"Szczęśliwy książę i inne opowiastki" Oscar Wilde

Oscar Wilde stał mi się bliski za sprawą mojej przyjaciółki, zachwyconej „Portretem Doriana Graya”. Ponieważ ja bardzo lubię klasyki literatury angielskiej, nie zwlekałam długo z sięgnięciem po tę książkę, a jej autor zagościł na stałe w moim sercu. Może wiecie, może nie wiecie, ale Oscar Wilde popełnił kilka baśni i to właśnie one, a nie jego najsłynniejsze dzieło będą przedmiotem tego tekstu.

Grudzień 2021. Wydawnictwo Zysk i s-ka wydaje zbiorek „Szczęśliwy książę i inne opowiastki”, a Asia zaciera rączki na myśl, że wyląduje na jej półce. Co w nim znajdziecie? 5 cudownych opowiadań: „Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel”, „Prześwietna petarda”. Są one utrzymane w grimmowskim mrocznym klimacie, ale dużo bardziej poetyckie, wręcz eteryczne. O czym one są? O ludziach. Oscar Wilde subtelnie acz stanowczo wypomina egoizm, głupotę, próżność, naiwność. Jak na porządne baśnie przystało mamy tu wyraziste postacie, które reprezentują określone postawy życiowe. Czy morał tych opowiastek jest prawdziwy? Są to raczej historie ku przestrodze. Takie, które mają prowokować czytelnika do zastanowienia się nad własnym zachowaniem, charakterem itp.

Atutem jest wydanie książki. Począwszy od tajemniczego granatu na okładce po klimatyczne ilustracje. Co ciekawe ich autorem jest Charles Robinson, który żył na przełomie XIX i XX wieku. A same rysunki powstały dla wydania z 1888 roku.

Teksty zawarte w tym zbiorze znałam wcześniej, ale wróciłam do nich z ogromną przyjemnością. Ja generalnie jestem fanką klasycznych baśni wychowaną na braciach Grimm i tego typu publikacje darzę sentymentem. Kiedy czytam opowiastki Oscara Wilda za każdym razem się wzruszam, a wam polecam ten rodzaj wzruszenia.

8 komentarzy:

 1. Skorzystam z polecenia Joasiu. Postać mi nieobca :-) . Serdecznie pozdrawiam :-) . Teraz mam aktywny fizycznie tydzień, więc czasu na czytanie mało. Dziś wyrobiłem 79 minut na zewnątrz, i czytanie wszystkiego ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Asiu, ciekawa pozycja. Pewnie na nią się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyłączam się do poleceń i zachwytów!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic Wilde'a, ale planuje. Tym bardziej sięgnę po to wydanie, bo serio wygląda świetnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Klasyka w doskonałym wydaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przeczytała. Piękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam już tę pozycję na swojej liscie do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie ta pozycje zakupie i przeczytam

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger