„Cudowne kuracje doktora Popotama” Léopold Chauveau

Dziś opowiem wam o bajkach o zwierzętach. Słyszę już wasze komentarze, że na rynku jest takich książek mnóstwo. Nie zaprzeczę. Ale musi być tego jakiś powód, a – po drugie – publikacja, którą chciałam wam pokazać jest wyjątkowa. Léopold Chauveau wymyślił owe bajki dla swojego chorego synka. Relacja autora z odbiorcą jest wyraźnie wyczuwalna – nie tylko dzięki wstawkom z ich rozmowami. Mamy wrażenie, że te opowieści powstały spontanicznie. Czuć w nich szaleństwo i swobodę twórczą.

Książka jest zatytułowana „Cudowne kuracje doktora Popotama” i właśnie ta grupa historyjek zajmuje najwięcej miejsca. Doktor Popotam to hipopotam lekarz, wybitny specjalista, który nawet zmarłego potrafi wskrzesić. Może jego metody są niekonwencjonalne, ale jakże skuteczne. Odgryziony ogon, pęknięty, krokodyl, krótka szyja – z takimi przypadłościami Popotam radzi sobie od ręki.

Poza tym znajdziemy tu bajkę o foczce, która uciekała przed rybakiem. Dowiemy się dlaczego nie warto jeść tapirów. A na koniec Léopold Chauveau zaserwuje nam historię o olbrzymie, który stał się wegetarianinem. Tak uważny czytelniku, ostatnia bajka nie jest o zwierzątkach. Zostałam przyłapana na kręceniu.


To co łączy te wszystkie opowieści to porządna dawka absurdu. Léopold Chauveau nie zawsze przestrzega zasad, dlatego jego foczka może kilkukrotnie okrążyć ziemię, a szyja żyrafy zmienić długość dzięki odpowiedniej kuracji. Autor jest bezpośredni. Jeżeli uwięziony hipopotam chce się uwolnić z zamknięcia po prostu zjada strażnika; kiedy rekin jest głodny odgryza kawałek słonia; małpy bywają psotne i rzucają kokosami itp. Jest to może trochę inny kierunek niż ten, jaki obrali współcześni autorzy literatury dla dzieci, gdzie wszystko jest delikatne i musi przekazywać wartościowe treści. U Léopolda Chauveau jest po prostu zabawa w bezpiecznej bajkowej przestrzeni.

W dzieciństwie miałam z dziadkiem wieczorny rytuał. Kiedy go odwiedzałam zawsze opowiadał mi w łóżku bajki. Mój dziadek potrafił wymyślić bajkę dosłownie o wszystkim. Wysilałam wyobraźnie, żeby zadać mu coś trudnego, a on i tak po kilku chwilach zaczynał opowiadać. Te historie miały podobny klimat jak u Léopolda Chauveau. Tam ktoś mógł dostać rózgą, złamać, nogę, wpaść do rowu. I pamiętam, że się przecudnie przy tych opowieściach bawiłam. Czytając „Cudowne kuracje doktora Popotama” przypomniałam sobie po co właściwie czytamy dzieciom. Rozbudzamy ich wyobraźnie, ale tez nawiązujemy przepiękną relację. Relacje owianą mgiełką baśniowości i dobrej zabawy.

[Egzemplarz recenzencki]

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa i godne uwagi książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam czytać dzieciom książki kiedy były małe, tyle wspomnień ....

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy była mała, moja mama opowiadała mi bajki, wymyślone przez siebie, na dobranoc :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja :) Mi rzadko czytano bajki (a przynajmniej ja o tym nie pamiętam) miałam taki mały, kolorowy magnetofon na kasety - kiedyś kasety można było dostać wszędzie no i ja miałam masę z bajkami właśnie, gdzie czytane były przez różne gwiazdy. Rodzice nastawiali mi go i ktoś tam czytał bajkę a ja przysypiałam :) Można powiedzieć, że to pierwsze audiobooki :D
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa publikacja. Takie książki zapadają w pamięć. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę,że super sie prezentuje :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze coś ciekawego znajdziesz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger