać Maveca, nie musi. Niezbędne informacje, będą powtórzone w drugim tomie. Mimo wszystko uważam, że barto poznać bliżej tego bohatera. Świat wykreowany w cyklu Uczeń Nekromanty jest tak rozbudowany, że każda okazja, żeby po nim pospacerować jest warta wykorzystania.

27 komentarzy:

 1. Ciekawe, ale ja na razie odpuszczam . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem komu polecić ten cykl. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie to nie jest pozycja dla mnie, totalnie nie rozumiem o czym jest jak przeczytałam opis ;(

  Pozdrawiam,

  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do recenzji "Plagi". To pierwszy tom cyklu. Ta mini powieść jest raczej dla "wtajemniczonych"

   Usuń
 4. Może kiedyś też sięgnę po tę historię, jak będzie okazja do bliższego zapoznania się z całym cyklem. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Musiałabym najpierw przeczytać pierwszy tom tej serii.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. mam ochotę zapoznać się z całą twórczością tego cyklu Nekromaty:D

  OdpowiedzUsuń
 7. To nie do końca moje klimaty, więc raczej się nie skuszę, ani na tą książkę, ani na serię w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapisuję tytuł! Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a przecież idealnie trafia w moje gusta! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie sama nie wiem, czy odnalazłabym się w klimacie tej książki. Z ciekawości chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 10. To zdecydowanie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem bardzo wybredna jeśli chodzi o książki i nie wiem czy by mi się spodobała, chyba wolę lżejsze klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten ogromny zasób słów mnie zainteresował, szkoda że nie tak mrocznie, ale przygoda też na plus

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam zupełnie, w sumie mało sięgam po takie książki. Kiedyś jak byłam młodsza to bardziej mnie interesowały :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawie ja przedstawiałaś. Muszę koniecznie przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś często sięgałam po książki tego typu, ale później jakoś miałam przesyt i przestałam ;) Niemniej jednak, po przeczytaniu Twojej recenzji, czuję się zaintrygowana twórczością tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że jak zacznę ten cykl to wtedy też skuszę się na tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Raczej nie czytam takich powieści, ale może warto się zainteresować,
  skoro tak zachwalasz.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. czytałam "Ucznia Nekromanty" i z chęcią poznam bliżej Maveca, bo i mnie zaintrygowała jego postać ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. To niekoniecznie moje klimaty, chociaż muszę przyznać, że jestem niezmiernie ciekawa tego rozbudowanego świata, o którym wspominasz.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger