"Mistrzowski rodzic" Jagoda Smoleńska

Myślę, że każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało pasję. Coś co je cieszy i jest napędem do działania. Czy jest jakiś sposób, żeby ją rozpalić w młodym człowieku? Jak nie dać się uwieść mediom i leniwemu nieróbstwu, ale też nie przesadzić w drugą stronę i nie wepchnąć dziecka w sam środek wyścigu szczurów?Zawartość publikacji „Mistrzowski rodzic”

W rozdziale pierwszym autorka podpowiada jak zachęcić dziecko do szukania pasji. Porusza m.in. takie kwestie jak rozmawiać i zachowywać się, żeby młodego człowieka nie zniechęcić lub nie przytłoczyć dodatkowymi aktywnościami. Podkreśla też korzyści jakie z nich płyną, a na myśli ma nie tylko puchary i dyplomy, czy nowe umiejętności.

Rozdział drugi jest o emocjach np. jak zachowywać się wobec sukcesu i porażki; w jaki sposób przekazać konstruktywną krytykę.

Stres to temat trzeciego rozdziału. Wszyscy go znamy, nie wszyscy potrafimy nad nim panować. Dzięki Jagodzie Smoleńskiej będziemy mieli okazję poznać metody, jak go poskromić.

W rozdziale czwartym skoncentrujemy się na koncentracji. Umiejętność niezbędna przed występem, egzaminem, ale też w codziennych sytuacjach.

Rozdział piąty to ostatnie wskazówki od autorki: moc rutyny i wyobraźni, wyznaczanie celów, oraz podpowiedzi jak zachowywać się wobec dziecka, żeby nie zgasić płomienia pasji.


Ćwiczenia

Po każdym fragmencie teoretycznym przychodzi czas na ćwiczenia. Jagoda Smoleńska zachęca nas do przeanalizowania swojego zachowania, oczekiwań itp. Otrzymujemy zadania. Są to pytania, na które mamy odpowiedzieć i przeanalizować je w kontekście przeczytanego wcześniej wykładu i scenki do odegrania, a przy rozdziałach o stresie i koncentracji konkretne techniki, pozwalające nam radzić sobie w tych obszarach. Autorka sugeruje też zapisywanie pewnych rzeczy np. planu dnia, obserwacji i usprawniania ich.

Zadania nie są trudne, ale wymagają od nas refleksji i szczerości. Mamy ten komfort, że robimy je w domowym zaciszu i to my sami się z nich rozliczamy.


Nie tylko dla sportowców

Jagoda Smoleńska pracuje jako psycholog sportu. Książka „Mistrzowski rodzic” opata jest na jej wiedzy i doświadczeniu, więc przywołuje głównie przykłady ze świata spotu, jednak jest ona dla wszystkich. Wystarczy słowo „zawody” zamienić na koncert, konkurs matematyczny czy inną aktywność, którą kocha nasze dziecko.

Również dla nas, dorosłych prezentowane techniki mogą okazać się wartościowe. Myślę, że pracując nad ważnym projektem przyda nam się maksimum koncentracji, a umiejętność panowania nad stresem pozwoli nam zabłysnąć w oczach szefa.


Podsumowanie

W książce „Mistrzowski rodzic” zaznaczyłam sobie taki cytat: „(...) sukcesy będą odnosić ci, którzy są przekonani o tym, że ciągle mogą się wiele nauczyć”.1 Myślę, że jest to kluczowa myśl tej publikacji. Ma ona pomóc opiekunom utrzymać w dzieciach to przekonanie. Pokazać im jak zachęcić pociechę do nauki i rozwoju, a przy tym nie przedobrzyć i nie pozwolić na wypalenie się tych chęci.

1 Jagoda Smoleńska, „Mistrzowski rodzic”, wyd. Sensus, Gliwice 2021, s. 43.

11 komentarzy:

 1. Myślę, że będzie to wartościowa książka dla każdego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna publikacja Joasiu. Będę mieć na uwadze :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznała bym się z tą książką. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna książka dla rodziców. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wartościowa publikacja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozmowa z dzieckiem wydaje się oczywista, bo częściej lub rzadziej każdy rodzic spędza czas na rozmowie z rodziną. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak powinno się rozmawiać i jakie skutki może przynieść taka rozmowa. Jak najbardziej przydatna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książka trzeba przyznać :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Publikacja bardzo mnie zainteresowała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa ksiażka dla rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co prawda sama nie mam potrzeby sięgać teraz po takie książki, ale cieszę się, że powstają tego typu publikacje. Dla rodziców są one wszak ceną i praktyczną lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger