"Życzliwość" Helen Mortimer, Cristina Trapanese

Porozmawiajmy o życzliwości. Jak byście ją zdefiniowali? Czy osoba życzliwa to ta, która jest dla wszystkich miła? A może chętnie pomaga? Helen Mortimer i Cristina Trapanese w publikacji dla dzieci „Życzliwość” wymieniają więcej przymiotów życzliwego człowieka. Zerknijmy, jakie one są i zastanówmy się, czy to cecha wrodzona, czy można jej się nauczyć.

Książka została wydania w serii „Otwarci na świat”, która to przybliża maluchom to co ich otacza. Tym razem autorki pomagają nazwać pewne cechy, czynności, emocje, które składają się na życzliwość właśnie. Trzeba przyznać, że są bardzo wnikliwymi i wrażliwymi obserwatorkami. Uważam, że bardzo trafnie wybrały słowa opisujące temat publikacji oraz ułożyły dla nich piękne definicje. Żeby rozbudzić u was chęć na poznanie tej książki zacytuję jedną: „Dzielenie się. Wspólne czytanie książki to tylko jeden ze sposobów na dzielenie się z innymi. Jeśli ktoś wydaje się nieśmiały możesz podzielić się z nim uśmiechem.”* Wzruszyłam się czytając, kolejne opisy. Proste, a przy tym urocze i empatyczne.

Bardzo ładne są również ilustracje. Od razu dostrzeżemy motyw przewodni – przyjęcie. Moim zdaniem jest świetny, dla zobrazowania prezentowanego tematu. Impreza kojarzy się z dobrą zabawa, a nie ma dobrej zabawy bez życzliwości. Jeżeli wszyscy goście czują się dobrze i swobodnie, przekłada się to na wspaniałą atmosferę. A co zrobić żeby dobrze się czuli? Zaopiekować się nimi okazując im życzliwość.

Do publikacji dołączono porady dla rodziców, które podpowiadają jak z nią pracować. Rewelacyjna sprawa. Przez moje ręce przewinęły się przeróżne książki dla dzieci. Wiele robiło wrażenie obłędnym wydaniem. Co z tego, jeżeli szybko lądowały na półce, bo wyczerpały nam się pomysły na pracę z nimi. W końcu ktoś pomyślał o rodzicach, którzy to decydując się na zakup książki , muszą znaleźć sposób na zaprezentowanie jej dziecku. U nas często jest tak, że na początku delikatnie zachęcam córkę do poznania nowej publikacji. Kiedy już „złapie haczyk” często to ona przejmuje inicjatywę i tworzy własne rytuały. Wskazówki zawarte na końcu publikacji sprawią, że czas z książką będzie jeszcze ciekawszy.

„Życzliwość” to wspaniała książeczka o szeregu potrzeb drugiego człowieka. Często jest tak, że oczekujemy, iż dziecko będzie się dzielić, pomagać, czekać na swoją kolej itp. Ta publikacja pomoże pokazać, dlaczego jest to ważne i miłe. Pomoże też nazwać młodemu człowiekowi i zrozumieć na czym polegają te dorosłe oczekiwania, oraz łatwiej określić własne uczucia np. wyjaśnić, dlaczego poczuł się źle w danych okolicznościach. Myślę, że znacznie ułatwi to współpracę na linii rodzic-maluch, ale też w grupie rówieśniczej.

* Helen Mortimer, Cristina Trapanese, „Życzliwość”, tłum. Katarzyna Grzyb, wyd. Słowne młode, Warszawa 2022, s. 4-5.


[Egzemplarz recenzencki]

5 komentarzy:

 1. Wspaniale, że powstają książeczki, które budują w dziecku tak cenne wartości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna treść i piękny wygląd książeczki, życzliwość to jeden z fundamentów wartościowego życia ❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto uczyć dzieci takiego zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie wydawnictwa są potrzebne. A jak mają jeszcze coś dla rodziców to już jest najlepiej. :)

  Heh. Moje gusta nadal są w rejonach takiego grania jak recenzowana płyta. Jednak słucham też innych gatunków, ważne jest dla mnie to, aby w muzyce było to ,,coś". :)

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo wartościowa publikacja :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger