"Czarownica" Anna Klejzerowicz

Anna Klejzerowicz napisała powieść pt. „Czarownica”. Znajdziemy w niej chatkę Baby Jagi, a w niej... Nie, nie poczwarę z brodawką na nosie gotującą bulgoczący wywar. Zamieszkuje ją smutna, zdystansowana do świata kobieta. Jaka jest jej historia?Fabuła

Michał czuje się zmęczony życiem w mieście. Za namową przyjaciół kupuje działkę na wsi. Intryguje go samotna, rudowłosa sąsiadka. Kobieta z nikim się nie przyjaźni, otacza się tylko zwierzętami. Żyje jakby obok lokalnej społeczności, a ta uważa ją za dziwaczkę. Michał jednak nawiązuje z nią relacje. Jak wpłynie ona na jego życie? Mężczyzna jeszcze nie wie, że przeprowadzka na wieś przyniesie więcej zmian m.in. pozna pewną dziewczynkę, która będzie potrzebowała jego pomocy.


Powieść pełna mądrych ludzi

„Czarownica” może wydawać się przewidywalną powieścią. Anna Klejzerowicz nie wymyśla na siłę burz w historiach swoich bohaterów, raczej konsekwentnie, spokojnie ustami Michała relacjonuje ich historię (chociaż jest jedno wydarzenie, które mnie zaskoczyło). Dzięki temu, że w sztuczny sposób nie próbuje podkręcić akcji, udaje się jej stworzyć bardzo rozsądnych bohaterów, których rozmów bardzo miło słuchać, a dokładniej czytać.

Ada, zamknięta w sobie, woli zwierzęta od ludzi. Potrafi wybuchnąć i dosadnie wyrazić swoje zdanie, ale potrafi również przeprosić i przyznać się do błędu.

Michał, człowiek bardzo łagodny. Może wydawać się zbyt uległy, ale jego po prostu trudno wyprowadzić z równowagi. Jego spokój jest bardzo pokrzepiający i kojący.

Szacunek jaki te osoby okazują światu i to jak się ze sobą oraz z innymi porozumiewają może być wzorem szczególnie dla osób impulsywnych, które samymi słowami potrafią narozrabiać.


Natura

Miłośnicy zwierząt odnajdą się w tej powieści. Na jej stronach przemyka kilka psów, kotów, a nawet dzika kaczka. Mogę spokojnie napisać, że są one bohaterami drugiego planu. Bliskość natury jest bardzo kojąca. Co prawda mieszkańcy wsi mówią, że pojawia się w niej coraz więcej miastowych, ale i oni zarażają się sielskością. W „Czarownicy” słuchać miauczenie kota, szum, lasu i cykanie świerszczy. I zaznaczę, że nie są to monotonne opisy, a po prostu urokliwy klimat, który udało się autorce zbudować.


Podsumowanie

W „Czarownicy” zetkniemy się z trudnymi tematami m.in. będziemy musieli zmierzyć się ze stratą, jednak trzeba zaznaczyć, że jest to publikacja tryskająca spokojem i optymizmem. Zaliczyłabym ją do odprężających książek. Bliskość natury działa na czytelnika wyciszająco i rozluźniająco, a bohaterowie robią wszystko, żeby tego nie zakłócić. Jest to powieść o dobroci i dobrych ludziach.

16 komentarzy:

 1. Bardzo mi się spodobała Joasiu Twoja recenzja. Chyba w przyszłości sięgnę, jeśli to będzie e - book. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kiedyś książkę, która z opisu bardzo przypomina tę, chyba nawet tytuł jest taki sam, a ponieważ bardzo mi się podobała to dlatego zdecydowałam się przeczytać tę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznałabym bliżej tę odprężającą książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka chyba nie dla mnie, ale dzika kaczka mnie zaintrygowała ;) xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam teraz czasu, ale w przyszłości nie wykluczam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię czytać wartościowe pozycje, a ta z pewnością taką jest. Dodaję do swojej kolejki i zamierzam po nią sięgnąć w niedalekiej przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie odprężające książki. Jestem ciekawa tej czarownicy, która wcale nią nie jest ;)
  A miłośnikiem zwierząt akurat jestem wielkim :)
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio najczęściej i najchętniej sięgam po tego typu lekkie, odprężające książki. Stresów mam wystarczająco dużo na co dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Być może kiedyś nadarzy się okazja, by sięgnąć po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam kilka innych książek tej autorki i podobały mi się. Tak więc po "Czarownicę" też bym chętnie sięgnęła. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Thanks for posting this review. I like the sound of the book.

  OdpowiedzUsuń
 12. taka czarownica naszych czasów:) brzmi sympatycznie szczególnie przez te otoczenie natury i zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się ciekawie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Tytuł zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Juz czuję że mi się spodoba. Zapowiada sie super lekrurka.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger