"Silva rerum III" Kristina Sabaliauskaitè

Trzecią częścią cyklu „Silva rerum” zawładnął ogień. Wymęczone wojnami Wilno nawiedza pożar. Jak szybko mieszkańcy podniosą się po klęsce? Czy z ociekającego złotem rokoko i zastawionych saskich stołów skapnie coś dla ludu? A może Rzeczpospolita Obojga Narodów chyli się ku upadkowi?Fabuła

Cykl „Silva rerum” opowiada dzieje rodziny Narwojszów. Bohaterem tej części jest Piotr Antoni Narwojsz, syn – znanych z „Silva rerum II” – Anny Katarzyny i Jana Izydora. Jest to człowiek pragmatyczny, przedsiębiorczy i zamożny. Blisko związany z Radziwiłłami. Z upoważnienia Michała Kazimierza wyrusza na tajną misję. Wydaje się osobą bardzo opanowaną i twardo stąpającą po ziemi, jednak często nawiedzają go niepokojące myśli.


Jak dotąd jest to najtrudniejsza powieść spod znaku „Silva rerum”.

Piotr Antoni Narwojsz to wyjątkowo skomplikowana postać. Jest zaangażowany w wielkie interesy i wielką politykę. To światowa persona o wyrobionych poglądach. I to jest pierwsze wyzwanie dla czytelnika. Będzie musiał zmierzyć się z wielkimi sprawami epoki i regionu. Zawracam na to uwagę bo w poprzednich częściach dominował pierwiastek kobiecy, przez co ich charakter był dużo bardziej familijny. Teraz horyzonty powieści mocno się rozszerzają. Dalej ważne jest, aby mieć co do garnka włożyć, zadbać o ciągłość rodu i jego członków, jednak w to wszystko wkrada się interes państwa, czy też popieranej frakcji politycznej.

Drugie wyzwanie to nastroje bohatera, czyli ciągle nawracające melancholie, albo, jak nazywają to Niemcy, Weltschmerzen. W tej książce narrator jest trzecioosobowy, jednak bardzo mocno związany z Piotrem Antonim. Do tego stopnia, że mamy poczucie, że to kolejny z Narwojszów relacjonuje swoje dzieje. A składają się na nie, nie tylko następujące po sobie wydarzenia, ale też rozterki bohatera i to nie tylko na temat spraw bieżących, ale mające czasami filozoficzny charakter.


Zmierzch epoki

Silva rerum III” jest pełna drobnych akcentów, które zapowiadają przełom w myśleniu czy w obyczajach. Dla przykładu przytoczę postać księżnej Franciszki Urszuli, która czyta utopijną powieść „Inqviraner” Johanna Bachstroma o społeczeństwie pozbawionym podziałów. Kiełkuje tu m.in. myśl feministyczna. Pojawiają się wzmianki, że kobieta nie jest własnością małżonka, ma prawo do własnego zdania oraz do odmowy zbliżenia, co dla wielkich panów jest absurdem.


Podsumowanie

Pomimo, że „Silva rerum III” bardzo mnie zaskoczyła i była dość trudną lekturą, nie zawaham się określić Kristiny Sabaliauskaitè jedną z najlepszych współczesnych pisarek. Ma ona swój niepowtarzalny piękny styl, a przy tym widać jak wielką pracę wykonuje, aby oddać charakter epoki – nie tylko fakty, ale przede wszystkim sposób myślenia żyjących ówcześnie ludzi. Uwielbiam ją i podziwiam.


Zobacz też:

Recenzje pozostałych powieści Kristiny Sabaliauskaitè.

Wywiad z autorką na fanpage'u wydawnictwa.

14 komentarzy:

 1. Sporo czytałem / słyszałem o tej serii. Przypomina naszą rodzimą Cherezińską. Czyżby nowy bałtyjski Noblista w przyszłości ? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam! Kiedyś przeczytam całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś uda mi się sięgnąć po tę serię, ale na razie inne tytuły w kolejce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą serię na oku i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem po pierwszej części. Na pewno nie odpuszczę sobie kolejnych

  OdpowiedzUsuń
 6. Planuję sięgnąć po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że Cię zaskoczyła❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Najpierw muszę sięgnąć po dwa pierwsze tomy.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam żadnej części tej serii, ale może to jeszcze nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam cyklu „Silva rerum” i jak na razie nie planuję po niego sięgać, ale cieszę się, że Tobie przypadł do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości tej autorki, ale niewykluczone, że kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesting series!
  I like read kind of book from contemporary writers

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger