"Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" Kathleen Sears

Mitologia grecka była moim pierwszym spotkaniem z „dorosłą literaturą”. Kiedy miałam jakieś 10-12 lat znalazłam na półce niewielką książkę z popularnymi mitami i nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam raz za razem, aż mogłam je recytować z pamięci. Do teraz mam sentyment do świata starożytnych bogów i chętnie sięgam po inspirowane nimi utwory literackie, a także filmy. Ostatnimi czasy chyba dzięki popkulturze odtwarzam sobie te bardzo stare historie. Publikacja autorstwa Kathleen Sears „Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” okazała się szansą na odświeżenie wiedzy.

Książka ta to kompendium wiedzy o mitologii greckiej i rzymskiej. Z naciskiem na tą pierwszą, bo – jak wiemy – rzymska sporo z niej skopiowała. Kathleen Sears pomaga uporządkować rozbudowany świat bogów, starożytnych stworzeń i bohaterów. Autorka streszcza poszczególne historie. Pozbawia ich ozdobników zostawiając jedynie esencję. Wspomina o najważniejszych starożytnych poetach. Nie zapomina też o współczesnych inspiracjach mitologią.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry dodatek do czytanych mitów. Dlatego publikacja ta będzie pomocna przy nauce, analizach (które nie wymagają treści), albo przy poszukiwaniu tego co dla nas ciekawe lub po prostu usystematyzowaniu wiedzy. Można powiedzieć, że Kathleen Sears zmniejszyła świat starożytnych wierzeń, a nam dała mikroskop do jego podglądania. Informacji jest dużo, więc do merytorycznej strony książki nie mogę się przyczepić. Przyjrzałabym się natomiast kompozycji. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego rozdziały dotyczące poszczególnych zjawisk, bóstw i bohaterów przetykane są tymi o tzw. inspiracjach w literaturze, kinie, muzyce. Uważam, że bardziej instynktowne byłoby podzielenie książki na sekcje tematyczne. Aczkolwiek czytelnik ma do dyspozycji trzy indeksy, które bardzo pomagają w odnalezieniu interesujących nas informacji.

Przyznać się muszę, że ja chyba wolę czytać mity niż o mitach. Urzekła mnie ich różnorodność: potwory rodem z horrorów, namiętne romanse, umięśnieniu bohaterowie, intrygi tak zawiłe, że niejeden królewski dwór by pozazdrościł i mnóstwo magii. Obdarcie tego z literackich walorów zabiera im tę magię. Jakże prymitywnie brzmi, że ktoś z kimś współżył, a do tego sprowadza się streszczenie. Natomiast czytając same mity nie byłam ani zawstydzona, ani zniesmaczona, a poznałam je wchodząc w nastoletni wiek. Dlatego do publikacji „Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” jestem nastawiona przychylnie, ale po chociażby pobieżnym zapoznaniu się z mitami. Inaczej zostaniecie zasypani pojęciami, imionami itp. i będzie wam trudno z czymkolwiek je powiązać. Kompendium zostało prosto napisane, ale nie oddaje klimatu tych opowieści.


Książka "Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" dostępna jest w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl W ofercie księgarni znajdziecie więcej publikacji na temat religii.


[Egzemplarz recenzencki]

20 komentarzy:

 1. Czytam drugą recenzję tej książki i jestem na tak, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś o mitologii Słowian bym wolała 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać o wszelakich mitologiach, zatem chętnie sięgnę po tę książkę i być może podsunę siostrzeńcowi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi całkiem ciekawie. Też zaczytywałam się w mitach w podobnym wieku. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubimy wspólnie z tatą rozwiązywać quizy i zawsze trochę przegrywamy, kiedy padają pytania z mitologii greckiej. Ta pozycja to chyba coś dla nas, żeby się "podszkolić" :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jednak z mitologią grecką, nie jest mi po drodze- wolę słowiańską 😉
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie moja tematyka, ale wiem komu mogłaby się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś do mnie nie przemawia ta pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. W mitach właśnie klimat jest głównym smaczkiem. Pamiętam, że czytałam kiedyś z wypiekami na twarzy, oj w mitach się dzieje i nudą nigdy nie wieje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię ten cykl książek :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie bym poznała.

  Szczęścia 🎇🎊🎉🎆

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś bardzo interesowałam się mitologią, to było jakoś w gimnazjum, obecnie jakoś mnie ten temat nie ciekawi;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkiego najlepszego w nowym roku ❤️

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś zaczytywałam się w mitologiach, więc chętnie poznam nieco inne spojrzenie na ten gatunek literacki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś chętnie czytałam o mitach i legendach, ciekawa jestem czy ta książka przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię czytać o różnych mitologiach i wyłapywać podobieństwa pomiędzy opowieściami z różnych części świata. Fascynuje mnie, jak starsze mity wpływały na młodsze, w sensie tworząc nowsze wersje, autorzy korzystali z dawniejszych etc. Chyba chciałabym to przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię mitologię, choć musiałabym sobie poprzypominać. Mój brat i tata bardzo lubią mitologie i oni to czytają różne, zawsze z ciekawością. :) Pozdrawiam Cię serdecznie. :) <3

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam tę książkę w planach. Na razie czeka w kolejce ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja też zdecydowanie wolę czytać mity niż takie książki o mitach. Trudno powiedzieć czy ta pozycja mi podejdzie, ale spróbować nie zaszkodzi. Zawsze uwielbiałam mitologię grecką oraz dramaty i tragedie, które się na nich opierały.

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku Joasiu :)

  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger