„Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym” Louie Stowell

Loki z mitologii nordyckiej jest symbolem kłamstwa, oszustwa oraz psot. To ostatnie słowo brzmi niewinnie, ale psocąc można nieźle narozrabiać. Tym razem Loki przesadził, a Odyn, jego przybrany ojciec, wysłał go za karę na ziemię i – o zgrozo! – umieszcza w ciele jedenastolatka. Loki musi chodzić do szkoły, słuchać się rodziców, a przede wszystkim musi udowodnić, że potrafi się dobrze zachowywać, że ma w sobie chociaż drobinki dobroci. Swoje postępy ma zapisywać w dzienniku. Jego zwierzenia możemy przeczytać w publikacji „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”.

Louie Stowell napisał dziennik antybohatera. Sam Loki mówi o sobie: „Jestem chaosem. NIE pomagam. Doskonale mi idzie obrażanie ludzi.”1 Jak możecie się domyślić proces budzenia w nim iskierki miłosierdzia będzie długotrwały, a po drodze nasz (anty)bohater zdąży dużo nawywijać. To jak przekornie postrzega on czynienie dobra będzie źródłem wielu zabawnych sytuacji. Wisienką na torcie są jego ciągłe przekomarzania z przybranym bratem, czyli doskonałym Thorem, który pomału staje się szkolną gwiazdą.

„Loki. Poradnik złego boga (...)” w humorystyczny sposób przemyca elementy mitologii nordyckiej. Oczywiście gwiazdą publikacji jest Loki i jego „życiorys”, jednak znajdziemy tu kilka słów o innych bogach oraz nieziemskich istotach. Szczególnie lodowe olbrzymy dadzą się bohaterom we znaki.

Są zwolennicy i przeciwnicy tzw. „dzienników łobuzów”. Ja bardzo lubię takie publikacje. Bawiły mnie, kiedy byłam dzieckiem, nastolatką, a i będąc dorosła ich czytanie sprawia mi wielką frajdę. Ten lekko niesmaczny, przekorny humor ma w sobie coś relaksującego. Książka autorstwa Louie Stowella przy okazji przybliża czytelnikom elementy mitologii nordyckiej. Bardzo mi się to podoba. Zabawny styl sprawia, że mimowolnie zapamiętuje się postacie i mity traktujące o nich, a także pobudza ciekawość.

1 Louie Stowell, „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”, tłum. Magdalena Ciszewska, Poznań 2023, s. 156.

[Egzemplarz recenzencki]

11 komentarzy:

Copyright © Asia Czytasia , Blogger