"Orkiestra" Dominika Czerniak-Chojnacka

Dźwięki nas otaczają, a z nich powstaje m.in. muzyka. Aby ją wydobyć potrzeba instrumentów. Za sprawą Dominiki Czerniak-Chojnackiej weźmiemy udział w grającej paradzie i spróbujemy naśladować odgłosy różnych instrumentów.

Książka „Orkiestra” ma formę leporello, czyli jest to złożony w harmonijkę arkusz, który po rozłożeniu staje się scenką. Mamy tu 20 sztywnych stron, a nich różne postacie niosące swoje ulubione instrumenty. Każda z nich jest podpisana: wiemy jak ma na imię, na czym gra i jaki dźwięk ten instrument wydaje. Warto również zerknąć na drugi plan, bo tam rozbrzmiewają odgłosy miasta. Ludzie, zwierzęta, pojazdy – to wszystko dźwięczy.

To co zwraca uwagę to białe tło, na którym narysowano miasto i paradę. Grube kontury plus wyraziste kolory sprawiają, że każdy detal jest doskonale widoczny. Widać, że kompozycja nie jest przypadkowa. Książka jest dedykowana najmłodszym (wg wydawcy 1+) , więc jest to ważne, żeby ilustracje były proste, ale przyciągające uwagę. Jest to publikacja, która ma służyć oglądaniu i dyskutowaniu. Pozwólmy małemu czytelnikowi pokazać nam, co go w niej zafascynuje.

Kiedy wzięłam „Orkiestrę” w swoje ręce pomyślałam sobie, że ktoś miał bardzo oryginalny pomysł. Zazwyczaj książki dla maluchów są pełne zwierzątek. I jest to uzasadnione, bo ich wspólne udawanie to rewelacyjna zabawa. Z drugiej strony, ile można. Wydawnictwo Albus zaproponowało inny temat i, moim zdaniem, jest to strzał w dziesiątkę. Pomysł jest prosty, podobnie wykonanie, ale to wystarczy, żeby stworzyć fajny produkt dla najmłodszych czytelników.13 komentarzy:

 1. Świetna jest ta książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Inspirująca. Dla najmłodszych w sam raz - a i do biblioterapii też by się nadała :) Pozdrawiam Joasiu :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Everything looking very nice! Have a great week my friend! 😘😘😘

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilustracjom daleko tu do klasycznego piękna, ale taka prostota może przemówić do najmłodszych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na fajną książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super książeczka może bratankowi kupię

  OdpowiedzUsuń
 7. Już widziałam u Ciebie na IG i bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem im prościej, tym lepiej 😃

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger