"Prokrustowe łoże" Nassim Nicholas Taleb

Mityczny Prokrust był bardzo gościnny. Zapewniał strudzonym wędrowcom posiłek i nocleg. Warunek był taki, że przybysz musiał dostosować się do zaproponowanego posłania. Kiedy był za niski gospodarz rozciągał mu członki, a zbyt wysokim je przycinał. Tej alegorii użył Nassim Nicholas Taleb, aby ukazać swój stosunek do cywilizacji.


 

Zawartość

"Prokrustowe łoże" to zbiór aforyzmów. Jak mówi nam podtytuł filozoficznych oraz praktycznych, a ja dodałabym butnych. Samo założenie, że my, nasze poglądy dają się formować może być dla niektórych trudne do przełknięcia - chociaż ja osobiście uważam, że nie ma w tym niczego odkrywczego. Autor krytykuje powszechnie przyjęte wartości - nazwijmy je ogólnie: edukację, ekonomię, postęp technologiczny - ale też inteligencję i głupotę. Próbuje to co wydaje się oczywiste obrócić do góry nogami i czasami jest to bolesny proces.

Moja opinia

To co podoba mi się w myślach zawartych w tej publikacji to duża arogancja (może dlatego, że mi tej cechy brakuje). Myślę, że  w takich książkach nie do końca chodzi o to, czy z autorem się zgadzamy, czy nie. Gdybyśmy zrobili to bezwiednie, stałby się on automatycznie tytułowym Prokrustem. Są one swego rodzaju intelektualną prowokacją. Próbą przewartościowania naszego sposobu patrzenia na świat, ale też próbą, która pokazuje jak nasze poglądy są silne. Jesteśmy zmuszeni, aby zastanowić się, co je kształtuje i czy łatwo ulegają zmianom.

Podsumowanie

Po przeczytaniu książki "Prokrustowe łoże" została ze mną myśl, kto lub co może zasługiwać na to miano. Czy to wiodące myśli kształtują nas, czy my je? Nadmiar informacji i bardzo łatwy dostęp do nich powoduje, że bardzo prosto jest znaleźć potwierdzenie dla naszych sądów, a co odważniejsi mogą je swobodnie kreować.

16 komentarzy:

 1. Raczej nie dla mnie :) Pozdrawiam Joanno po porannym, szybkim spacerze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że ciekawa propozycja :))
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze zastanowię się nad lekturą tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Niebanalny tytuł, ale jednak zbiór aforyzmów to nie dla mnie lektura. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa, jednak raczej bym się nie wciągnęła. Nie wiem, czy przebrnęłabym przez wszystkie strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor sugeruje, aby codziennie wybierać 3 losowe myśli. Nie czytać książki ciągiem.

   Usuń
 6. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta lektura jest nie dla mnie, ale na pewno znajdzie grono odbiorców :

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie to była ciekawa intelektualna gra. Naprawdę spoko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto czasem poćwiczyć umysł z pomocą takich książek!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger