"Zło w Cmentarnej Górze" Konrad Chęciński

Szukacie pomysłu na dobry tytuł dla książki. Weźcie przykład z Konrada Chęcińskiego. Napisał on powieść pt. „Zło w w Cmentarnej Górze”. Owa Cmentarna Góra to wieś, która jest miejscem akcji, a słowo „zło” podkreśla demoniczność nazwy. Nie ukrywam, że ja dałam się złapać na ten tytuł jak rybka na haczyk. Pozostaje sprawdzić, czy treść jest równie zacna.

Powieść jest debiutem autora i trzeba jej przyznać, że to dość ambitne przedsięwzięcie. Historia rozpoczyna się od zniknięcia starszego mężczyzny – Antoniego Pietrasika – ale czytelnicy szybko przekonują się, że to jedynie ułamek problemów z jakimi będzie musiał zmierzyć się Nikifor Poradecki, bohater powieści i szef lokalnego posterunku. Samobójstwa, machlojki, seria zaginięć, tajemnicza sekta – jak to możliwe, że tak mała wioska skrywa tyle tajemnic.

Konrad Chęciński wspaniale operuje opisami, dzięki którymi buduje niepokojącą historię. To jak przedstawia postacie i miejsce akcji bardzo wpływa na klimat kryminału. Zwracałam wam już uwagę na nazwę wioski, w której wszystko się rozgrywa – Cmentarna Góra. Brzmi demonicznie, prawda? Aż żal nie wykorzystać jej potencjału. Autorowi udaje się przedstawić ją jako miejsce oderwane od świata. Można powiedzieć, że to tam „diabeł mówi dobranoc”. Mieszkańcy wioski nie wzbudzają naszej ufności. Są jak ten złośliwy sąsiad, który pozwoli sobie odebrać, jeśli komuś wezmą dwa razy więcej. Do tego ciągłe tajemnice. Z jednej strony wszyscy wszystko wiedzą i mają opinię na dany temat, ale z drugiej nikt nie chce mówić, bo to nie jego sprawa, albo może sobie zaszkodzić. Wspomnę jeszcze o takich detalach, jak bimberek pędzony w szopie czy nietypowe imię głównego bohatera – Nikifor – które to dają książce lekki powiem retro klimatu (jest to jednak tylko ważnie, bo akcja dzieje się w czasach współczesnych).

Swego czasu zachwycałam się powieścią „Gwiazda szeryfa” Aleksandry Borowiec. Pisarka zadebiutowała doskonałym, skomplikowanym kryminałem. To samo mogę napisać o Konradzie Chęcińskim. „Zło w Cmentarnej Górze” powinno przypaść do gustu miłośnikom wielowątkowych historii, a także każdemu, kto lubi odwiedzać tajemnicze miejsca. Kawał ciekawej literatury kryminalnej. Polecam.


Książka "Zło w Cmentarnej Górze" jest dostępna w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl. Zachęcam do zapoznania się z nowościami w ofercie księgarni.

18 komentarzy:

 1. Planuję kupić tę książkę dla mojej drugiej połówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że się podobała :-) Będę miał na uwadze, chociaż teraz odkurzam Starożytny Rzym. Serdecznie pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę miała na uwadze ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wciąż się natykam na tę książkę, to chyba przeznaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się kiedyś nad zakupem tej książki, ale w końcu jednak zrezygnowałam. Ale być może potem po nią sięgnę, skoro warto.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wielowątkowe historie! "Gwiazda szeryfa" czeka na swoją kolej, więc już się cieszę na lekturę, skoro Ci się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że mam trochę do nadrobienia.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakby odniesienie do prakultury, kojarzy mi się z Indianami ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam , ale póki co dopisuję do dłuuugiej już listy📚😉
  Pozdrawiam cieplutko😃🌸

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie dzisiaj zabieram się do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam już tę książkę na swojej liście, choć nie wiem czy jesienne wieczory w takich klimatach to do końca dobry pomysł ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi baaaaardzo ciekawie! Mam ochotę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 14. przyznaję, że w takiej książce opisy to podstawa - ciekaw jestem tego klimatu

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 16. Może sam tytuł aż tak mnie nie chwycił ale lubię mroczne wioski ze swoimi tajemnicami. Myślę, że mogłabym dać szansę nowemu autorowi :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajnie że książka tak ci się spodoba 😉

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdecydowanie zachęcasz do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger