"Wróżkowy ogród" Georgia Buckthorn

O ogród, taras czy nasz inny zielony zakątek trzeba dbać. Tylko jak to robić najlepiej? Zapytajmy o to Mimi, bohaterkę książki ”Wróżkowy ogród” i właścicielkę pięknego ogrodu. Dziewczynka sprząta go, pielęgnuje, pieli, bo chce żeby zamieszkały w nim wróżki. Wyzbierała już wszystkie listki, pozbyła się szkodników, równo przycięła trawnik, ale magicznych istotek dalej nie widać. Może Mimi coś robi źle?

Kolejne kampanie mówią o tym, jak na co dzień żyć bardziej eko, co my, jako gospodarstwo domowe, możemy zrobić dla środowiska. „Wróżkowy ogród” Georgii Buckthorn wpisuje się w ten nurt. Wróżki symbolizują małe żyjątka, które często wypędzamy z ogrodu w imię piękna i wygody, albo nieświadomie stwarzamy dla nich nieprzyjazne warunki do życia. Chociażby częste koszenie trawnika lub wymiatanie liści, które są kryjówką, legowiskiem dla małych zwierząt. Mimi chce stworzyć idealny ogród, bo myśli, że wróżki to docenią, a tak naprawdę tworzy zbyt sterylne środowisko. Na szczęście nie tak trudno naprawić ten błąd.

Mimi jest wspaniałą bohaterką, która zachwyca swoją determinacją. Dziewczynka postawiła sobie cel i najlepiej, jak umie dąży do jego realizacji. Fantastyczne jest też to, że przyjmuje krytykę i dobre rady. Przyznaje się do tego, że się myliła i trzeba obrać inną drogę, aby jej marzenie się ziściło.

Przesłanie, jakie zawarła Georgia Buckthorn w swojej książce, jest jasne, ale autorka na końcu podsumowuje, co należy zrobić, żeby w naszym ogrodzie zamieszkały wróżki. Doceniam też, jak wspomina ona, iż wróżki pokazują się od czasu do czasu przemykając między roślinkami. Dzięki takiemu stwierdzeniu rodzic łatwo wybrnie, jeżeli dziecko będzie domagało się złapania magicznej istotki. I jeszcze jedna kwestia. Zachęcani jesteśmy do kreatywnej aktywności. Mianowicie, zbudowania własnych domków dla wróżek. Dzięki temu stworzymy oryginalną dekorację do naszego zielonego zakątka.

„Wróżkowy ogród” nie bez powodu został wydany w serii „Blisko natury”. Opisana historia i rady w niej zawarte niewątpliwie przybliżają nas do niej i pomagają (odrobinkę) ją zrozumieć. W książce zachęcani jesteśmy do świadomego dbania o ogród, żeby był rajem nie tylko dla nas, ale również maleńkich żyjątek, potrzebnych do zachowania równowagi w środowisku.


[Egzemplarz recenzencki]

14 komentarzy:

 1. Wspaniale się prezentuje, przepiękne ilustracje. Sama bardzo lubię takie książeczki czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Praca w ogrodzie to piękna pasja. Jak byłam mała babcia brała mnie na działkę i pokazywała jak się sadzi kwiaty. Bardzo pożyteczna literatura dla dzieci. Śliczne ilustracje.

  Pozdrawiam serdecznie Asiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka, którą muszą z dzieckiem koniecznie przeczytać także dorośli :). No bo jak potem dziecko ma takiemu dorosłemu wytłumaczyć, że za czesto kosi trawę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto dzieci uczyć miłości do natury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze, to sama bym zbudowała domki dla wróżek :) fajnie poczuć tą magię i myśleć, że a może jednak? 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Oprócz pięknego przesłanie wobec natury, ilustracja są zniewalające <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa tematyka i piękne ilustracje. Może kupię tę książkę małej chrześnicy mojego męża "na zajączka"... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdybym był dzieciekaiem na pewno bym sięgnąć z ciekawości ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Teaching children to love nature is important
  https://www.melodyjacob.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Kontakt z naturą połączony z odrobiną magii - to się idealnie wpisuje w klimat dzieciństwa :D Książka musi mieć sporo uroku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa propozycja. Myślę, że będzie idealna dla mojej chrześnicy! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za podzielenie się tym miejscem na stronie. Wrożkowe ogrody takie jak ten są oazą dla naszych zmysłów i pozwalają nam oderwać się od codzienności. Życzę dalszych sukcesów w odkrywaniu i dzieleniu się takimi magicznymi miejscami na swojej stronie!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger