"Kissinger" Walter Isaacson

Być może Henry Kissinger nie jest w Polsce postacią powszechnie znaną. Nie jest to gwiazda Hollywood. Nie bryluje na okładkach kolorowych magazynów. Kojarzony będzie raczej przez osoby interesujące się polityką i historią współczesną. Kim jest ów pan? Rzekłabym, amerykański dyplomata. Podczas kadencji prezydentów Richarda Nixona oraz Geralda Forda piastował urząd Sekretarza Stanu, czyli był odpowiedzialny za politykę zagraniczną państwa.

Wydawnictwo Zysk i s-ka oddaje w nasze ręce biografię polityka autorstwa Waltera Isaacsona. Biografię obszerną i rzetelną. Moi drodzy, dostajemy do ręki ponad 800 stron pełnych tekstu, pełnych informacji. Żeby was zachęcić do poznania bohatera napiszę, że jest to postać kontrowersyjna. Mówi się, że jego sposób prowadzenia polityki ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Domyślam się, że pisząc życiorys takiej osoby trudno zachować bezstronność i powstrzymać się od komentarzy. Walter Isaacson stara się za wszelką cenę. Co mi się bardzo spodobało, przedstawia czym ten człowiek się fascynował, kogo cenił, co ukształtowało jego i jego poglądy. Autor stara się, żeby czytelnik zrozumiał Kissingera i jego sposób myślenia.

Czy tę biografię czyta się dobrze? Generalnie tak. Ja z Kissingerem miałam do czynienia na studiach i zdecydowałam się spojrzeć na jego postać w szerszym kontekście. Dlaczego o tym piszę? Zmierzam do tego, że posiadam elementarną wiedzę w zakresie poruszanego tematu, ale musiałam sobie pewne pojęcia, postacie itp. odświeżyć. Totalny laik zapewne będzie musiał wspomóc się słownikiem. Co nie znaczy, że nie powinien czytać tej książki. Jeżeli ma ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz zachęcam.

Podsumowując. Jeżeli zapalił się u was płomyczek zainteresowania wobec tej biografii, nie wahajcie się, czytajcie. Walter Isaacson powołuje się na prywatne zapiski samego Kissingera oraz wiele wywiadów przeprowadzonych z nim i osobami, które go znały – również byłymi prezydentami. Autor stara się poznać i zrozumieć przedmiot swojej pracy, a dzięki temu doświadczamy tego my, czytelnicy.

23 komentarze:

 1. Kojarzę to nazwisko właśnie z kart historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kojarzę nazwisko, ale książka raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sięgam za często po biografie, ale ta brzmi ciekawie.

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 4. W pierwszej chwili myślałam, że too Michał Wiśniewski z Ich Troje na okładce Xd

  OdpowiedzUsuń
 5. Będzie to doskonały prezent. dla mojej drugiej połówki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam biografię. Poszukam w bibliotece, jeśli będzie w nowościach bibliotecznych . Serdecznie pozdrawiam Joasiu :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oh sounds like an interesting book

  OdpowiedzUsuń
 8. myślę myślę ... ale nie wiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jeszcze ostatnim rzutem na taśmę
   radosnych Świąt Bożego Narodzenia :)
   zdrowia :)

   Usuń
 9. Bardzo rzadko sięgam po biografie, nie jest to mój ulubiony gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Postać, której biografię chętnie poznam bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie sięgam po ciekawe biografie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem pod wrażeniem jak często Isaacson wydaje biografię i jak powszechnie są chwalone.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oh sounds like an interesting book

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię czytać wiec chętnie przeczytam


  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę miała na uwadze ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja niestety nie interesuję się taką tematyką, ale mój tata byłby zadowolony z tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Tego typu biografie czytałam na studiach. Chętnie wrócę do tej tematyki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznaję, że nie znam tej osoby. Jestem do tyłu z polską polityką a co dopiero amerykańską :). Także sama w sobie postać średnio mnie interesuje. Jako kompletny laik również wiem, że nieźle namęczyłabym się z tą książką. Jednak zawsze jest wartonpoznawać różne ciekawe osoby, nie mówię,więc że kiedyś się nie skuszę. Podoba mi się fakt, że mimo politycznych kontrowersji autor zachował bezstronność. To się ceni :).

  OdpowiedzUsuń
 19. Pierwszy raz słyszę o tym Panu, więc chyba po jego biografię nie sięgnę :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo lubie biografie wiec bardzo chetnie przeczytam. Tym bardziej ze postac jest kontrowersyjna, wiec nie moze byc nudna.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zdecydowanie książka nie dla mnie 😅

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger